Trwa ładowanie...
d1upubi

Bruksela

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

W centrum kraju – to region stołeczny

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 euro = 4,23 zł)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Bruksela jest wielokulturową stolicą Belgii, Unii Europejskiej, NATO, siedzibą króla i parlamentu. W Belgii powszechny w użyciu jest angielski, a w zależności od regionu używa się języków francuskiego i niderlandzkiego. Symbolami Brukseli są koronki, piwo, czekolada i frytki. To tu znajduje się najstarsza galeria handlowa na świecie, Świętego Huberta z 1847 roku.

Bruksela – pogoda i temperatury

Bruksela usytuowana jest nad rzeką Senne. W kraju dominuje klimat morski umiarkowany, z wahaniami temperatur i pogody. Średnia roczna temperatura w Brukseli nie przekracza 10° Celsjusza. W zimie może być bardzo mroźno z opadami śniegu, latem naprawdę upalnie lub deszczowo z jedynie 18° Celsjusza. Najłagodniejsze dla turystów warunki klimatyczne w Brukseli przypadają na wiosnę i lato.

Również wówczas można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty lotów z Polski do Brukseli. Za bezpośrednie połączenie pod koniec maja dla jednej osoby w obie strony z Warszawy, zapłacimy nawet jedyne 78 złotych. Transfer z lotniska Charleroi do Brukseli to koszt co najmniej 60 złotych, natomiast transfer z lotniska Brussels - nawet 13 złotych.

Bruksela – zabytki i atrakcje

Bilety wstępu do brukselskich zabytków nie należą do tanich. Bardzo opłacalny jest zakup Brussels Card. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Brukseli?

 • Wielki Plac (Grand Place), najładniejszy historyczny europejski rynek z gotyckim Ratuszem (Hotel de Ville), tłumnie odwiedzany prze turystów.
 • Katedra Św. Michała i Św. Guduli na wzgórzu Treurenberg, z szesnastowiecznymi witrażami. Bilet wstępu: 25 zł (skarbiec, krypta, teren wykopalisk).
 • Figurka siusiającego chłopca (Manneken Pis), fontanna z brązu będąca symbolem miasta. 5 minut od niej jest również Zinneke Pis, damska wersja figurki.
 • Atomium – największy atom świata, 165 miliardów razy powiększony model cząsteczki żelaza, projektu Waterkeyna na Wystawę Światową Expo w 1958 roku, w dzielnicy Laeken w Bruparku. Ma 103 metry, a na jego budowę zużyto 2400 ton metalu. 9 osiemnastrometrowych kul łączą stalowe i aluminiowe rury - korytarze. W najwyżej znajdującej się kuli jest platforma widokowa (dojazd oczywiście windą). Bilety wstępu: 51 zł (normalny), 34 zł (dzieci 12-17 lat i studenci), 25 zł (dzieci 6-11 lat), 38 zł (65+).
 • Park Miniatur Mini Europa. Najważniejsze światowe zabytki wykonane w pomniejszeniu. Wystawa jest interaktywna, informacje podawane są w różnych językach. Na miejscu także bufet i sklepik z pamiątkami. Bilety wstępu: 65 zł (normalny), 48 zł (ulgowy).
 • Dom Króla (La Maison du Roi) z XIX wieku, w którym mieści się obecnie Muzeum Miejskie. Bilety wstępu: 17 zł (normalny) i 8,50 zł (ulgowy).
 • Muzea: Browarnictwa, Kakao i Czekolady, Zabawek, Komiksu, Filmu czy Instrumentów Muzycznych (MiM; bilety wstępu: 34 zł).
 • Muzea Królewskie: Sztuk Pięknych (Dawnych i Nowoczesnych), Armii, Sztuki i Historii, Pałac Sztuk Pięknych.

Bruksela – lokalne potrawy

W Belgii jest ponad 10 razy więcej frytkarni na osobę niż McDonaldów na osobę w USA.

Co warto zjeść w Brukseli?

 • Belgijskie frytki (dwukrotnie smażone) z jednym z 50 rodzajów sosów, np. majonezem czy sosem tatarskim.
 • Brukselskie mule z frytkami, w pomidorach bądź w sałatce.
 • Czekolada (doliczono się 2000 producentów tego smakołyku, którzy wyrabiają rocznie 172 tysięcy ton czekolady najwyższej jakości).
 • Waffles – gofry, kwadratowe bądź okrągłe, do których ciasto jest gęstsze niż w Polsce, jedzone z przeróżnymi dodatkami.
 • Piwo (jest ponad 3000 belgijskich marek).
 • Wyrabiane na miejscu pralinki (ceny w niektórych miejscach dochodzą nawet do 15 euro za sztukę), pierniki, torciki truflowe, wypieki z migdałami.
 • Ragout z jagnięciny z cykorią, jest symbolem Belgii.
 • Mitraillette – bułka z parówką i frytkami w środku.
 • Waterzooi – zupa rybna lub drobiowa z żółtkami i śmietaną.
 • Dania z regionalnych owoców morza i ryb.
Bruksela
Przykładowe ceny

- Piwo w sklepie: około 5 zł;
- Mała butelka wody: 4,30 zł;
- Chleb: 6,40 zł;
- Drożdżówka: od 5 zł;
- Danie główne w restauracji: od 85 zł;
- Lokalny przysmak w małej knajpce z dala od centrum – mule z bagietką i kieliszkiem wina: 30 zł;
- Kebab w budce: od 17 zł;
- Gofr z przyczepy na ulicy: 8,50 zł;
- Frytki w budce: od 10,60 zł za małą porcję z sosem;
- Piwo w knajpce: od 10, 60 zł;
- Czekolada pitna: 15 zł/200 ml;
- Jednorazowy bilet na autobus z automatu: 9 zł, kupiony w autobusie: 10,60 zł; bilet dobowy: 32 zł;
- Karta Brussels Card, uprawniająca do bezpłatnego wstępu do 30 muzeów i przejazdów komunikacją miejską: koszt karty na dobę to 102 zł, na 2 doby – 144 zł, na 3 doby – 170 zł.

Komunikacja

Autobusy miejskie i podmiejskie, kolej, tramwaje

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1162 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1upubi
d1upubi
d1upubi