Trwa ładowanie...
d1h6flr

Hallgrimskirkja

Największe atrakcje
Hallgrimskirkja
Kraj
Fot: 士航 魏

Światynia Hallgrímskirkja trzyma straż nad całym Rejkiawikiem. Kościół pełni jednocześnie dwie funkcje: parafii i świątyni narodowej Islandii. Stopniowa fasada betonowa Hallgrímskirkji jest odą do sztuki modernistycznej i symbolem krajobrazu wyspy. Kościół nazwano Hallgrímskirkja na cześć siedemnastowiecznego duchownego – Hallgrímura Péturssona, autora Hymnu Męki Pańskiej. Hallgrímskirkja to kościół ewangelicko-luterański i należy do Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Islandii.

Hallgrímskirkja – najważniejsze informacje

Hallgrímskirkja jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Islandii. Każdego dnia tysiące ludzi przychodzą do kościoła nie tylko w celach modlitewnych, ale także po to, żeby podziwiać przepiękne dekoracje kościoła i częste iluminacje świetlne, jakie wyświetlane są na wysokiej fasadzie Hallgrímskirkji.

Warto wiedzieć, że wejście do kościoła jest bezpłatne, ale za wstęp do przykościelnej wieży trzeba zapłacić 900 ISK, czyli ok. 33 PLN (dzieci 100 ISK, czyli 3,70 PLN).

Hallgrímskirkja – historia

Irlandzki Parlament odpowiadał za budowę kościoła Hallgrímskirkja. Na projekt świątyni urządzono konkurs ogłoszony w 1929 roku, podkreślając, że powinien pomieścić 1200 wiernych i mieć wysoką wierzę, której można by używać do transmisji albo jako przekaźnika radiowego.

Islandzki architekt Guðjón Samúelsson wygrał konkurs i rozpoczął pracę w 1937 roku. Styl narodowy świątyni odróżnia Hallgrímskirkję od innych budynków w Rejkiawiku. Samúelsson sięgnął głęboko do tradycji Islandii, tworząc projekt świątyni, dzięki czemu Hallgrímskirkja ma wyraźnie islandzki charakter, symbolizuje góry i lodowce piętrzące się wzdłuż sześciokątnej, bazaltowej kolumny.

Warto wiedzieć, że co prawda państwo wspierało budowę Hallgrímskirkji, ale 60 proc. budżetu pochodziło ze składek parafian i prywatnych datków. Świątynię wykończono dzięki wielu podarunkom. W ten sposób na przykład Hallgrímskirkja zyskała meble i dzieła sztuki kościelnej, ofiarowywane przez ludzi w hołdzie tym, których kochali albo z chęci wzbogacenia wymiaru duchowego świątyni i parafii.

Budowa Hallgrímskirkji trwała 41 lat. Została opuźniona przez wybuch. Finalnego dzieła mógł już zobaczyć jego główny architekt, ponieważ Samuelsson zmarł w 1950, a ostatnie prace zakończono dopiero w 1986.

Hallgrímskirkja – zwiedzanie

Hallgrímskirkja to jeden z najwyższych budynków na Islandii i najwyższa budowla w Rejkiawiku. Warto wiedzieć również, że Hallgrímskirkja bardzo często trafia na listy najdziwniejszych budynków na świecie albo najbardziej wyjątkowych kościołów. Często jednak to, co nieoczywiste, zaskakujące skłonni jesteśmy uznawać za piękne, dlatego i Hallgrímskirkja trafia na topową listę najpiękniejszych światyń. Wchodząc tutaj, warto zwrócić uwagę na misterne witraże i wspiąć się na chór, żeby zobaczyć organy Hallgrímskirkji.

Równie często, jak przedstawienia świetlne na fasadzie organizuje się koncerty muzyki organowej wewnątrz kościoła. To jeszcze jeden z powodów, żeby zobaczyć świątynię Hallgrímskirkja.

Hallgrímskirkja – ciekawostka

Budowa Hallgrimskirkja wywołała wiele kontrowersji wśród Islandczyków i niemal podzieliła cały naród. Było to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie, a w dodatku część mieszkańców uważała, że Hallgrimskirkja będzie tak brzydka, że przyniesie tylko wstyd Rejkiawikowi i całej Islandii. W dodatku prace budowlane trwały tak długo, że zanim jeszcze zostały zakończenie pewne elementy powstałe na początku prac – wymagały już remontu.

Hallgrimskirkja
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 10 min/92 h

Strefa czasowa

GMT (UTC+0)

Waluta

korona islandzka (100 ISK ma wartość ok. 2,60 PLN)

Godziny otwarcia

– lato (od maja do września) od 09:00 do 21:00; wieża jest zamykana o 20:30.
– zima (od listopada do kwietnia) od 09:00 do 17:00; wieża jest zamykana o 16:30.
– w niedziele wieża jest zamknięta od 10:30 do 12:15 podczas mszy (rozpoczyna się o 11:00)

Ceny biletów

– wejście do świątyni Hallgrimskirkja jest darmowe
– wejście na przykościelną wieżę: dorośli – 900 ISK, dzieci (w wieku od 7 do 14 lat) – 100 ISK

Orientacyjna odległość

3 646 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr
d1h6flr
d1h6flr
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj