Krakowski Kazimierz - to trzeba zobaczyć!
Wizyta na Kazimierzu to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Krakowa. Przytulne kafejki, restauracje, galerie, antykwariaty i brukowane uliczki - wszystko to przyciąga turystów. Każdy, kto przyjeżdża do Krakowa, pragnie odbyć spacer wąskimi uliczkami Kazimierza, przyjrzeć się synagogom i żydowskim cmentarzom, posiedzieć w urządzonych ze smakiem kawiarnianych ogródkach... Dzielnica ciągle jest w fazie renowacji, ale już dziś staje się konkurencją dla krakowskiego Rynku i przyległych ulic. Stanowi bez wątpienia jedną z największych atrakcji wawelskiego grodu. Poznajcie bliżej tę magiczną część Grodu Kraka!
Wizyta na Kazimierzu *to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania *Krakowa. Przytulne kafejki, restauracje, galerie, antykwariaty i brukowane uliczki - wszystko to przyciąga turystów. Każdy, kto przyjeżdża do Krakowa, pragnie odbyć spacer wąskimi zaułkami Kazimierza, przyjrzeć się synagogom i żydowskim cmentarzom, posiedzieć w urządzonych ze smakiem kawiarnianych ogródkach... Dzielnica ciągle jest w fazie renowacji, ale już dziś staje się konkurencją dla krakowskiego Rynku i przyległych ulic. Stanowi bez wątpienia jedną z największych atrakcji wawelskiego grodu. Poznajcie bliżej tę magiczną część Grodu Kraka, którą doceniło już BBC!
pw/if
Źródło: Magiczny Kraków www.krakow.pl
Stradom
Dawny Kazimierz oprócz ufortyfikowanego na wyspie miasta posiadał też rozległe przedmieścia na obu brzegach Wisły. Jego częścią był Stradom, który rozpościerał się tuż pod Wawelem, u wylotu ulicy Grodzkiej. Przy ulicy Stradom liczącej około 200 metrów znajdowało się aż 5 dużych klasztorów. Pierwszy z nich - Kościół św. Bernardyna (na zdjęciu), stojący tuż pod Wawelem, wzniesiono w średniowieczu. Zniszczony w czasie "potopu" szwedzkiego, został odbudowany w latach 70. XVII wieku w nowym stylu. Posiada wspaniałe barokowe wyposażenie, z olbrzymimi malowidłami nawiązującymi do sztuki Rubensa, a tworzonymi przez cenionego XVII-wiecznego malarza Franciszka Lekszyckiego. Tutaj też znajduje się barokowa konfesja św. Szymona z Lipnicy. Warto także zobaczyć kościół klasztorny oo. Misjonarzy z 1732 roku (ul. Stradom 4-8).
Skałka
Chociaż Kazimierz znany jest głównie jako dzielnica żydowska, jego czterokrotnie większa część chrześcijańska także może poszczycić się bezcennymi zabytkami. Od czasów średniowiecza wznoszono tu okazałe gmachy - świeckie i kościelne, a wiele z nich do dziś zachowało się w świetnym stanie. Do najbardziej znanych należy kościół oo. Paulinów na Skałce (ul. Skałeczna 12) - obok Jasnej Góry główne polskie sanktuarium związane z patronem kraju św. Stanisławem. Według XIII-wiecznej kroniki Wincentego Kadłubka to tutaj znajdował się pierwotny Kraków, zburzony potem przez... Aleksandra Macedońskiego!
Plac Wolnica
Okazały plac to pozostałość dawnego kazimierskiego rynku. Chociaż imponuje rozmiarami - warto dodać, że w przeszłości był cztery razy większy, a jego środek zdobił ratusz. Najstarszy gotycki gmach ratusza uległ dwukrotnie zniszczeniu w pożarach, ale jego najstarsze fundamenty zachowały się do chwili obecnej. Odbudowany w XVI i XVII wieku zyskał formę renesansową. W 1876 roku po gruntownej przebudowie ratusz stał się siedzibą szkoły. Obecnie mieści się tu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli. Nazwę Wolnica zawdzięcza staropolskiemu słowu, które oznaczało przywilej wolnej sprzedaży mięsa.
