Trwa ładowanie...
d3yxj1r

Figurka siusiającego chłopca - Manneken Pis

Największe atrakcje
Figurka siusiającego chłopca - Manneken Pis
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Figurka siusiającego chłopca (Manneken Pis) to niewielki, lecz znany przez turystów z całego świata symbol Brukseli. „Manneken Pis” to także tytuł filmu Franka van Passela z 1995 roku o miłości, która nigdy nie zjawia się na czas.

Figurka siusiającego chłopca (Manneken Pis) - historia

W XV wieku wykonano kamienny pomnik, który skradziono. W 1619 roku Jerome Duquesnoy stworzył Manneken Pis z brązu, który przetrwał do dziś, będąc jednym z częściej fotografowanych obiektów w mieście.

Repliki figurki znajdują się na rożnych ulicach w Brukseli. Pamiątki z wizerunkiem chłopca bardzo dobrze się sprzedają. Są to czekoladki, otwieracze do butelek, korkociągi do wina, kolczyki, koszulki z wizerunkiem chłopca, figurki z tworzywa sztucznego.

Manneken Pis ma już kilka tysięcy strojów, w które jest przebierany zależnie od okazji. Można je obejrzeć w Muzeum Miejskim, gdzie pokaźna kolekcja cieszy oczy turystów. Znajduje się tam nawet krakowski strój ludowy, wybrany na Tydzień Małopolski w 2007 roku.

W pobliżu Manneken Pis znajdują się także:

  • Figurka Jeanneke Pis (siusiającej dziewczynki) przy Impasse de la Fidelite 4a.
  • Figurka siusiającego psa przy skrzyżowaniu Rue des Charteux i Kartuizersstraat.

Figurka siusiającego chłopca (Manneken Pis) – legendy

Jedna z legend głosi, że Juliaanske, brukselski chłopiec, to historyczna postać i bohater narodowy. W trakcie oblężenia stolicy Belgii w XIV wieku podążał on za najeźdźcami. Zobaczył, że pod murami miasta podłożyli materiały wybuchowe i odpalili lont. Chłopiec szybko rozebrał się i siusiając, ugasił go, zapobiegając katastrofie.

Inna z opowieści głosi, że figurka siusiającego chłopca symbolizuje królewskiego syna, zaginionego w czasie polowania. Gdy już stracono nadzieję na odnalezienie chłopca, leśniczego zwabił w okolicę strumyka osobliwy dźwięk. Po rozchyleniu zarośli ujrzał właśnie siusiającego chłopca i zguba się odnalazła.

Podobno będąc w stolicy Belgii, należy dotknąć prawego ramienia figurki Manneken Pis – każdemu przyniesie to dużo szczęścia.

Figurka siusiającego chłopca - Manneken Pis
Czas lotu / jazdy samochodem

1h 48 min / 12 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,23 zł)

Orientacyjna odległość

1 162 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yxj1r
d3yxj1r
d3yxj1r