Trwa ładowanie...

Tarnogórskie zabytki już zwiedza więcej turystów. Sukces dzięki UNESCO

Od wpisu zabytków Tarnowskich Gór na listę UNESCO miasto przeżywa prawdziwe oblężenie. Zapowiada się nowy turystyczny hit "made in Poland". A na miejscu już szykują się remonty i ważne zmiany.

Tarnogórskie zabytki już zwiedza więcej turystów. Sukces dzięki UNESCOŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d4jf8ht
d4jf8ht

Tarnogórskie zabytki to pierwszy na Śląsku wpis na prestiżową listę. Obejmują pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.

Spośród 28 obiektów objętych wpisem, turyści mogą zwiedzać Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga.

Wielki sukces polskiego miasta.

Choć od wpisu minął zaledwie tydzień, to pierwsze efekty już są. Tylko w miniony weekend kopalnię odwiedziło ponad 1400 osób - o 100 proc. więcej niż zazwyczaj.

d4jf8ht

- Odkąd otrzymaliśmy wpis na Listę Światowego Dziedzictwa, z dnia na dzień ruch turystyczny w naszych obiektach zdecydowanie się zwiększył – mówi Grzegorz Rudnicki, rzecznik Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza tamtejszymi udostępnionymi turystom zabytkami i koordynowało wieloletnie starania o docenienie przez UNESCO. - W tym tygodniu odwiedzali nas turyści z całego kraju m.in. z Wielkopolski i Warszawy. Nie zabrakło też reprezentantów państw uczestniczących w sesji UNESCO w Krakowie. Jednak liczymy, że to dopiero początek wzmożonego zainteresowania naszymi zabytkami.

W ostatnich dniach gigantyczny wzrost liczby odsłon odnotowały także strony internetowe oraz profile w mediach społecznościowych dotyczących Tarnowskich Gór. - Zabytki cieszą się również ogromnym zainteresowaniem mediów, m.in. portali turystycznych, które proponują artykuły sponsorowane. Mamy też telefony w sprawie produkcji filmów promocyjnych – dodaje Rudnicki.

Wpis to dla miasta same korzyści, ale też pełna mobilizacja do działania. W najbliższym czasie konieczne jest m.in. skoordynowanie działań związanych z wprowadzeniem planu zarządzania zabytkami, opracowanie budżetu, zorganizowanie biura, rozpoczęcie badań archeologicznych na terenie niektórych objętych wpisem miejsc lub obiektów, a także zaplanowanie ruchu turystycznego - w tym wytyczenie ścieżek dla zwiedzających czy zorganizowanie transportu do obiektów.

d4jf8ht

Na razie przedstawiciele stowarzyszenia czekają m.in. na certyfikat wpisu na listę UNESCO oraz związane z nim szczegółowe wytyczne m.in. dotyczące graficznej formy oznakowania wszystkich obiektów.

Stowarzyszenie podejmie też starania o środki finansowe na dalszą ochronę i rewitalizację poszczególnych miejsc. Sytuację komplikuje fakt, że oprócz Skarbu Państwa właścicielami i zarządcami działek, na których leżą poszczególne atrybuty, są urzędy miast Tarnowskie Góry i Bytom, gmina Zbrosławice, powiat tarnogórski, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, właściciele prywatni, nadleśnictwo Brynek, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz Polskie Koleje Państwowe.

Obecnie zabytkowe tarnogórskie podziemia czekają na decyzję o dofinansowaniu unijnego projektu, który umożliwi zabezpieczenie jednego z ich kluczowych elementów - końcowego odcinka Głębokiej Sztolni Fryderyk.

Jej częścią jest udostępniony do zwiedzania 600-metrowy fragment, nazywany Sztolnią Czarnego Pstrąga. To jedna z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego.

Ten unijny projekt opiewa łącznie na 3,5 mln zł, ubiegając się o 2,8 mln zł dotacji ze śląskiego RPO. Według informacji urzędu marszałkowskiego decyzji o wyborze dofinansowanych projektów należy spodziewać się z początkiem przyszłego roku. Sama realizacja projektu przewidziana jest do końca października 2018 r.

Źródło: PAP/WP

d4jf8ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj