Najbardziej malownicze ruiny Europy
Europa słynie z malowniczych zamków, które stanowią największe atrakcje turystyczne naszego kontynentu. Pieczołowicie odrestaurowane służą za muzea, hotele czy centra rozrywki często kontynuując tradycje sprzed wieków. Jednak na wielu większe wrażenie robią obiekty pozostawione w formie trwałej ruiny. Także w Polsce zamki na Szlaku Orlich Gniazd czy twierdze Dolnego Śląska wciąż przyciągają żądnych oszałamiających widoków turystów. Romantycznie wznoszące się na szczytach gór rozbudzają wyobraźnię, a nawet wywołują dreszczyk strachu. Szczególnie jesienią, gdy spowija je mgła, wyglądają wyjątkowo malowniczo. Oto najpiękniejsze z nich.
Europa słynie ze średniowiecznych zamków, które stanowią największe atrakcje turystyczne naszego kontynentu. Pieczołowicie odrestaurowane służą za muzea, hotele czy centra rozrywki często kontynuując tradycje sprzed wieków. Jednak na wielu większe wrażenie robią obiekty pozostawione w formie trwałej ruiny. Także w Polsce zamki na Szlaku Orlich Gniazd czy twierdze Dolnego Śląska wciąż przyciągają żądnych oszałamiających widoków turystów. Romantycznie wznoszące się na szczytach gór rozbudzają wyobraźnię, a nawet wywołują dreszczyk strachu. Szczególnie jesienią, gdy spowija je mgła, wyglądają wyjątkowo malowniczo. Oto najpiękniejsze z nich.
at/if
Carreg Cennen, Walia, Wielka Brytania
We wschodniej Walii, ponad 300 metrów nad lustrem rzeki Cennen, na wapiennym klifie wznosi się twierdza Carreg Cennen. Powstała ona w XIV wieku i targana była burzliwymi dziejami, a boje o nią regularnie toczyli Walijczycy z Anglikami. Miejsce jest znane głównie ze względu na sklepione tunele pod zamkiem, które prowadzą do naturalnych jaskiń. Ze szczytu można podziwiać niesamowitą panoramę na Preseli Hills na zachodzie i odległe Góry Czarne na południu. Jego niezwykła, mroczna atmosfera stanowi magnes na turystów z całej Wielkiej Brytanii, bo sam zamek, oprócz malowniczego położenia, jest źródłem wielu niesamowitych legend i opowieści.
Wyszehrad, Węgry
Wyszehrad (węg. Visegrád - zamek na wzgórzu), historyczne miasto w północnych Węgrzech, leży 35 km na północ od Budapesztu, w zakolu Dunaju. Już Rzymianie zbudowali tu swoją fortecę, później powstał tu słowiański gród, który z biegiem czasu został przekształcony w potężną cytadelę. W XVI wieku, po najazdach tureckich zamek i położone u jego stóp miasteczko zostały doszczętnie zniszczone. Dopiero w XVII wieku podniosło się z ruin, a w XX wieku odzyskało prawa miejskie.
Ballycarbery, Irlandia
Na południowym krańcu Irlandii, ok. 3 km od Cahersiveen znajduje się zrujnowane zamczysko Ballycarbery. Twierdza, którą we władanie wzięła przyroda, robi niesamowite wrażenie - położona na pokrytym trawą wzgórzu zdaje się być niemal w całości porośnięta bluszczem. Wewnątrz, na pierwszym piętrze znajdziemy pozostałości komnat i schody na drugą kondygnację.
St. Hilarion, Cypr
Zamek St. Hilarion znajduje się w północnej części Cypru, w paśmie górskim Kyrenii na szlaku z Nikozji. W X wieku znajdował się tu klasztor, który w XI wieku przekształcono w potężną twierdzę chroniącą wyspę przed najazdami arabskich piratów. W późniejszych latach zamek został rozbudowany przez członków dynastii Lusignanów, którzy w XII wieku rządzili Królestwem Jerozolimskim. W XV wieku przebywał tu wenecki garnizon wojska i od tamtego czasu zamek stopniowo zaczął popadać w ruinę.
Dunluce, Irlandia Północna, Wielka Brytania
Twierdza Duncle to średniowieczny zamek w hrabstwie Antrim w Irlandii Północnej. Stanowił niegdyś siedzibę szkocko-irlandzkiego rodu McDonnellów, którzy swoją rezydencję wznieśli na stromym klifie. Z lądem łączy go tylko wąski most. Malowniczy zamek stanowił podobno pierwowzór Cair Paravel z "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa.
Golubac, Serbia
W północno-wschodniej części Serbii *znajdziemy miejsce, które nierozerwalnie związane jest z polską historią. To leżąca nad samym brzegiem Dunaju gigantyczna *twierdza Golubac (Gołąbiec), miejsce śmierci rycerza Zawiszy Czarnego. Forteca, którą zdobi siedem wysokich wież, zdaje się osuwać w fale Dunaju. To jedna z najwspanialszych średniowiecznych twierdz w Serbii.
Zamek Corfe, Anglia, Wielka Brytania
Na południowy zachód od Londynu, w okolicach słynnego angielskiego kąpieliska Bournemouth, można zobaczyć jedne z najciekawszych zamkowych ruin w Wielkiej Brytanii. Położony na kredowym wzgórzu Corfe Castle góruje nad miasteczkiem o tej samej nazwie. Pozostałości po majestatycznej budowli liczą ponad 1000 lat. Często spowite są gęstą mgłą, która podkreśla aurę tajemniczości otaczającą ruiny. Zamek powszechnie uważany jest za miejsce nawiedzone, a mroczne legendy przyciągają turystów jak magnes. Od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje o kolejnym mieszkańcu Corfe Castle, który miał widzieć na wzgórzu ducha. Jednym ukazała się biała dama, innym średniowieczny rycerz. Podobno często nad ruinami pojawia się także tajemnicza poświata niewiadomego pochodzenia.
Zamek Chojnik, Jelenia Góra
Górujący nad Jelenią Górą zamek Chojnik należy do najwspanialszych i najbardziej romantycznych twierdz naszego kraju. Góra, na której stoi wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do Piekielnej Doliny. W XVII wieku zamek spłonął od uderzenia pioruna i wkrótce była siedziba rodu Schaffgotsch stała się atrakcją turystyczną dla przebywających w Cieplicach kuracjuszy. Z zamkiem związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, która od kandydatów na męża wymagała objechania na koniu stojącego na stromych skalach zamku. Wielu rycerzy poniosło śmierć spadając w Piekielną Dolinę, ale znalazł się jeden, który dokonał niemożliwego. Gdy Kunegunda wybiegła mu na spotkanie, on odmówił przyjęcia jej reki i odjechał zostawiając zrozpaczoną księżniczkę. Nie mogąc znieść takiego upokorzenia, Kunegunda z żalu rzuciła się w przepaść.
at/if