EgzotykaMercado de los Brujos - Bazar Czarownic w La Paz

Mercado de los Brujos - Bazar Czarownic w La Paz

Mercado de los Brujos - Bazar Czarownic w La Paz

Na ulicznych bazarach świata można kupić dosłownie wszystko. Przykładowo w Ameryce Południowej nie brakuje takich specyfików, jak eliksiry młodości, naturalne afrodyzjaki czy spreparowane fragmenty zwierząt. Niektóre oferty ulicznych sprzedawców mogą wręcz przyprawić o mdłości. Do jednych z najsłynniejszych, a dla Europejczyków najbardziej przerażających, tego typu targowisk należy Mercado de las Brujas, czyli Bazar Czarownic, który znajduje się w najwyżej położonej stolicy świata ? La Paz. Czym sobie zasłużył na taką nazwę i co można na nim kupić? Zapraszamy do Boliwii!

Na ulicznych bazarach świata można kupić dosłownie wszystko. Przykładowo w Ameryce Południowej nie brakuje takich specyfików, jak eliksiry młodości, naturalne afrodyzjaki czy spreparowane fragmenty zwierząt. Niektóre oferty ulicznych sprzedawców mogą wręcz przyprawić o mdłości. Do jednych z najsłynniejszych, a dla Europejczyków najbardziej przerażających tego typu targowisk należy Mercado de las Brujas, czyli Bazar Czarownic, który znajduje się w najwyżej położonej stolicy świata – La Paz. Czym sobie zasłużył na taką nazwę i co można na nim kupić? Zapraszamy do Boliwii!

if/pw

1 / 6

Płody lam i zdechłe ropuchy

Obraz
© Licencja Creative Commons by Roubicek, flickr.com

Na wysokości ponad 3 tys. metrów, w okolicy Calle Linares *ciągnie się rząd nietypowych stoisk i sklepów. To miejsce pracy *wiedźm, znachorów, wróżbitów, astrologów *czy *czarnoksiężników, w którym można kupić wszystko, co ma przynieść zdrowie, szczęście i pieniądze. Przechadzka po zmroku po Bazarze Czarownic przyprawia nawet najodważniejszych o szybsze bicie serca.

2 / 6

Płody lam i zdechłe ropuchy

Obraz
© Licencja Creative Commons by , flickr.com

Poza typowymi produktami, takimi jak zioła czy nasiona, znajdziemy tu płody lam czy zdechłe ropuchy, które lokalna ludność używa do najróżniejszych rytuałów. Pomiędzy stoiskami krążą także, łatwo rozpoznawalni dzięki charakterystycznym ciemnym kapeluszom, yatiri, czyli szamani. Oferują oni Boliwijczykom przepowiadanie przyszłości.

3 / 6

Płody lam i zdechłe ropuchy

Obraz
© Licencja Creative Commons by fearghalonuallain, flickr.com

Suszone płody lam należą do najbardziej pożądanych produktów, które można kupić na Mercado de las Brujas. Ich rozmiary są dużo większe niż można by się spodziewać, a popularność spowodowana jest tradycją umieszczania płodów w fundamentach powstających budynków, zarówno prywatnych, jak i np. siedzib firm.

4 / 6

Płody lam i zdechłe ropuchy

Obraz
© Licencja Creative Commons by ~maja*majika~, flickr.com

Suszone płody stanowią ofiarę dla bogini Pachamama i mają zapewnić szczęście, a także chronić przed wypadkami. Taki sposób zapewnienia sobie powodzenia w życiu i interesach stosuje większość społeczeństwa. Nieoficjalnie mówi się, że wyjątek stanowią najbogatsi, którzy w tym celu poświęcają… żywe zwierzęta. Płód lamy kupuje się także, żeby zapewnić sobie szczęście podczas nowego przedsięwzięcia – wówczas trzeba go spalić na odpowiednich ziołach.

5 / 6

Płody lam i zdechłe ropuchy

Obraz
© Licencja Creative Commons by Roubicek, flickr.com

Poza tym na wszystkim, co się da – stołach, kartonach, ścianach budynków - prezentowane są amulety, magiczne figurki, afrodyzjaki i leki medycyny alternatywnej. Zaliczają się do nich m.in. spreparowane części gadów czy ptaków. Sprzedawcy, często stare Boliwijki z wyglądu rzeczywiście przypominające czarownice, chętnie objaśniają, jak używać poszczególnych specyfików, by wywołać ich magiczne działanie.

6 / 6

Płody lam i zdechłe ropuchy

Obraz
© Licencja Creative Commons by Roubicek, flickr.com

Mercado de las Brujas to dziś jedna z największych atrakcji La Paz. Można tu spotkać nie tylko mieszkańców, ale także tłumy turystów, którzy zafascynowani oglądają stoiska Bazaru Czarownic. Produkty, takie jak suszona żaba przynosząca pieniądze czy figurka nagiej pary w miłosnym uścisku zapewniająca płodność, cieszą się wśród nich równie dużym powodzeniem, co wśród Boliwijczyków.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)