Trwa ładowanie...
14-06-2013 14:35

Najdłuższe nazwy w Polsce

Najdłuższe (i najkrótsze) nazwy geograficzne stanowią nie lada ciekawostkę zarówno dla podróżników, jak i etnografów czy językoznawców. Czy w Polsce mamy do czynienia z monstrami językowymi, których wymowa czy wpisanie do formularza graniczy z cudem? Przekonajmy się!

Najdłuższe nazwy w PolsceŹródło: WP.PL
dk3w511
dk3w511

Język polski należy do najtrudniejszych na naszej planecie. Łamańce językowe, skomplikowana odmiana czy wszędobylskie "szcz" przyprawiają o zawrót głowy obcokrajowców, którzy pocą się, by poprawnie wymówić nazwy odwiedzanych zakątków. Na drodze do poprawnej wymowy i odmiany może także stanąć długość nazwy miejscowości.

Tyle liter i ciągle mało!
Najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce to Sobienie Kiełczewskie Pierwsze i Przedmieście Szczebrzeszyńskie. Obie liczą po 30 znaków. Sobienie Kiełczewskie Pierwsze leżą niedaleko Otwocka. Są jeszcze Sobienie Kiełczewskie Drugie, ale mniejsze, no i przegrywają o dwie litery. Przedmieście Szczebrzeszyńskie leży w województwie lubelskim i wcale nie jest przedmieściem Szczebrzeszyna. To niewielka wioska licząca 386 mieszkańców. Za to z ambicjami!

Pobliski gminny Turobin ubiega się o przywrócenie praw miejskich. W tym celu powstał tam chytry plan przyłączenia kilku okolicznych wiosek do Turobina, aby zwiększyć miejskie szanse. Przedmieścianie Szczebrzeszyńscy powiedzieli „nie”. Widać nie przeszkadza im, że nazwę miejsca zamieszkania trudno zmieścić w urzędowych formularzach. A swoją drogą to sam Grzegorz Brzęczyszczykiewicz z „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” nie powstydziłby pochodzenia z Przedmieścia Szczebrzeszyńskiego. Obie nazwy mają jednak pewien feler: są wieloczłonowe. W wyścigu o najdłuższą nazwę liczą się tylko te jednoczłonowe, bez odstępów, łączników i myślników.

Najdłuższe w Polsce bez żadnego „ale”
Najdłuższa pojedyncza nazwa miejscowa to Siemieniakowszczyzna. Liczy aż 20 znaków. Ale ta nazwa odnosi się do przysiółka, a nie odrębnej miejscowości. Najdłuższe w Polsce nazwy miejscowości będące jednym wyrazem i bez żadnego „ale” to: Szymankowszczyzna, Wierzchosławiczki *i *Jazgarzewszczyzna. Wszystkie liczą po 17 znaków.

dk3w511

*Szymankowszczyzna *leży w województwie mazowieckim. Ta malutka i niepozorna wieś (80 mieszkańców) oprócz długiej nazwy ma przynajmniej dwie ciekawostki. Jedna to zabytkowy czworak, który jest dumnie promowany w lokalnych przewodnikach. A druga ciekawostka to niesamowita historia katastrofy lotniczej. W 1984 roku na tutejszych polach rozbił się samolot wojskowy. Świadkowie doskonale widzieli jak wbija się w ziemię. Musiał się jednak wbić bardzo głęboko, bo na miejscu katastrofy nie udało się znaleźć prawie żadnych szczątków maszyny. Tylko jeszcze przez wiele lat, w gorące dni, z pól unosiły się opary cuchnące paliwem lotniczym.

Wierzchosławiczki *(województwo dolnośląskie) dni świetności mają dawno za sobą. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1419 roku, ale dziś to ledwie parę chałup bez perspektyw na przyszłość. W tle zabudowań wznosi się *zamek Bolków, atrakcja turystyczna na dużą skalę. Będąc w zamku można pokusić się o oryginalny wypad do miejscowości, która stanowi ciekawostkę lingwistyczną, a niedługo może zniknąć z mapy.

*Jazgarzewszczyzna *- tę nazwę wielu już może kojarzyć. Jazgarzewszczyzna leży niedaleko Warszawy. Pobliska *Magdalenka *czy *Marysin *już teraz mieszczą okazałe rezydencje i podmiejskie domy Warszawiaków. W Jazgarzewszczyźnie działki są równie piękne, a ceny jak najbardziej światowe. Wszystko przemawia za tym, że niedługo ta przydługa nazwa może zacząć pojawiać się w kolorowych magazynach i na zdjęciach paparazzich.

A co z nazwami ulic?
Tu można mieć znacznie większe pole do popisu - nazwy ulic w Polsce przybierają czasem monstrualne rozmiary, a ilość zawartych w nich wyrazów jest niekiedy wręcz absurdalna. Rekordzistą jest Rondo Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych (67 znaków) w Dębicy. Konia z rzędem temu kto wpisze ten adres w standardowy formularz w urzędzie!

M.R./at/if

dk3w511
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk3w511