MiastaKrakowski Kazimierz - to trzeba zobaczyć!

Krakowski Kazimierz - to trzeba zobaczyć!

Krakowski Kazimierz - to trzeba zobaczyć!
Źródło zdjęć: © Š VRD/Fotolia.com

Wizyta na Kazimierzu to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Krakowa. Przytulne kafejki, restauracje, galerie, antykwariaty i brukowane uliczki - wszystko to przyciąga turystów. Każdy, kto przyjeżdża do Krakowa, pragnie odbyć spacer wąskimi uliczkami Kazimierza, przyjrzeć się synagogom i żydowskim cmentarzom, posiedzieć w urządzonych ze smakiem kawiarnianych ogródkach... Dzielnica ciągle jest w fazie renowacji, ale już dziś staje się konkurencją dla krakowskiego Rynku i przyległych ulic. Stanowi bez wątpienia jedną z największych atrakcji wawelskiego grodu. Poznajcie bliżej tę magiczną część Grodu Kraka!

Wizyta na Kazimierzu *to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania *Krakowa. Przytulne kafejki, restauracje, galerie, antykwariaty i brukowane uliczki - wszystko to przyciąga turystów. Każdy, kto przyjeżdża do Krakowa, pragnie odbyć spacer wąskimi zaułkami Kazimierza, przyjrzeć się synagogom i żydowskim cmentarzom, posiedzieć w urządzonych ze smakiem kawiarnianych ogródkach... Dzielnica ciągle jest w fazie renowacji, ale już dziś staje się konkurencją dla krakowskiego Rynku i przyległych ulic. Stanowi bez wątpienia jedną z największych atrakcji wawelskiego grodu. Poznajcie bliżej tę magiczną część Grodu Kraka, którą doceniło już BBC!

pw/if

1 / 8

Stradom

Obraz
© Flickr.com by Anosmia Licencja CC

Dawny Kazimierz oprócz ufortyfikowanego na wyspie miasta posiadał też rozległe przedmieścia na obu brzegach Wisły. Jego częścią był Stradom, który rozpościerał się tuż pod Wawelem, u wylotu ulicy Grodzkiej. Przy ulicy Stradom liczącej około 200 metrów znajdowało się aż 5 dużych klasztorów. Pierwszy z nich - Kościół św. Bernardyna (na zdjęciu), stojący tuż pod Wawelem, wzniesiono w średniowieczu. Zniszczony w czasie "potopu" szwedzkiego, został odbudowany w latach 70. XVII wieku w nowym stylu. Posiada wspaniałe barokowe wyposażenie, z olbrzymimi malowidłami nawiązującymi do sztuki Rubensa, a tworzonymi przez cenionego XVII-wiecznego malarza Franciszka Lekszyckiego. Tutaj też znajduje się barokowa konfesja św. Szymona z Lipnicy. Warto także zobaczyć kościół klasztorny oo. Misjonarzy z 1732 roku (ul. Stradom 4-8).

2 / 8

Skałka

Obraz
© Wiesław Majka/UMK

Chociaż Kazimierz znany jest głównie jako dzielnica żydowska, jego czterokrotnie większa część chrześcijańska także może poszczycić się bezcennymi zabytkami. Od czasów średniowiecza wznoszono tu okazałe gmachy - świeckie i kościelne, a wiele z nich do dziś zachowało się w świetnym stanie. Do najbardziej znanych należy kościół oo. Paulinów na Skałce (ul. Skałeczna 12) - obok Jasnej Góry główne polskie sanktuarium związane z patronem kraju św. Stanisławem. Według XIII-wiecznej kroniki Wincentego Kadłubka to tutaj znajdował się pierwotny Kraków, zburzony potem przez... Aleksandra Macedońskiego!

3 / 8

Plac Wolnica

Obraz
© Wikipedia.org by fotopolska.eu Licencja CC

Okazały plac to pozostałość dawnego kazimierskiego rynku. Chociaż imponuje rozmiarami - warto dodać, że w przeszłości był cztery razy większy, a jego środek zdobił ratusz. Najstarszy gotycki gmach ratusza uległ dwukrotnie zniszczeniu w pożarach, ale jego najstarsze fundamenty zachowały się do chwili obecnej. Odbudowany w XVI i XVII wieku zyskał formę renesansową. W 1876 roku po gruntownej przebudowie ratusz stał się siedzibą szkoły. Obecnie mieści się tu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli. Nazwę Wolnica zawdzięcza staropolskiemu słowu, które oznaczało przywilej wolnej sprzedaży mięsa.

