EgzotykaNa te wyspy nie jedź!

Na te wyspy nie jedź!

Na te wyspy nie jedź!

Na pierwszy rzut oka wyglądają naprawdę rajsko, jednak w rzeczywistości kryje się na nich niszczycielska siła. Jedne z nich skażone są przez człowieka, na niektórych swoje ciemne oblicze pokazuje matka natura. Oto 7 wysp, na które lepiej się nie wybierać!

Na pierwszy rzut oka wyglądają naprawdę rajsko, jednak w rzeczywistości kryje się na nich niszczycielska siła. Jedne z nich skażone są przez człowieka, na niektórych swoje ciemne oblicze pokazuje matka natura. Oto 7 wysp, na które lepiej się nie wybierać!

Należąca do Nowej Zelandii Wyspa Biała znajduje się w Zatoce Obfitości, ok. 50 km od wschodniego wybrzeża Wyspy Północnej. Znajduje się tu jeden z najbardziej aktywnych wulkanów kraju, który jest łatwo dostępny i tym samym stanowi popularny cel wycieczek. Turyści przybywają tu licznie, mimo intensywnej emisji gazów wulkanicznych i szkodliwości środowiska w okolicy krateru. Gazy wulkaniczne składają się głównie z pary wodnej, dwutlenku węgla i dwutlenku siarki, ale zawierają również niewielkie ilości chloru i fluoru, co w efekcie może być bardzo niebezpieczne dla układu oddechowego, a także dla oczu i skóry.

if/pw

1 / 6

Ilha da Queimada Grande, Brazylia

Obraz
© brasilcontact.com

U wybrzeży Brazylii, niedaleko słynnego Sao Paulo leży piękny skrawek lądu, nieskażony ludzką działalnością - Ilha da Queimada Grande. Z daleka wyspa prezentuje się bajecznie - zielone kaskady skał wpadające wprost do morza. Jednak gęsta roślinność skrywa śmiertelne niebezpieczeństwo - tysiące nadrzewnych węży z endemicznego gatunku żararaki wyspowej, których jad jest najbardziej trujący na świecie. Powierzchnia wyspy jest niewielka - wynosi jedynie 430 tys. m kw., jednak liczba występujących na niej węży jest przerażająca – 5 osobników na jeden metr kwadratowy!

2 / 6

Atol Bikini, Wyspy Marshalla

Obraz
© NASA

Jeden z atoli na Oceanie Spokojnym - Bikini - przez kilkanaście lat był wykorzystywany przez USA *do *testów broni jądrowej. Skończyły się one w 1958 roku i z czasem wysepka stała się małym wakacyjnym rajem, oferującym cały wachlarz atrakcji, od nurkowania, przez łowienie ryb po plażowanie. Ostatecznie rozwój turystyki został wstrzymany m.in. z powodu problemów z komunikacją. Poza tym kwestia bezpieczeństwa w miejscach, w których odbywały się próby jądrowe, wciąż pozostaje wątpliwa.

3 / 6

Wyspy Farallońskie, USA

Obraz
© wikipedia.org Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Ten niewielki skalisty archipelag położony na Pacyfiku, niedaleko wybrzeża kalifornijskiego skrywa śmiertelne zagrożenie. W latach 1946 - 1970 okoliczne wody były wykorzystywane do zatapiania odpadów nuklearnych przez Atomic Energy Commission. Według raportu Agencji Ochrony Środowiska (EPA) u wybrzeży Wysp Farallońskich znajduje się ponad 47 tysięcy 55-galonowych beczek, których radioaktywność może wynosić 14500 Ci.

4 / 6

Miyakejima, Japonia

Obraz
© Licencja Creative Commons, rapidliner, flickr.com

Zagrożeniem japońskiej wyspy Miyakejima, jest aktywny wulkan Mount Oyama, który wybucha regularnie co kilka lat. Wydziela się wówczas z niego śmiercionośny gaz siarkowy, który opada w doliny. Po ostatnim wybuchu w 2000 roku, władze postanowiły ewakuować wszystkich mieszkańców. Pozwolono im powrócić do swoich domów dopiero po 5 latach.

5 / 6

Ramree, Birma

Obraz
© Thinkstock

Wyspa Ramree stanowi dom dla tysięcy słodkowodnych krokodyli, uchodzących za najbardziej krwiożercze na świecie. Tu także wspaniale czują się przenoszące malarię komary i jadowite skorpiony. Wydarzeniem bez precedensu był atak krokodyli na żołnierzy japońskich 19 lutego 1945 roku. Armia brytyjska zmusiła Japończyków do wycofania się na bagna, gdzie rzuciły się na nich z furią rozjuszone odgłosami strzelaniny krokodyle różańcowe. Po ataku gadów, których rozmiary dochodzą nawet do 5 metrów, z 1000 żołnierzy przy życiu zostało jedynie 20.

6 / 6

Gruinard, Wielka Brytania

Obraz
© wikipedia.org Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Gruinard to niewielka wyspa u wybrzeży Szkocji, której długość wynosi jedynie 2 km. Brytyjczycy w latach 1941–1942 przeprowadzali tam próby polowe, które doprowadziły do skażania tego terenu wąglikiem. Działanie to było związane z zagrożeniem użycia broni chemicznej lub biologicznej przez hitlerowskie Niemcy. Przez dziesięciolecia *Gruinard *była skażona. Dopiero w 1986 roku władze rozpyliły 280 ton formaldehydu, który według oficjalnej wersji zneutralizował zagrożenie.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)