Nadbużański Park Krajobrazowy. Atrakcje. Co warto zobaczyć
Nadbużański Park Krajobrazowy to wielki kompleks lasów, rozciągający się od Pułtuska na zachodzie aż za Sterdyń na wschodzie. Obejmuje całą dolinę środkowego Bugu, w tym dwie Puszcze: Białą i Kamieniecką. Jakie są tu atrakcje? I co warto zobaczyć?
Nadbużański Park Krajobrazowy to wielki kompleks lasów, rozciągający się od Pułtuska na zachodzie aż za Sterdyń na wschodzie. Obejmuje całą dolinę środkowego Bugu, w tym dwie Puszcze: Białą i Kamieniecką.
Są tu fantastyczne warunki dla piechurów, zbieraczy grzybów i obserwatorów przyrody. Oznakowane szlaki pozwalają na długie wędrówki, a wody Bugu zachęcają do wędkowania.
Warto zobaczyć w okolicy:
Prostyń
W Prostyniu mieści się znane w Polsce sanktuarium Trójcy Św. i św. Anny. Warto obejrzeć sam kościół, dzieło Bohdana Pniewskiego, który na wielkim konkursie architektonicznym w 1932 roku na projekt Świątyni Opatrzności w Warszawie otrzymał drugą nagrodę. Świątyni nie zbudowano, ale Pniewski zrealizował z niewielkimi zmianami nagrodzony projekt w 1954 roku właśnie w Prostyniu. W kościele znajduje się późnogotycka rzeźba w typie tzw. Tronu Łaski.
Warto zobaczyć w okolicy:
Treblinka
W Treblince istniały dwa obozy nazistowskie – Treblinka I, który miał charakter karnego obozu pracy, w którym zginęło ponad 7000 więźniów różnej narodowości zapędzonych do katorżniczej pracy, oraz Treblinka II – miejsce masowej zagłady Żydów, przede wszystkim z Warszawy i terenu Mazowsza. Zamordowano tu ponad 700 000 osób. W obozie Treblinka II dziś znajduje się pomnik przypominający macewy z żydowskiego cmentarza.
Warto zobaczyć w okolicy:
Wyszków
Wyszków usytuowany malowniczo na wysokiej skarpie Bugu, jest niewielkim miasteczkiem, które prawa miejskie uzyskał dopiero na początku XVI wieku. Zachował się tu uroczy klasycystyczny kościół projektu zapewne Szymona Bogumiła Zuga ukończony w 1797 roku. Ciekawostką jest pomnik, tzw. obelisk Wazów, wzniesiony w 1655 roku z fundacji królewskiej dla upamiętnienia miejsca zgonu królewskiego brata biskupa Karola Ferdynanda Wazy. Autorem projektu był Giovanni Battista Gisleni.
Warto zobaczyć w okolicy:
Rybienko
W Rybienku zachował się przepiękny klasycystyczny pałac Giedroyciów. Niestety, nie wiadomo kto go zaprojektował, a daty budowy określane są tylko w przybliżeniu na około 1785 roku. We wnętrzach zachowały się piękne malowidła, zapewne pędzla Jana Bogumiła Plerscha.
Warto zobaczyć w okolicy:
Niegów
W końcu XIX wieku Niegów należał do rodziny Ignatowiczów, dla której w 1876 roku zbudowano pałacyk w formie tzw. willi włoskiej. Pałacyk jeszcze przed wojną, w 1831 roku kupiło zgromadzenie zakonne sióstr benedyktynek, które w latach 80. XX wieku przeprowadziły rozbudowę pałacu, podwyższając go o piętro.
Warto zobaczyć w okolicy:
Porządzie
W tej niewielkiej wsi zagubionej w lasach Puszczy Białej znajduje się przepiękny drewniany kościółek z 1715 roku, pochodzący z Dzierżenina. W Dzierżeninie stał do czasu, gdy wzniesiono tam nowy neogotycki kościół. Drewniana budowla została rozebrana i przetransportowana do Porządzia, a następnie złożona i powiększona o nową wieżę frontową. Stefan Szyller projektujący tę rozbudowę nadał jej formy typowe dla XVII-wiecznej architektury drewnianej w Polsce.
Warto zobaczyć w okolicy:
Głuchy
W drewnianym skromnym dworku w Głuchach pochodzącym z drugiej połowy XVIII wieku przyszedł na świat wybitny polski poeta doby romantyzmu Cyprian Kamil Norwid. Dwór z kolumnowym gankiem i wysokim dachem zachował się w bardzo dobrym stanie. W latach 60. XX wieku kupili go Beata Tyszkiewicz i Andrzej Wajda i poddali starannemu remontowi. Obecnie jest własnością ich córki Karoliny.
Warto zobaczyć w okolicy:
Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Warszawa
Autor: Małgorzata Omilanowska