Trwa ładowanie...
d2013b1
egzotyka
16-06-2006 11:40

Explore Karakorum 2006

Podstawowym celem wyprawy jest dokonanie rozpoznania topograficznego nieeksplorowanj jak dotąd doliny Satmaro.

d2013b1
d2013b1
Sierpień 2006

CELE WYPRAWY I OBSZAR ZAINTERESOWANIA

Podstawowym celem wyprawy jest dokonanie rozpoznania topograficznego nieeksplorowanej jak dotąd doliny Satmaro. Planujemy dokonać pierwszych wejść na szczyt Purian Sar N (6247m), Swat Maras (6005m) lub nienazwany szczyt (ok. 5900m). Zdobyte informacje, wykonane zdjęcia i sporządzone szkice pozwolą na rzetelne opracowanie topografii otoczenia doliny Satmaro, co otworzy drogę do dalszej działalności alpinistycznej na tym terenie.

Otoczenie doliny Momhil z drogi na Ambareen Sar (6175 m n.p.m.) fot. Wojciech Chaładaj
Źródło: Otoczenie doliny Momhil z drogi na Ambareen Sar (6175 m n.p.m.) fot. Wojciech Chaładaj

Obszar naszego zainteresowania - Lodowiec Satmaro znajduje się w Karakorum Zachodnim w wyjątkowo słabo rozpoznanej grupie górskiej Purian Sar Mountains. Spośród 168 wierzchołków z tej grupy zaznaczonych na mapie orograficznej autorstwa Jerzego Wali zaledwie 5 zostało zdobytych.

d2013b1

_ Już któryś raz z kolei próbuję znaleźć drogę. Cóż za pech: nie udaje się! Lodowiec Shispar wygląda wprawdzie jak pole żwirowe, ale wejście nań to igranie ze śmiercią. W końcu wdrapuję się na częściowo dostępne piaszczyste zbocze i rozglądam się po dolinie. Na próżno. Opuszczam się więc w dół i szukam miejsca na biwak. Właśnie rozpakowuję podróżną termę na małej, chronionej kamieniami platforemce, aż tu nagle – okrzyk. Patrzę wprost lufy strzelby myśliwskiej i czuję, jak mi drętwieją ręce i nogi. A więc tak tu wygląda napad? Ten głupkowaty Hunzak wskazał mi w końcu drogę przez lodowiec. Miał to być po prostu żart, chciał mi się tylko narzucić jako przewodnik. Dzięki, nie interesuje mnie to. Ślicznie dziękuje za taki kawał! Nie pozwolę na to, abyś ty, chłopcze, przeprowadzał mnie przez lodowiec. Któż wie, jakie numery byś tam wymyślił! _

_ (Ze wspomnień o pierwszej wyprawie w Karakorum i Hindukusz) _

d2013b1

Wprawdzie opisywane tutaj zdarzenia miały miejsce pond 100 lat temu, jednak to od tego czasu niewiele się tam zmieniło. Choć trudno w to uwierzyć zaledwie co 12 szczyt w Karakorum został zdobyty, a są całe doliny, w których nie stanęła jeszcze ludzka stopa.

W języku miejscowej ludności Karakorum znaczy tyle, co \"Czarne Rumowisko Skalne\". W rzeczy samej te majestatyczne góry przypominają takie pustynne rumowisko. Wrażenie to potęguje wyjątkowo skąpa roślinność, utrzymująca się w okolicach osiedli ludzkich tylko dzięki sieci irygacji. Wysoko w górach opady są wielokrotnie częstsze i bardziej intensywne, co pozwoliło na rozwinięcie się potężnych systemów lodowcowych, nieporównywalnych z żadnymi innymi na Ziemi. Wszystko to składa się na niesamowity charakter tych potężnych, surowych i nieprzystępnych gór.

Rozciągające się na terenie Pakistanu Indii i Chin Karakorum łączy Himalaje z Hnidukuszem i Pamirem. Góry te zajmują obszar prawie 90 000 km2 i należą do systemu alpejsko-himalajskiego. To właśnie tutaj leżą legendarne K2 (drugi co do wysokości szczyt Ziemii, 8611 m. n.p.m.), Broad Peak, Gasherbrum I, Rakaposhi oraz wiele innych szczytów, z którymi mierzyć może się jedynie elita światowego himalaizmu.

d2013b1
d2013b1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2013b1