Szlak Piastowski - zacznijmy od początku

Wielkimi krokami zbliża się rok 2016 a wraz z nim obchody 1050 lecia Chrztu Polski. Oczy wszystkich zwracają się na Wielkopolskę, na Polonię Maior – tą ważniejszą, starszą, na terenie której powstawało państwo Mieszka I. Pierwszy władca Polski nie miał jednej stolicy. Gród stołeczny był tam, gdzie on przebywał. Przemierzał więc tereny Wielkopolski jako Rex Ambulans – „władca objazdowy” - pozostawiając swój ślad w wielu miejscach, w miejscach, które dzisiaj możemy odwiedzać przenosząc się w czasie do piastowskiej Polski.

Szlak Piastowski - zacznijmy od początku
Źródło zdjęć: © Szlak Piastowski

Szlak Piastowski *od dekad był turystycznym itinerarium przemierzanym przez zwiedzających *Wielkopolskę podróżnych. Przez lata był on jednak zaniedbywany, a jego tematyczna spójność związana z dynastią Piastów schodziła na dalszy plan. W kolejnych opracowaniach dotyczących Szlaku Piastowskiego pojawiały się niewątpliwie atrakcyjne, aczkolwiek niezwiązane z piastowską historią miejsca. Postanowiono to zmienić.

W 2011 roku marszałkowie województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego powołali do życia Radę Programowo-Naukową ds Szlaku Piastowskiego. Utworzyło ją gremium wybitnych profesorów, specjalistów obsługi ruchu turystycznego, promocji oraz kultury. Ich praca doprowadziła do wykrystalizowania się spójnej i wyraźnie piastowskiej koncepcji Szlaku Piastowskiego. Do wprowadzenia jej w życie niezbędnym było znalezienie źródła finansowania oraz wybranie koordynatora, który zadba o realizację planu przebudowy i reorganizacji całego systemu. Projekt znalazł uznanie wielkopolskich radnych na poziomie gmin i powiatów i to właśnie te jednostki samorządu terytorialnego, przez które przebiega szlak, są podmiotami finansującymi to ambitne przedsięwzięcie.

Katedra w Gnieźnie

Są to powiaty: gnieźnieński, kościański, słupecki, średzki, wągrowiecki, wrzesiński; miasta: Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec oraz gminy: Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września, Dominowo, Lądek, Łubowo i Wągrowiec. Dzięki wierze samorządowców z wymienionych jednostek Szlak Piastowski odzyska swój dawny blask przybierając nowoczesną, spełniającą oczekiwania turystów, formę.

W 2016 roku na Szlaku Piastowskim *pojawi się sporo nowych przedsięwzięć – od atrakcyjnych publikacji, przez ciekawe wydarzenia, po praktyczne dla turystów oferty wycieczek. Poza wspomnianymi już ważnymi uroczystościami związanymi z *1050 leciem Chrztu Polski, we wrześniu zorganizowany zostanie weekend na Szlaku Piastowskim – trzydniowe święto obfitujące w inscenizacje historyczne, warsztaty, gry turystyczne i ciekawe oferty podróży tematycznych.

Zarówno o tym jak i o innych wydarzeniach można będzie czytać na uruchamianym wraz z początkiem nadchodzącego roku portalu www.szlakpiastowski.pl. To właśnie strona internetowa będzie głównym źródłem informacji i aktualności dotyczących szlaku i powinna być odwiedzana przez wszystkich, którzy zamierzają go zwiedzać. Między innymi dowiemy się z niej, że Szlak Piastowski jest zbiorem atrakcji o bardzo różnym charakterze. Znajdziemy na nim gotyckie katedry w Poznaniu i Gnieźnie *czy kościoły romańskie w *Strzelnie *i *Kruszwicy, które zachwycą miłośników architektury sakralnej. Grody i grodziska wczesnopiastowskie w Grzybowie, Gieczu czy Kaliszu dla spragnionych poszukiwania początków zorganizowanego osadnictwa. Wypełnione cennymi eksponatami muzea: Archeologiczne w Poznaniu, Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie czy Pierwszych Piastów na Lednicy. Na turystów czekają także atrakcje nieszablonowe, jak rejs statkiem wokół Mysiej Wieży w Kruszwicy, zabawy z dawnymi
maszynami oblężniczymi w Pobiedziskach, nocleg w klasztornych komnatach benedyktyńskich w Lubiniu czy multimedialne zwiedzanie Ostrowa Tumskiego w Bramie Poznania. Warto przenieść się w czasy Piastów uczestnicząc w bitwach wojów w Grzybowie, poznając dawne rzemiosła w Biskupinie, świętując wraz z Wągrowcem w trakcie festiwalu cysterskiego czy oglądając koronację Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.

Wojowie

Działania reorganizacyjne Szlaku Piastowskiego nie tylko skierowane są do turystów, ale również do pracowników branży turystycznej. Hotelarze, restauratorzy, włodarze atrakcji turystycznych oraz przewodnicy i piloci będą mogli liczyć na duże zainteresowanie ze strony koordynatora szlaku. Będą mogli uczestniczyć w programach lojalnościowych, promować swoje usługi na portalu internetowym oraz oferować je w formie zniżkowych pakietów turystycznych. Przemysław Buryan, koordynator Szlaku Piastowskiego zaznacza iż "w tak złożonym i wymagającym wspólnej pracy i zaangażowania projekcie najtrudniejsze są początki. Musimy uzbroić się w cierpliwość i wzajemne zaufanie bowiem tylko działając razem możemy osiągnąć cel, którym jest wyraźny wzrost liczby turystów na Szlaku Piastowskim. Podchodzę do tego projektu z bardzo dużą ekscytacją i wiarą w jego powodzenie. Mając świadomość ilu hobbystów i miłośników kultury i historii piastowskiej mieszka w Wielkopolsce nietrudno być przekonanym, że osiągniemy sukces."

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)