Trwa ładowanie...

Krzemionki Opatowskie - kolejny unikat trafi na prestiżową listę?

Kolejny polski unikat może trafić na listę UNESCO. Eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa kończą prace nad wnioskiem o wpis Krzemionek Opatowskich.

Krzemionki Opatowskie - kolejny unikat trafi na prestiżową listę?Źródło: K.Pęczalski/Krzemionki.pl
dfa4naa
dfa4naa

Rezerwat Archeologiczny Krzemionki Opatowskie leży w odległości 10 km od Ostrowca Świętokrzyskiego. Jeden z największych i najbardziej interesujących tego typu obiektów na świecie dotrwał do dziś w prawie nienaruszonym stanie.

Na miejscu można zapoznać się z dawnymi technikami pozyskiwania krzemienia pasiastego - z którego robiono noże, groty i siekiery, które do dziś archeologowie znajdują setki kilometrów stąd.

K. Pęczalski/Krzemionki.pl
Źródło: K. Pęczalski/Krzemionki.pl

Podziemna trasa w Krzemionkach ciągnie się przez prawie 500 m, a zaprezentowane są na niej wyrobiska neolitycznych kopalń. Zwiedzający mogą zobaczyć szereg rekonstrukcji: obozowisko górników, pracownię krzemieniarską i zadaszony szyb sprzed 5 tysięcy lat. Muzeum udostępnia też zrekonstruowaną osadę neolityczną i grobowiec megalityczny.

Krzemionki Opatowskie w 1960 roku. Krzemionki.pl
Krzemionki Opatowskie w 1960 roku. Źródło: Krzemionki.pl

Wniosek o wpis trafi do UNESCO prawdopodobnie w styczniu 2018 r., ale z powodu rozległych procedur zostanie rozpatrzony dopiero za dwa lata. Dyrekcja Muzeum Historyczno Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim dodała do wniosku także znajdujące się w pobliżu kopalnie w Borowni i Korycinie, które razem z Krzemionkami tworzą zagłębie krzemienionośne.

dfa4naa

Już w kuluarach mówi się, że Krzemionki mają ogromne szanse na wpis. Jeśli tak się stanie, to należy się spodziewać, że zainteresowanie obiektem wzrośnie. Tak się stało w przypadku zabytków Tarnowskich Gór. Na listę UNESCO zostały wpisane zaledwie tydzień temu, a wzrost zainteresowania jest już gigantyczny.

Tarnowskie Góry już na liście UNESCO.

dfa4naa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfa4naa