Miasta7 największych atrakcji krajów nadbałtyckich

7 największych atrakcji krajów nadbałtyckich

7 największych atrakcji krajów nadbałtyckich

Rozwój komunikacji lotniczej w ostatnich latach sprawił, że podróżujemy coraz częściej, jednak wybieramy raczej kraje Europy Południowej. Tymczasem także nieopodal polskiej granicy czeka na nas mnóstwo pięknych miejsc. Oto najciekawsze atrakcje krajów nadbałtyckich!

Rozwój komunikacji lotniczej w ostatnich latach sprawił, że podróżujemy coraz częściej, jednak wybieramy raczej kraje Europy Południowej. Tymczasem także nieopodal polskiej granicy czeka na nas mnóstwo pięknych miejsc. Oto najciekawsze atrakcje krajów nadbałtyckich!

Ryga, nazywana często perłą Bałtyku, uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych turystom miast na świecie. Choć tutejsza Starówka jest niewielka, w żadnym stopniu nie umniejsza to jej uroku. Znajdziemy tu kompleksy średniowiecznych kamienic kupieckich, Dom Bractwa Czarnogłowych czy też gotyckie kościoły z wieżami sięgającymi nieba. Magnesem przyciągającym do leżącego nad Daugavą miasta jest również secesja. Piękne budowle o płynnych liniach, dekorowane motywami baśniowymi, mitologicznymi i abstrakcyjnymi, określane są mianem pereł architektury ryskiej.

if/pw

1 / 6

Park Narodowy Jasmund, Niemcy

Obraz
© Licencja Creative Commons by froutes, flickr.com

Rugia, największa niemiecka wyspa, to prawdziwy turystyczny raj, który oferuje odwiedzającym idealną mieszankę atrakcji. Największa z nich znajduje się na północnym-wschodzie wyspy. Tu, na półwyspie Jasmund, w 1990 roku założono najmniejszy park narodowy w Niemczech. Tutejszy las bukowy znajduje się także na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak tym, co jak magnes przyciąga turystów są malownicze wapienne klify. Na ich szczytach znajdują się platformy widokowe, z których roztacza się piękna panorama wybrzeża i rozkołysanego Bałtyku.

2 / 6

Sztokholm, Szwecja

Obraz
© www.visitsweden.com

Stolica Szwecji *jest chyba najprzyjemniejszym dużym miastem Europy. Oddech zapewnia woda – miasto leży nad odnogami morskich zatok i przesmyków. Urokliwe stare miasto - *Gamla Stan - słynie z wąskich uliczek, Muzeum Vasa - z imponującego okrętu wojennego. A każdy, komu są bliskie kryminały Stiega Larssona, z pewnością odnajdzie wiele znajomych zakątków, które zainspirowały autora do napisania popularnych na całym świecie powieści.

3 / 6

Słowiński Park Narodowy, Polska

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna fot. Tomasz Gębuś

Słowiński Park Narodowy *został utworzony w 1967 roku, aby chronić największy przyrodniczy skarb regionu, jakim są nadmorskie jeziora i *ruchome piaski uznane przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Miejsce to słynie przede wszystkim z ruchomych wydm, które osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i potrafią się przemieszczać nawet o 10 metrów w ciągu roku, zagarniając wszystko na swojej drodze.

4 / 6

Petersburg, Rosja

Obraz
© Licencja Creative Commons by dr_tr, flickr.com

Petersburg znajduje się w delcie Newy, nad Zatoką Fińską. Położenie wśród licznych kanałów i wysp stwarza malownicze plenery nadbrzeżnych bulwarów. Najsłynniejszy z nich to pięciokilometrowy Newski Prospekt. To tu mieści się słynny Ermitaż, jedno z najwspanialszych muzeów świata z malarstwem najsławniejszych mistrzów włoskich i francuskich, ze zbiorami kultur prehistorycznych, orientalnych i wreszcie z przebogatą ekspozycją klejnotów.

5 / 6

Bornholm, Dania

Obraz
© Licencja Creative Commons by Cola21, flickr.com

Bornholm to idealne miejsce dla tych, którzy nie lubią tłumów i zgiełku wielkich miast. Bałtycka wyspa zachwyca senną atmosferą i bezludnymi plażami. Wzdłuż wybrzeża o długości 140 kilometrów rozłożone są sielankowe miasteczka i wsie rybackie. W krajobraz słynnych bornholmskich klifów Helligdomsklipperne wtopione są okrągłe, bielone wapnem kościółki, zwieńczone czarnymi stożkowatymi dachami. Jest to także raj dla rowerzystów – najlepiej zwiedzać wyspę na dwóch kółkach.

6 / 6

Helsinki, Finlandia

Obraz
© Licencja Creative Commons by Skazama, flickr.com

Stolica Finlandii jest miastem kosmopolitycznym, tętniącym życiem i nocną zabawą. Port nad Zatoką Fińską szczególny klimat zawdzięcza różnorodnym wpływom – m.in. szwedzkim i rosyjskim – wciąż widocznym w architekturze. Szczególnie warto tu przyjechać wiosną i latem, wówczas Helsinki całkowicie zmieniają oblicze. Lato, począwszy od czerwca, to białe noce i intensywne życie towarzyskie. Organizowanych jest mnóstwo imprez kulturalnych – festiwale, uliczne przedstawienia czy muzyczne występy zawsze przyciągają tłumy.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)