Trwa ładowanie...

Kampania #olejolej. Gdańskie zoo w trosce o zagrożony gatunek

Inteligencją dorównują 10-letnim dzieciom. Szybko się uczą, są bardzo przyjazne, ale niestety grozi im wyginięcie. Gdańskie zoo rozpoczęło kampanię #olejolej, do której zaangażowało samicę orangutana Raję, która namalowała kilka obrazów. W ramach akcji można będzie m.in. obejrzeć wystawę jej prac.

Kampania #olejolej. Gdańskie zoo w trosce o zagrożony gatunekŹródło: zoo.gdansk.pl
dsmmkzy
dsmmkzy

Jak informują pracownicy ogrodu zoologicznego Raja potrafi pracy twórczej poświęcić nawet kilka godzin dziennie. Gdy maluje, cały świat przestaje dla niej istnieć. A gdy mimo starań nie jest zadowolona z efektów swojej pracy – niszczy je nieodwracalnie. Gdy ukończone dzieło zyskuje jej aprobatę, wtedy je "sprzedaje" za ukochane smakołyki – banany, orzechy lub suszone morele.

Jedna z prac orangutanicy Rai zoogdansk.pl
Jedna z prac orangutanicy Rai Źródło: zoogdansk.pl

Kampania #olejolej ma uwrażliwić ludzi na fakt, że wycinki lasów tropikalnych pod plantacje palmy olejowej, z której tłoczony jest olej palmowy, są tragiczne w skutkach dla zamieszkujących te tereny orangutanów. Obecnie 85 proc. światowej produkcji tego surowca pochodzi z Indonezji i Malezji, jedynych krajów zamieszkiwanych przez orangutany. Do roku 2025 pod uprawę zostanie wycięte 15 mln hektarów lasu.

Jeśli utrzyma się obecne tempo produkcji oleju palmowego to w 2022 r. zostanie zniszczonych 98 proc. lasów Sumatry i Borneo. Tłuszcz ten wykorzystywany jest na masową skalę, zarówno w kosmetykach (szamponach, mydłach, pastach do zębów, balsamach itd.), jedzeniu (frytkach, pizzach, sosach, mrożonkach itd.), detergentach czy karmach dla zwierząt.

dsmmkzy

Pomysłodawcy kampanii sugerują, że jedynym ratunkiem dla ginącego gatunku jest rezygnacja z używania oleju palmowego.

mat.prasowe
Źródło: mat.prasowe

- Chcemy uświadomić jak wyjątkowymi i potrzebnymi zwierzętami są orangutany, pokazać główne zagrożenia dla ich istnienia i wskazać, co każdy z nas może zrobić, by poprawić los orangutanów oraz innych gatunków zagrożonych wyginięciem - tłumaczy, na łamach portalu gdansk.pl, Emilia Salach z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Działając na rzecz orangutanów działamy też we własnym interesie - dbamy o swoje zdrowie. Przetworzony olej palmowy, używany do produktów na co dzień, jest bardzo szkodliwy.

zoo.gdansk.gda.pl
Źródło: zoo.gdansk.gda.pl

Na stronie internetowej gdańskie zoo publikuje listę produktów bez oleju palmowego. Już niebawem w przestrzeni miejskiej pojawi się specjalny mural, na ulicach Gdańska spotkać można dedykowany akcji autobus. Ponadto, zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy na rzecz malezyjskiej fundacji Hutan oraz projekcje filmu WWF "Sos dla świata" poświęconego orangutanom i czynnikom zagrażającym ich istnieniu.

dsmmkzy

W połowie października zaś odbędzie się Święto Orangutanów, podczas którego nie tylko można będzie podziwiać prace Rai, ale również wziąć udział w warsztatach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, spotkać się z opiekunami orangutanów oraz tworzyć zabawki dla małp.

Działania potrwają do ferii zimowych przyszłego roku. Lekcje edukacyjne poświęcone orangutanom, będą dostępne w ofercie zoo na stałe.

Źródło: gdansk.pl

dsmmkzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Olej palmowy – dlaczego musisz go unikać

dsmmkzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsmmkzy