MiastaNajpiękniejszy zamek w Polsce według internautów WP

Najpiękniejszy zamek w Polsce według internautów WP

Najpiękniejszy zamek w Polsce według internautów WP
Źródło zdjęć: © Pawel Kazmierczak / Shutterstock.com

Przez trzy tygodnie w serwisie Turystyka WP można było głosować na najpiękniejszy zamek w Polsce. W ankiecie wzięło udział blisko 14 tys. osób, które mogły zadecydować, który z kilkunastu zaproponowanych obiektów jest w ich ocenie najpiękniejszy. Przedstawiamy siedem zamków, które zdobyły najwyższe noty!

Przez trzy tygodnie w serwisie Turystyka WP można było głosować na najpiękniejszy zamek w Polsce. W ankiecie wzięło udział blisko 14 tys. osób, które mogły zadecydować, który z kilkunastu zaproponowanych obiektów jest w ich ocenie najpiękniejszy. Przedstawiamy siedem zamków, które zdobyły najwyższe noty!

Miejsce 7. zamek w Pieskowej Skale
Na Zamek w Pieskowej Skale *oddało swój głos 429 (3,1 proc.) internautów, co pozwoliło mu znaleźć się na pozycji 7. Budowla przyciąga pięknym położeniem w *Dolinie Prądnika oraz wspaniałym, zadbanym ogrodem. Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z roku 1315. W dokumencie wydanym przez Władysława Łokietka pojawia się niemiecko brzmiąca nazwa zamku -_ Peskenstein _. Przez stulecia zmieniał właścicieli i wygląd, ulegał zniszczeniom w trakcie wojen. W jego wnętrzu znajdują się cztery sarkofagi. Do zamku przylega park krajobrazowy. W pobliżu stoi wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa, niegdyś określana tez mianem Czarciej Skały czy Sokolicy.
wg/udm
Zobacz też: Podróż po Polsce - wyprawa od gór po wybrzeże w 30 dni

1 / 6

Miejsce 6. Zamek w Krasiczynie (Podkarpacie)

Obraz
© Mariusz Switulski / Shutterstock.com

Zamek w Krasiczynie zdobył 443 głosy (łącznie 3,2 proc.), co pozwoliło mu znaleźć się na miejscu 6. Obiekt powstał na trakcie z Przemyśla do Sanoka, na prawym brzegu Sanu. Pierwotny drewniany zamek został prawdopodobnie wzniesiony już w końcu XIV wieku. Obecnie możemy tu podziwiać imponującą budowlę w stylu renesansowo-manierystycznym, z charakterystycznymi czterema wieżami. W Baszcie Królewskiej mieściły się niegdyś apartamenty królewskie, a Baszta Szlachecka zwieńczona jest kopią korony Zygmunta III Wazy.

2 / 6

Miejsce 5. Zamek Królewski w Warszawie (Mazowieckie)

Obraz
© Mariola S / Shutterstock.com

Na miejscu 5. jest Zamek Królewski w Warszawie, na którego swój głos oddało 445 osób (3,2 proc.). Obiekt zajmuje szczególne miejsce w historii Polski. Stanowił nie tylko rezydencję króla, lecz również centrum administracyjne, jako że odbywały się tu obrady Sejmu Rzeczpospolitej. Budowa zamku rozpoczęła się w XIV w., wraz ze wzniesieniem wieży Wielkiej. Za panowania króla Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, gmachowi nadano formę pięcioboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zamek kilkukrotnie był niszczony i plądrowany. W 1939 r. spalono go, a po upadku powstania warszawskiego wysadzono w powietrze. Odbudowa trwała wiele lat, w zamku umieszczono liczne elementy oryginalnego wyposażenia - obrazy, meble, zegary, świeczniki, fragmenty kominków, fresków czy kamieniarki okiennej, które udało się uratować na początku wojny. Wnętrza udostępniono zwiedzającym w 1984 r.

3 / 6

Miejsce 4. Zamek Lubomirskich w Łańcucie (Podkarpacie)

Obraz
© Pawel Kazmierczak / Shutterstock.com

W Łańcucie *znajduje się jedna z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w Europie - *Zamek Lubomirskich. Zagłosowało na niego 980 internautów (7,1 proc). Otoczony parkiem pałac jest efektem wielokrotnych przebudów i rozbudów barokowej rezydencji. Wnętrza, jedne z najpiękniejszych w Polsce, pełne zabytkowych obrazów, mebli i rzeźb, udostępnione są zwiedzającym. Przy pałacu znajduje się największa w kraju kolekcja powozów. W dworku, znajdującym się na terenie zakładów "Polmos", jest obecnie Muzeum Gorzelnictwa.

4 / 6

Miejsce 3. Zamek Królewski na Wawelu (Małopolska)

Obraz
© PHOTOCREO Michal Bednarek / Shutterstock.com

Wzgórze Wawelskie wraz z Zamkiem Królewskim to obowiązkowy punkt programu dla turystów odwiedzających Kraków. W naszym rankingu, dzięki 1952 głosom internautów (14,3 proc.), to ważne dla historii Polski miejsce znalazło się na miejscu 3. W 1978 roku, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem, Wawel został wpisany na listę UNESCO. Dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne Komnaty Królewskie, prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia czy sala z obrazem Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem".

5 / 6

Miejsce 2. Zamek w Malborku (Żuławy Wiślane, Pomorze)

Obraz
© Dmitry Pashuk / Shutterstock.com

Zamek w Malborku uplasował się na pozycji 2. Otrzymał 3541 głosów (25,8 proc.). Budowla została zbudowana w XIII wieku przez Krzyżaków, podczas tzw. krucjat północnych, których celem było nawrócenie na chrześcijaństwo pogan zamieszkujących tereny Prus i Litwy. Początkowo swoją siedzibę mieli tam komturowie, a następnie wielcy mistrzowie krzyżaccy, którzy przenieśli się do Marienburga (historyczna nazwa miasta) z Wenecji. Malbork *uznawany jest za największy na świecie zamek wykonany z czerwonej cegły, dzięki czemu *znalazł się na liście UNESCO. Każdego roku w lipcu, w rocznicę próby zdobycia twierdzy przez Władysława Jagiełłę, tuż po wygranej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku, na zamku odbywa się _ Oblężenie Malborka _.

6 / 6

Miejsce 1. Zamek Książ w Wałbrzychu (Dolny Śląsk)

Obraz
© Petroos / Shutterstock.com

Według internautów Wirtualnej Polski, najpiękniejszy zamek znajduje się w Wałbrzychu. Oddały na niego głos 4022 osoby, czyli 29,4 proc. wszystkich użytkowników, którzy wzięli udział w plebiscycie. Zamek Książ to największa tego typu budowla na Dolnym Śląsku, trzecia pod względem wielkości w Polsce i jedna z najpotężniejszych w Europie twierdz. Można tu podziwiać zabytkowe wnętrza, wieżę, tarasy w stylu francuskim, park angielski, hipodrom, krytą ujeżdżalnię koni, ruiny starego zamku oraz pobliską palmiarnię. W podziemiach warowni, znajdującej się na Szlaku Zamków Piastowskich, mogą znajdować się liczne skarby. Mówi się m.in. o ukrytym tam depozycie z Monte Cassino, Archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, a także o przeklętym złocie Inków.
wg/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)