Kościół Bożego Ciała
Przy placu Wolnica *wznosi się jedna z najpiękniejszych gotyckich świątyń miasta - *kościół Bożego Ciała. Jego nazwa nawiązuje do historii z monstrancją, którą niegdyś skradziono z krakowskiego kościoła Wszystkich Świętych. Według legendy złodzieje, przekonawszy się, że nie jest ze złota, porzucili ją właśnie w tym miejscu. Szczęśliwe zdarzenie postanowiono uczcić odpowiednio okazałą budowlą. Gmach wzniesiono na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego w 1340 roku, a budowa trwała do 1405 roku. Zarówno pod względem architektury, jak i wyposażenia obiekt nie ustępuje słynnej Bazylice Mariackiej.
Ulica Szeroka
Większość żydowskich bożnic skupiona jest w pobliżu ulicy Szerokiej (na zdjęciu). Niegdyś stanowiła ona główny plac miasta żydowskiego, a życie dzielnicy koncentrowało się wokół Starej Synagogi * - najstarszej zachowanej tego typu budowli w Polsce. Jej początki sięgają 1407 roku i prawdopodobnie zbudowali ją żydzi czescy, którzy przybyli do Krakowa po pogromie praskim w 1389 roku. Wzniesiona jako średniowieczna gotycka synagoga dwunawowa zaliczała się, obok synagog w Wormacji, Ratyzbonie i Pradze, do niewielu tego typu obiektów w średniowiecznej Europie. Obecnie znajduje się tu oddział *Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Dzieje i Kultura Żydów, gdzie prezentowane są zabytki dotyczące historii Żydów.
Plac Nowy
Z ulicy Szerokiej można przejść ulicą Ciemną na plac Nowy (zwany Żydowskim). Po drodze, już za cmentarzem, mija się okazałą synagogę Izaaka, będącą największą na Kazimierzu. Ufundował ją w 1638 roku bankier króla Władysława IV Wazy, Izaak (Ajzyk) Jekeles. W wyniku zniszczeń wojennych niemal nic nie ocalało z dawnego wyposażenia. Podczas prowadzonych prac renowacyjnych odkryto zabytkowe malowidła z XVII wieku. Dziś znajduje się tu ekspozycja ukazująca przedwojenne i okupacyjne dzieje Kazimierza.
Ulica św. Wawrzyńca
Jedną z bardziej oryginalnych ulic Kazimierza jest arteria nosząca miano św. Wawrzyńca (nazwana tak od stojącego tu w średniowieczu kościoła). Na przełomie XIX i XX wieku powstały tu okazałe zakłady. Tędy przebiega ważna i atrakcyjna trasa turystyczna - Szlak Krakowskiej Techniki. Warto także zajrzeć do Muzeum Inżynierii Miejskiej mieszczącego się dawnych halach Zajezdni Tramwajowej. Z kolei przy ulicy Lipowej 4, w historycznych budynkach dawnej Fabryki Schindleraotwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Fabrykę Emalia O. Schindlera, gdzie można zwiedzać stała wystawę "Kraków czas okupacji 1939-1945". Powstał tu również oddział muzealny - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Jak najlepiej zwiedzać Kazimierz?
By zwiedzić Kazimierz można skorzystać z dwóch tras turystycznych. Pierwsza z nich - Trasa św. Stanisława * - stanowi część Krakowskiego Szlaku Świętych i wiedzie od Wawelu przez Skałkę oraz kościół św. Katarzyny do Placu Wolnica. Następna - *Trasa Zabytków ÂŻydowskich - prowadzi ulicami dawnego miasta Âżydowskiego, zaczyna się na ul. Meiselsa (Centrum Kultury Żydowskiej), a kończy na Nowym Cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej 55.
pw/if
Źródło: Magiczny Kraków www.krakow.pl