Trwa ładowanie...

Co to jest chanukija? Wyjaśniamy

Do 15 grudnia trwa w tym roku żydowskie święto Chanuka. Z tej okazji w wielu domach, ale także miejscach publicznych płoną świece na specjalnym dziewięcioramiennym świeczniku. Co on oznacza?

Chanukija znajduje się w każdym żydowskim domuChanukija znajduje się w każdym żydowskim domuŹródło: Adobe Stock, fot: Michele Westmorland
d472g0f
d472g0f

Chanuka, czyli żydowskie Święto Poświęcenia, trwa tym roku od 7 do 15 grudnia.

Święto zawsze rozpoczyna się o zachodzie słońca. W przyszłym roku zbiegnie się ze świętami Bożego Narodzenia, bo pierwszy dzień przypadnie na 25 grudnia.

Co to jest Chanuka?

Chanuka upamiętnia ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej po powstaniu w roku 165 p.n.e. W jej wnętrzu zapalono wówczas świecznik, który mimo niewystarczającej ilości oliwy, palił się aż przez osiem dni.

Dlatego Chanuce towarzyszy rytuał zapalania świateł, świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku. Wieczorem stawia się je w pobliżu drzwi lub na parapecie.

d472g0f

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Wybrała życie w szwedzkiej krainie. "Przyjechałam tutaj przerażona"

Dziewięcioramienny świecznik nazywa się chanukija. Każdego dnia zapala się na nim jedną ze świec, co z dnia na dzień symbolizuje wzrost świętości. Osiem świec oznacza kolejne dni cudu w Świątyni Jerozolimskiej. Jedna służy do odpalania pozostałych.

Co ciekawe, nie wolno używać świec mających plecione knoty. Dobrze widziane jest, aby kobiety zapalające świece przez pół godziny później nie wykonywały żadnych prac

d472g0f

W trakcie Chanuki dzieci dostają drobne upominki, najczęściej tzw. chanukowe pieniążki, a dorośli np. grywają w karty.

Chanuka w Polsce

Z okazji Chanuki w Polsce odbywa się wiele uroczystości. Od trzech lat w Filharmonii Narodowej ma miejsce koncert, w ramach, którego świętuje się rozpoczęcie Chanuki i celebruje zakończenie roku intensywnej pracy Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Od 2006 r. w Pałacu Prezydenckiego co roku zapalane są świece chanukowe. Tradycję zapoczątkował śp. Lech Kaczyński. Niestety 12 grudnia br. zrobiło się głośno o tym z powodu haniebnego występu posła Grzegorza Brauna, który użył gaśnicy, by zgasić chanukiję.

d472g0f
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d472g0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d472g0f