WyspyMalediwy - nie tylko na specjalne okazje

Malediwy - nie tylko na specjalne okazje

Malediwy - nie tylko na specjalne okazje
Źródło zdjęć: © Tatiana Popova/Shutterstock.com

położone ok. 500 km na południowy-zachód od Indii, są jednym z najpiękniejszych archipelagów na świecie. Składają się z około 1200 wysepek, rozciągających się południkowo na obszarze 90 tys. km kw., z czego ląd zajmuje niespełna 300 km kw. Zamieszkanych jest jednak jedynie ok. 200 atoli, część z nich w całości jest przekształcona w bajkowe resorty z domami zbudowanymi na palach na wodzie. Malediwy kuszą białymi plażami, porośniętymi palmami, idealną pogodą i bogactwem podwodnego życia. Średnie wyniesienie kraju to 1,5 m n.p.m., a najwyższy punkt Malediwów to zaledwie 2,4 m n.p.m. Poznajcie lepiej ten wyjątkowy zakątek.

Malediwy, położone ok. 500 km na południowy-zachód od Indii, są jednym z najpiękniejszych archipelagów na świecie. Składają się z około 1200 wysepek, rozciągających się południkowo na obszarze 90 tys. km kw., z czego ląd zajmuje niespełna 300 km kw. Zamieszkanych jest jednak jedynie ok. 200 atoli, część z nich w całości przekształcono w bajkowe resorty z domami zbudowanymi na palach na wodzie. Malediwy kuszą białymi plażami porośniętymi palmami, idealną pogodą i bogactwem podwodnego życia. Średnie wyniesienie kraju to 1,5 m n.p.m., a najwyższy punkt to zaledwie 2,4 m n.p.m. Poznajcie lepiej ten wyjątkowy zakątek.

1 / 6

Tropikalne wakacje - Male, stolica Malediwów

Obraz
© Chumash Maxim/Shutterstock.com

Największym miastem, a zarazem stolicą kraju, położoną w południowej części atolu Male Północne, jest Male. Stanowi ono jedno z najbardziej zaludnionych miejsc na świecie - wyspę, na której się znajduje, zamieszkuje prawie 125 tys. osób. Jest ona w związku z tym szczelnie wypełniona budynkami w soczystych kolorach, co wspaniale kontrastuje z turkusową wodą Oceanu Indyjskiego. Z uwagi na niewielką powierzchnię są one zazwyczaj wysokie, jednak nigdy nie przekraczają pewnej granicy - przepisy nie pozwalają na stawianie budynków wyższych niż wieża głównego meczetu. Administracyjnie miasto rozciąga się także na wysepki Villingili, Hulhumalé i Hulhule, których powierzchnia wynosi łącznie 579,8 ha. Na tej ostatniej znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ibrahima Nasira, który należy do najciekawiej położonych lotnisk na naszej planecie. Stąd startują mniejsze samoloty na inne wyspy - w kraju są jeszcze trzy inne lotniska międzynarodowe (połączenia głównie z Indiami) i siedem lokalnych.
Ciekawostką jest fakt, że aby Male utrzymywało się powyżej poziomu wody, wyspę otoczono betonowym falochronem, który kosztował 136 mln dolarów. Chroni on przed sztormami czy tsunami.

fot. flickr.com by by wallygrom, licencja CC BY-SA 3.0

2 / 6

Tropikalne wakacje - historia Malediwów

Obraz
© Oleg GawriloFF/Shutterstock.com

Badania wskazują, że pierwsi osadnicy na wyspach pojawili się już 300 lat przed Chrystusem, a byli to Drawidowie, pochodzący z południowych Indii lub północnej Sri Lanki. Buddyzm był dominującą na wyspach religią do XII w. n.e. Na miedzianych płytkach z tego okresu, znalezionych przez archeologów, widnieją informacje o konwersji na islam. Wyspy zostały zajęte przez Europejczyków w 1558 roku - Portugalczycy ustanowili tam mały garnizon, którym zarządzali z podbitego wcześniej Goa. W XVII wieku Malediwy przeszły pod dominację Holendrów, którzy jednak nie ingerowali zbytnio w lokalne rządy sułtana. W 1796 roku, po przejęciu władzy nad Cejlonem przez Brytyjczyków, również wyspy stały się protektoratem Korony. Jednak podobnie jak poprzednicy, nie brali oni udziału w zarządzaniu archipelagiem, pozostawiając to w rękach tradycyjnych muzułmańskich instytucji. Malediwy uzyskały niepodległość w 1965 roku, a trzy lata później, po referendum, ich ustrój zmienił się z sułtanatu, czyli islamskiej monarchii, na
republikę.

