Zmodernizowany Szczyrk – gratka dla kochających śnieżne sporty
Szczyrk Mountain Resort po modernizacji przypomina już narciarski kurort. Doczekał się poprawy infrastruktury w postaci nowych wyciągów, nartostrad, systemu naśnieżania i wybudowania zaplecza dla kas, sklepów, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, serwisu sprzętu narciarskiego czy centrum informacji.
Szczyrk Mountain Resort jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim na zboczach szczytów Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) i Wierch Pośredni (1000 m n.p.m). Jest doskonałą propozycją dla turystów z aglomeracji śląskiej i małopolskiej, jak i południowych sąsiadów z Czech i Słowacji.
Dzięki modernizacji zyskał różnorodność w świadczeniu usług i pełne zaplecze, które wzmacnia wizerunek również samego miasta jako ważnego ośrodka narciarskiego. Został wyposażony w nową 10-osobową gondolę na trasie Parking U Kowalskiego (Szczyrk Gondola) – Hala Skrzyczeńska, 6-osobową kanapę w lokalizacji Solisko – Hala Skrzyczeńska, 6-osobową kanapę w lokalizacji Solisko – Wierch Pośredni i niebieską nartostradę z Hali Pośredniej na Solisko, dzięki której zostaną połączone dwie części ośrodka dla mniej zaawansowanych narciarzy, ponieważ brakowało tu łatwej niebieskiej trasy. Do tej pory decyzja o spędzaniu ferii właśnie w tym ośrodku była o tyle ryzykowna, że na miejscu zainstalowany był jedynie system dośnieżania. Obecnie Szczyrk posiada jeden z najnowocześniejszych systemów sztucznego naśnieżania stoków, który obsługuje aż 15 z 25 km tras.
Na trasie Solisko - Wierch Pośredni kursuje wspomniana nowoczesna, 6-osobowa kanapa z podgrzewanymi siedzeniami, co biorąc pod uwagę ponad 4-minutową jazdę w temperaturze poniżej zera, jest kwestią dość istotną dla dzieci i dorosłych. Fakt, że kolejka ma dużą przepustowość - w godzinę jest w stanie przewieźć 2 tys. osób - jest kolejną dobrą wiadomością.
Wybierając się na weekend lub na ferie, warto pamiętać o założeniu karty GoPass. Regionalny karnet narciarski obowiązuje zarówno w Szczyrk Mountain Resort, jak i COS Szczyrk (Centralny Ośrodek Sportu) oraz Beskid Sport Arena. W ramach tego skipassu do dyspozycji narciarzy jest 40 km nartostrad o różnym stopniu trudności oraz 5 km oświetlonych tras.
W kwestii atrakcji również zmieniło się sporo - w regionie powstały nowe restauracje i bary typu apres-ski. Warto również trzymać rękę na pulsie kalendarza imprez i zaplanować na przykład jazdę wieczorną.
Prezes Tatry Mountain Resorts – konsorcjum, które inwestuje w modernizację Szczyrku - przekonuje, że proces wprowadzania Szczyrku w nową narciarską erę cały czas trwa: - W Szczyrku ruszyły prace przygotowawcze nad budową Ośrodka Narciarskiego 360°. Mowa o nowym rodzaju resortu, który będzie działać przez cały rok, oferując różne wydarzenia, imprezy i eventy, dedykowane zarówno narciarzom początkującym, osobom zaawansowanym, które chcą doskonalić swoją jazdę na nartach jak i łowcom ekstremalnych przygód a także rodzinom z dziećmi.
Również latem na amatorów biegania, wycieczek rowerowych oraz downhill’u czeka odpowiednio przegotowana infrastruktura i doskonałe warunki naturalne, które rozpoczynają się na Pilsku, w okolicach Klimczoka, a kończą na paśmie Skrzycznego.
_Partnerem artykułu jest Tatry Mountain Resorts a.s./ www.szczyrkowski.pl