Wakacje w Polsce - największe atrakcje Górnego Śląska
Wybierając się na wczasy w Polsce, turyści rzadko biorą pod uwagę Górny Śląsk. Jeden z najbardziej przemysłowych regionów Polski nie cieszy się najlepszą opinią i często nazywany jest najmniej atrakcyjnym turystycznie zakątkiem naszego kraju. Tymczasem na jego terenie znajdziemy kilka prawdziwych perełek, które całkowicie przeczą tej krzywdzącej opinii. Oto 7 miejsc, które warto odwiedzić na Górnym Śląsku.
Wybierając się na wczasy w Polsce, turyści rzadko biorą pod uwagę Górny Śląsk. Jeden z najbardziej przemysłowych regionów Polski nie cieszy się najlepszą opinią i często nazywany jest najmniej atrakcyjnym turystycznie zakątkiem naszego kraju. Tymczasem na jego terenie znajdziemy kilka prawdziwych perełek, które całkowicie przeczą tej krzywdzącej opinii. Oto 7 miejsc, które warto odwiedzić na Górnym Śląsku.
Zestawienie otwiera zamek w Będzinie, który jest jednym z "orlich gniazd" wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego. Został ukończony w XIV wieku, a powstał na terenie istniejącego tu do XIII wieku grodu. Malowniczo położona warownia znajduje się na wzgórzu nad Czarną Przemszą. W zamkowych komnatach można podziwiać m.in. ekspozycję Muzeum Zagłębia w Będzinie.
if/at
Górny Śląsk - Tyskie Browarium, Tychy
Warto także wziąć pod uwagę wizytę w Tyskim Browarium, do 2010 roku działającego pod nazwą Tyskie Muzeum Piwowarstwa. Placówka znajduje się w budynku kościoła ewangelickiego. Można tu zobaczyć jedną z największych w Polsce kolekcji eksponatów związanych z piwem i jego produkcją. Nie brakuje kufli, beczek czy podkładek. Tyskie Browarium od kilku lat organizuje zwiedzanie zabytkowego browaru nocą. Nocny spacer przy dźwiękach muzyki, wśród opowieści o historii piwa i zakładu, to niepowtarzalne przeżycie.
Górny Śląsk - Zamek w Pszczynie
Będąc na Górnym Śląsku warto także zajrzeć do Pszczyny, gdzie znajduje się dawna rezydencja magnacka, należąca do najatrakcyjniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jej historia sięga już XI wieku, ale dzisiejszy neobarokowy wygląd obiekt zawdzięcza przebudowie z II połowy XIX wieku. Koniecznie trzeba zobaczyć wnętrza zamku - w przeciwieństwie do innych rezydencji na Śląsku i w Polsce nie ma tu śladu zniszczeń z czasów II wojny światowej. Całe wyposażenie i meble zachowały się do dziś, a w tutejszych komnatach utworzono muzeum. Dodatkowo zamek otoczony jest przez przepiękny *park angielski *o powierzchni 156 ha.
Górny Śląsk - Nikiszowiec, Katowice
Nikiszowiec, osiedle robotnicze w Katowicach, jest unikatem na skalę europejską, nazywanym "ceglanym arcydziełem". Gdyby usunąć samochody z brukowanych uliczek, śmiało można uwierzyć, że czas się tu zatrzymał. Zbudowano je na początku XX wieku, jako kompleks mieszkalny dla pracowników kopalni "Wieczorek". To miejsce często odwiedzane przez filmowców i wszelkiej maści artystów szukających tam atmosfery, która gdzie indziej dawno już odeszła w niepamięć.
Na zdjęciu: kościół św. Anny, Nikiszowiec.
Górny Śląsk - Kopalnia Guido, Zabrze
Dla wielbicieli turystyki przemysłowej nie lada gratką będzie wizyta w Zabrzu. W mieście działa kilka sztolni udostępnianych dla turystów, a najciekawszą wydaje się kopalnia Guido. W korytarzach można podziwiać potężne maszyny nasuwające skojarzenia z filmami sci-fi. W dodatku mamy spore szanse na zetknięcie się z kulturą "na wysokim poziomie", gdyż odbywa się tu wiele wydarzeń artystycznych.
Górny Śląsk - Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, Chorzów/Katowice
Obejmujący ponad 600 hektarów powierzchni park nazywany jest zielonymi płucami Górnego Śląska. Leży w granicach dwóch miast: Chorzowa (większość) i Katowic. Obejmuje takie atrakcje jak: Górnośląski Park Etnograficzny, Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny wraz z Kotliną Dinozaurów czy Rosarium (największy różany ogród w Polsce). Zielone płuca Górnego Śląska promują się jako największy park miejski w Europie.
Górny Śląsk - Tarnowskie Góry
Historia Tarnowskich Gór przez wieki była związana z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku. Pod miastem biegnie rozległy labirynt chodników, wyrobisk komorowych i odwadniających sztolni. Od kilkudziesięciu lat działa tu Kopalnia Zabytkowa Srebra (na zdjęciu) i Sztolnia Czarnego Pstrąga, w których turyści mogą zobaczyć część tego podziemnego świata. Zarówno kopalnia, jak i sztolnia zostały wpisane na ogólnopolską Listę Pomników Historii.
if/at