3 / 6

Tropikalne wakacje - islam na Malediwach

Obraz
© Brian Kinney/Shutterstock.com

Konstytucja Malediwów za oficjalną religię uznaje islam, nie zezwala na wolność religii czy wyznania. W związku z tymi zapisami zarówno rząd, jak i obywatele uważają, że każdy obywatel musi być muzułmaninem. Osoba innego wyznania nie ma prawa głosu, nie może też pełnić funkcji publicznych. Konstytucja nie zabrania dyskryminacji z powodu preferencji religijnych. Co więcej, wyklucza religię z listy atrybutów, za które ludzie nie powinni być dyskryminowani. W wielu miejscach dokumentu znajdziemy zapisy wskazujące na obligatoryjność praktykowania mahometanizmu. Apostazja lub zmiana religii jest karana śmiercią, a za bluźnierstwo wobec islamu, czyli przede wszystkim Allaha, Mahometa czy Koranu, można trafić do więzienia. Ostatnia egzekucja miała miejsce w 1953 roku. Warto wiedzieć, że absolutnie zakazane jest wwożenie na Malediwy przedmiotów innego obrządku religijnego niż islam. Wszelkie medaliki, krzyżyki, figurki, a także Biblia mogą zostać skonfiskowane do depozytu przy przekraczaniu granicy.
Jeśli uda się je przemycić, trzeba liczyć się z możliwością sankcji prawnych. Również wszelka działalność kaznodziejska jest surowo zabroniona i będzie skutkować, w najlepszym razie, natychmiastowym wydaleniem z kraju. Warto przy tym pamiętać, że na Malediwach nie ma polskiej ambasady ani konsulatu. Najbliższa placówka dyplomatyczna znajduje się w New Delhi w Indiach.

4 / 6

Tropikalne wakacje - romantyczne Malediwy

Obraz
© BallBall14/Shutterstock.com

Mimo tak nieprzychylnego innowiercom prawa, rajski archipelag jest jednym z największych marzeń turystów na całym świecie. Często jest wybierany przez pary na romantyczny wyjazd, podróż poślubną, a nawet miejsce ślubu. Na małych wysepkach, żyjących w 100 proc. z turystyki, przymykane jest oko na zakazy dotyczące praktykowania innej niż islam religii. Można tam zorganizować uroczystość zaślubin na plaży, nawet z chrześcijańskim kapłanem. - Malediwy to luksus w najczystszej postaci. Często wybierany jest na wyjątkowe okazje. Podróż poślubna czy ważna rocznica to właśnie takie momenty, do których rajskie wyspy pasują doskonale i podkreślają ich niezwykłość - mówi Klaudyna Mortka z portalu wakacje.pl.

5 / 6

Tropikalne wakacje - podwodny świat Malediwów

Obraz
© Andrey Armyagov/Shutterstock.com

- Malediwy to przede wszystkim ocean. Wszystko, co tu mamy, to tak naprawdę natura i przyroda, a ich zdecydowana większość jest pod wodą czy w wodzie. To przede wszystkim raj dla nurków - mówi Arkadiusz Majerski, polski przedsiębiorca mieszkający na Malediwach. Największą atrakcją są rekiny - jest ich tak dużo, że można uprawiać rekinie safari nie wchodząc nawet do wody. Przy brzegu najwięcej jest tych małych, niegroźnych i płochliwych z gatunku czarnopłetwych, których średnia długość nie przekracza 70 cm. Na Malediwach występuje w sumie aż 26 gatunków tych ryb i podczas nurkowania można spotkać wszystkie: rafowe, żarłacze białopłetwe, lamparcie, młoty i największe ze wszystkich - rekiny wielorybie. Mogą one osiągać rozmiary nawet do 20 m długości, ale są łagodne i niegroźne dla człowieka. Podczas nurkowania można spotkać też delfiny, płaszczki, węże morskie, żółwie, mureny oraz latające ryby. Na Malediwach występuje również największy spośród nietoperzy - rudawka wielka, zwana inaczej
nietoperzem owocowym albo latającym psem. Długość jego ciała ma ok. 32 cm a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 1,5 m. Choć w locie przypomina prehistorycznego stwora z Jurassic Park jest niegroźny i roślinożerny.

6 / 6

Tropikalne wakacje - kiedy na Malediwy?

Obraz
© rarach/haveseen/Brian Kinney/Anna Jedynak/Shutterstock

Malediwy mają do zaoferowania przepiękne widoki, białe piaszczyste plaże i wodę w Oceanie Indyjskim, która ma prawie tę samą temperaturę, co powietrze. Klimat jest równikowy, bardzo ciepły i bardzo wilgotny. Pora deszczowa zaczyna się już w połowie marca i trwa do listopada. Nie jest ona szczególnie uciążliwa - jest nadal bardzo ciepło, w okolicach 30 st. C, jednak często się chmurzy, pada deszcz i wieje silniejszy wiatr. Dzięki regularnym opadom Malediwy są wiecznie zielone. O każdej porze roku można obserwować, jak w środowisku naturalnym rosną takie owoce jak banany, kokosy, ananasy, pandany czy mango.

Marta Klimczak/Ula Drukort-Matiaszuk/ik

podróż poślubnamalemalediwy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)