Trwa ładowanie...

Ciekawy okaz. Można go spotkać nawet w ogrodzie

Lasy Państwowe na swoich profilach w mediach społecznościowych stale nie przestają zaskakiwać internautów imponującymi ciekawostkami z otaczającego nas świata flory i fauny. W ostatnich dniach na tapet została wzięta pianka okazała. Czym ona właściwie jest?

Pianka okazała budzi różne skojarzeniaPianka okazała budzi różne skojarzeniaŹródło: Adobe Stock, fot: Henri Koskinen
dktku56
dktku56

Spacerując po lasach, parkach, czy nawet przydomowych ogrodach warto dokładnie się rozglądać, aby dostrzec coś więcej niż tylko drzewa i krzewy. Piankę okazałą często znaleźć można na źdźbłach trawy czy małych gałązkach. Jest gatunkiem kosmopolitycznym, który występuje na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy i Australii.

Czym jest ten dziwny biały nalot?

Pianka okazała nie wpisuje się ani do grupy roślin, ani grzybów, ani tym bardziej zwierząt. "Jak się już pewnie domyślacie, jeżeli coś nosi dziwaczną nazwę i z wyglądu nie przypomina właściwie niczego szczególnego, to jest to zapewne śluzowiec" - w humorystyczny sposób tłumaczą Lasy Państwowe w poście zamieszczonym na swoim Facebooku. Podkreślają także, aby podziwiać, ale nie niszczyć wyjątkowych okazów.

Plazmodium, czyli śluźnia pianki okazałej może osiągać szerokość do pięciu centymetrów i długość nawet ponad dziesięciu centymetrów. Co ciekawe i zadziwiające - ten organizm potrafi się poruszać. Przygotowując się do wytwarzania zarodników, wspina się na suche i zacienione podłoża, np. na łodygi czy gałązki roślin. W sprzyjających warunkach śluzowiec potrafi wytwarzać owocniki o długości od czterech do dziesięciu centymetrów. Za młodu są białe, zaś w czasie dojrzewania zmieniają barwę na żółtą.

dktku56

Wzbudza różne skojarzenia

Pianka okazała może przybierać rozmaite kształty, w zależności od podłoża, na którym się rozwija. Zazwyczaj wyglądem najbardziej przypomina gąbkę lub rafę koralową, ale budzi również wiele innych, mniej oczywistych skojarzeń.

"Wygląda jak popcorn" - pisze internautka pod postem Lasów Państwowych. Z kolei anglojęzyczni nazywają to dziwactwo "dog sick slime mould", bowiem według nich przypomina psie wymiociny.

Źródło: Facebook Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Długi weekend w listopadzie. Polacy obrali jeden kierunek

dktku56
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dktku56