4 / 8

Kościół Bożego Ciała

Obraz
© Paweł Krawczyk/krakow.pl

Przy placu Wolnica *wznosi się jedna z najpiękniejszych gotyckich świątyń miasta - *kościół Bożego Ciała. Jego nazwa nawiązuje do historii z monstrancją, którą niegdyś skradziono z krakowskiego kościoła Wszystkich Świętych. Według legendy złodzieje, przekonawszy się, że nie jest ze złota, porzucili ją właśnie w tym miejscu. Szczęśliwe zdarzenie postanowiono uczcić odpowiednio okazałą budowlą. Gmach wzniesiono na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego w 1340 roku, a budowa trwała do 1405 roku. Zarówno pod względem architektury, jak i wyposażenia obiekt nie ustępuje słynnej Bazylice Mariackiej.

5 / 8

Ulica Szeroka

Obraz
© Paweł Krawczyk/krakow.pl

Większość żydowskich bożnic skupiona jest w pobliżu ulicy Szerokiej (na zdjęciu). Niegdyś stanowiła ona główny plac miasta żydowskiego, a życie dzielnicy koncentrowało się wokół Starej Synagogi * - najstarszej zachowanej tego typu budowli w Polsce. Jej początki sięgają 1407 roku i prawdopodobnie zbudowali ją żydzi czescy, którzy przybyli do Krakowa po pogromie praskim w 1389 roku. Wzniesiona jako średniowieczna gotycka synagoga dwunawowa zaliczała się, obok synagog w Wormacji, Ratyzbonie i Pradze, do niewielu tego typu obiektów w średniowiecznej Europie. Obecnie znajduje się tu oddział *Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Dzieje i Kultura Żydów, gdzie prezentowane są zabytki dotyczące historii Żydów.

6 / 8

Plac Nowy

Obraz
© Paweł Krawczyk/krakow.pl

Z ulicy Szerokiej można przejść ulicą Ciemną na plac Nowy (zwany Żydowskim). Po drodze, już za cmentarzem, mija się okazałą synagogę Izaaka, będącą największą na Kazimierzu. Ufundował ją w 1638 roku bankier króla Władysława IV Wazy, Izaak (Ajzyk) Jekeles. W wyniku zniszczeń wojennych niemal nic nie ocalało z dawnego wyposażenia. Podczas prowadzonych prac renowacyjnych odkryto zabytkowe malowidła z XVII wieku. Dziś znajduje się tu ekspozycja ukazująca przedwojenne i okupacyjne dzieje Kazimierza.

7 / 8

Ulica św. Wawrzyńca

Obraz
© Paweł Krawczyk/krakow.pl

Jedną z bardziej oryginalnych ulic Kazimierza jest arteria nosząca miano św. Wawrzyńca (nazwana tak od stojącego tu w średniowieczu kościoła). Na przełomie XIX i XX wieku powstały tu okazałe zakłady. Tędy przebiega ważna i atrakcyjna trasa turystyczna - Szlak Krakowskiej Techniki. Warto także zajrzeć do Muzeum Inżynierii Miejskiej mieszczącego się dawnych halach Zajezdni Tramwajowej. Z kolei przy ulicy Lipowej 4, w historycznych budynkach dawnej Fabryki Schindleraotwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Fabrykę Emalia O. Schindlera, gdzie można zwiedzać stała wystawę "Kraków czas okupacji 1939-1945". Powstał tu również oddział muzealny - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

8 / 8

Jak najlepiej zwiedzać Kazimierz?

Obraz
© Paweł Krawczyk/krakow.pl

By zwiedzić Kazimierz można skorzystać z dwóch tras turystycznych. Pierwsza z nich - Trasa św. Stanisława * - stanowi część Krakowskiego Szlaku Świętych i wiedzie od Wawelu przez Skałkę oraz kościół św. Katarzyny do Placu Wolnica. Następna - *Trasa Zabytków –Żydowskich - prowadzi ulicami dawnego miasta ”żydowskiego, zaczyna się na ul. Meiselsa (Centrum Kultury Żydowskiej), a kończy na Nowym Cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej 55.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)