Trwa ładowanie...
d4eiopz

Chiny

Największe atrakcje
Waluta:

juan renminbi (RMB); nowe oznaczenie - China New Yuan (CNY)

Języki:

urzędowy chiński (dialekt mandaryński), w poszczególnych prowincjach lokalne dialekty.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Najpopularniejsze lotniska:Pekin Nanyuan (NAY), Pekin Capital (PEK),
Szanghaj Hongqiao (SHA), Szanghaj Pudong (PVG), Hongkong International (HKG), Guilin (KWL)

Co warto zobaczyć: Wielki Mur Chiński, Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu, Yueyaquan, Armia Terakotowa, Danxia, Jaskinie Longmen (Groty Smoczej Bramy), Instytut Hodowli Pandy Wielkiej w Chengdu, Wąwóz Skaczącego Tygrysa, Wulingyuan, Klasztor Shaolin, Brama do Nieba w Górach Tianmen, Serthar, Hongkong, Szanghaj, Pekin, Guilin, Tybet

Chiny
Przykładowe ceny

Nocleg w hostelu od 15 EUR, nocleg w hotelU od 30 EUR, posiłek w taniej restauracji w mieście od 4 EUR, kawa w restauracji w mieście 3 EUR, jednorazowy bilet na transport miejski: Pekin 0,25 EUR, Szanghaj 0,37EUR taxi:Pekin - od 1,35 EUR za "trzaśnięcie drzwiami" + od 0,25 EUR/km, Szanghaj - od 1,75 EUR za "trzaśnięcie drzwiami" + od 0,30 EUR/km

Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 9h 30min.

Wiza

Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu i/lub Makao traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując podróż do tych miejsc, należy pamiętać, aby w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę dwu- lub wielokrotną. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy ponad termin upływu ważności chińskiej wizy.

Służba zdrowia

Ważna książeczka szczepień jest wymagana, jeśli turysta przybywa z kraju lub regionu umieszczonego na liście zagrożeń epidemiologicznych WHO. Przed przekroczeniem granicy należy wypełnić deklarację zdrowotną. W Chinach nadal odnotowuje się zwiększoną liczbę zachorowań na żółtaczkę pokarmową typu A - zalecane jest szczepienie profilaktyczne. Turyści często uskarżają się na biegunki i zatrucia pokarmowe - przyczyną takich dolegliwości jest najczęściej żywienie się w przygodnych zakładach gastronomicznych nie przestrzegających norm sanitarnych. Aby uniknąć dolegliwości gastrycznych, produkty spożywcze, szczególnie owoce, należy dokładnie myć przed spożyciem. Nie jest wskazane picie nie przegotowanej wody z kranu. W południowej części Chin, na południe od 25 równoleżnika, występuje zagrożenie amebą, malarią, gorączką tropikalną. W regionach wiejskich Chin południowych występuje zagrożenie wirusowym zapaleniem opon mózgowych, które jest roznoszone przez komary. Osoby ze schorzeniami układu krążenia powinny unikać podróży do rejonów wysokogórskich (Tybet, Sichuan, Yunnan, Qinghai, Gansu, Xinjiang).

Bezpieczeństwo

Polskie urzędy konsularne mają do czynienia z licznymi przypadkami kradzieży dokumentów podróży. Należy wówczas natychmiast udać się na najbliższy posterunek policji w celu uzyskania zaświadczenia o kradzieży paszportu. Zdarzają się także przypadki wymuszeń pieniędzy w wątpliwej jakości lokalach rozrywkowych, punktach masażu itp. oraz napady na turystów zagranicznych przebywających w odludnych miejscach (np. biwakujących „na dziko"). Nowym zjawiskiem zgłaszanym przez turystów jest kilkakrotne ściąganie należności z konta bankowego podczas płacenia rachunku kartą płatniczą - zwłaszcza w restauracjach, barach, sklepach oraz podczas pobierania pieniędzy z bankomatów.

Przydatne informacje

Przebywanie w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych nie jest akceptowane i stanowi wykroczenie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eiopz
d4eiopz
d4eiopz