Szlak Orlich Gniazd - prawdziwy hit Polski
Między Krakowem i Częstochową znajduje się kraina skalnych ostańców, dziesiątki tajemniczych jaskiń i wyjątkowych zamków. Wytyczono tu najbardziej malowniczą trasę w Polsce - Szlak Orlich Gniazd. Jesienią został on uznany Najlepszym Produktem Turystycznym Polski w ramach konkursu na Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Jego długość wynosi 169 km, a po drodze można zobaczyć wiele malowniczych ruin zamków, warowni i strażnic. Nietypowa nazwa "Orle gniazda" pochodzi od nietypowego usytuowania budowli, które wznoszą się na szczytach wapiennych wzgórz. Przedstawimy najbardziej zachwycające atrakcje Szlaku Orlich Gniazd!
Między Krakowem i Częstochową znajduje się kraina skalnych ostańców, dziesiątki tajemniczych jaskiń i wyjątkowych zamków. Wytyczono tu najbardziej malowniczą trasę w Polsce - Szlak Orlich Gniazd. Jesienią został on uznany Najlepszym Produktem Turystycznym Polski w ramach konkursu na Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Jego długość wynosi 169 km, a po drodze można zobaczyć wiele malowniczych ruin zamków, warowni i strażnic. Nazwa "orle gniazda" pochodzi od nietypowego usytuowania budowli, które wznoszą się na szczytach wapiennych wzgórz. Przedstawiamy najbardziej zachwycające atrakcje Szlaku Orlich Gniazd!
if/at
Ruiny Ogrodzieniec, Podzamcze koło Ogrodzieńca
Zamek Ogrodzieniec położony jest na Górze Zamkowej - najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładnie w Podzamczu (2 km od Ogrodzieńca). Miejsce posiada wszelkie atuty obronne - z trzech stron osłonięte jest skałami, a do głównego wejścia trzeba było przedostać się wąską szczeliną miedzy ostańcami. Obecnie twierdza uchodzi za nawiedzoną i tym samym fascynuje badaczy zjawisk paranormalnych. Magii zakątkowi dodaje fakt, iż wiąże się z nim wiele legend, m.in. o Czarnym Psie z Ogrodzieńca, błąkającym się nocami w okolicy murów.
Zamek w Bobolicach
Jednym z ciekawszych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd jest zamek w Bobolicach. Został zbudowany za panowania króla Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV w. i należał do systemu obronnego warowni królewskich, broniących zachodniej granicy państwa od strony Śląska. Od 1998 roku należy do rodziny Laseckich, która odbudowała zniszczony obiekt.
Zamek w Mirowie
Istnieje legenda, że warownia w Bobolicach połączona jest podziemnym tunelem z oddalonym o 1 km zamkiem w Mirowie - jedną z najstarszych warowni na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miał zostać wykopany przez braci bliźniaków - właścicieli obu majątków, którzy ukryli w nim skarb. Rozumieli się doskonale do momentu, gdy pokłócili się o kobietę - zazdrosny bliźniak zamordował brata, a niewierną kochankę zamurował wraz ze skarbem we wspomnianym tunelu. Kosztowności do dziś nie zostały odnalezione.
Olsztyn koło Częstochowy
Innym wartym odwiedzenia zamkiem na Szlaku Orlich Gniazd są ruiny twierdzy w Olsztynie, powstałej z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Warowania była wielokrotnie niszczona. Do dziś zachowały się mury części mieszkalnej tego średniowiecznego zamku królewskiego. Po ruinach błąkają się trzy duchy - Macieja Borkowica (gorącego przeciwnika Kazimierza Wielkiego, skazanego na śmierć głodową w lochach), Kacpra Karlińskiego (który bronił zamku przed Habsburgami) oraz duch chciwego pastuszka.
Pieskowa Skała
Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, znajdziemy zamek w Pieskowej Skale. Twierdza została wzniesiona w połowie XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego. Wspaniałe położenie zamku nad skalistą przepaścią zachęciło wielu reżyserów - obiekt można zobaczyć m.in. w "Stawce większej niż życie", "Janosiku", czy "Ogniem i mieczem". W okolicy znajduje się też słynna Maczuga Herkulesa.
Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, Ojców
W Ojcowskim Parku Narodowym zobaczymy też ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Ojcowie. Powstał w II połowie XIV wieku, a jego nazwa została nadana na cześć ojca króla - Władysława Łokietka. Wrażenie robi przede wszystkim brama i odnowiona wieża, w której obecnie można zobaczyć wystawę na temat historii zamku.
Zamek w Będzinie
Do systemu Orlich Gniazd zalicza się często zamek w Będzinie, także wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego. Został ukończony w XIV wieku, a powstał na terenie istniejącego tu do XIII wieku grodu. Malowniczo położona warownia znajduje się na wzgórzu nad Czarną Przemszą. W zamkowych komnatach można podziwiać m.in. ekspozycję Muzeum Zagłębia w Będzinie.
if/at