Największe kratery uderzeniowe świata
Krater Barringera, Arizona, USA
Apokaliptyczne wizje zagłady Ziemi w wyniku zderzenia z asteroidą znamy głównie z filmów katastroficznych. W wielu przypadkach, maja one jednak wiele wspólnego z prawdą. W liczącej 4,5 miliarada lat historii naszej planety bliskie spotkania z meteorytami miały miejsce wielokrotnie. Najstarsze zbadane miejsce upadku ciała niebieskiego odkryto na Grenlandii - krater miał średnicę ok. 100 km i powstał trzy miliardy lat temu. Niestety po tak długim czasie nie widać go już "gołym okiem". Jednak po części upadków asteroid do dzisiaj możemy odnaleźć ślady na kilku kontynentach. Poznajcie największe i najlepiej zachowane kratery uderzeniowe świata.
Apokaliptyczne wizje zagłady Ziemi w wyniku zderzenia z asteroidą znamy głównie z filmów katastroficznych. W wielu przypadkach mają one jednak wiele wspólnego z prawdą. W liczącej 4,5 miliarda lat historii naszej planety bliskie spotkania z meteorytami miały miejsce wielokrotnie. Najstarsze zbadane ślady upadku ciała niebieskiego odkryto na Grenlandii - krater miał średnicę ok. 100 km i powstał trzy miliardy lat temu. Niestety po tak długim czasie nie widać go już "gołym okiem". Jednak po części upadków asteroid do dzisiaj możemy odnaleźć ślady na kilku kontynentach. Poznajcie największe i najlepiej zachowane kratery uderzeniowe świata.
Znajdujący się na terenie Arizony Krater Meteorytowy znany jest także jako Barringera, od nazwiska geologa, który jako pierwszy uznał, że to miejsce powstało po upadku meteorytu. Ma 1200 metrów średnicy i 170 metrów głębokości. Powstał, zdaniem naukowców, ok. 50 tysięcy lat temu, na skutek uderzenia meteorytu nazywanego Canyon Diablo. Mówi się o nim, że to najlepiej zachowany krater na świecie. Dzięki położeniu na pustyni, gdzie jest bardzo niewielka ilość wody i roślin, nie zniszczył go poważnie żaden z rodzajów erozji. To właśnie tutaj, na dnie krateru, przed startem na Księżyc załogi programu Apollo w latach 60. XX wieku, trenowali astronauci z NASA.
udm/ik