Hawaje - wulkan Kilauea aktywny od 33 lat
Amerykańska stacja naukowo-badawcza USGS (United States Geological Survey) udostępniła nagrania z czynnego wulkanu Kilauea na Hawajach. Badacze sfilmowali krater Halema’uma'u i jezioro lawy w kraterze wulkanu
Amerykańska stacja naukowo-badawcza USGS (United States Geological Survey) udostępniła nagrania z czynnego wulkanu Kilauea (Hawaje). Badacze sfilmowali krater Halema’uma'u i znajdujące się w nim jezioro lawy.
Kilauea to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, którego erupcje występują stale od 1983 roku. Znajduje się na popularnej wśród turystów - największej wyspie w archipelagu Hawajów - Hawai'i, nazywanej także Big Island. Jest jednym z pięciu na tym obszarze. Wznosi się na wysokość 1247 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1430 km kw., co stanowi niemal 14 proc. powierzchni wyspy.
W 2014 r. aktywność stożka zagrażała wiosce Pahoa, której mieszkańcy byli zmuszeni do ewakuacji. Zniszczonych zostało wtedy kilka domów. Gorąca lawa przestała wypływać z wulkanu po 9 miesiącach. Dopiero wtedy miejscowi mogli powrócić do swoich gospodarstw. Choć lawa wciąż wypływa, to nie stanowi już bezpośredniego zagrożenia dla zamieszkujących te okolice ludzi. Ale wybierając się w bliższe rejony wulkanu należy być czujnym, dlatego USGS wzywa zwiedzających do zachowania bezpiecznej odległości od przepływającej lawy i okolic.
wg/ir/udm