Trwa ładowanie...

Nowe lotnisko w Berlinie czynne dopiero w 2020 r. Prawie dekadę po czasie

Za nieco ponad 2 lata największa infrastrukturalna inwestycja Niemiec zostanie wreszcie oddana do użytku. — To pewna data — powiedział Engelbert Dalrup, prezes spółki zarządzającej lotniskiem. Została ona wyznaczona niemal 10 lat po pierwotnym terminie uruchomienia portu, co traktowane jest za jedną z największych wpadek w Niemczech w ostatnich dziesięcioleciach.

Nowe lotnisko w Berlinie czynne dopiero w 2020 r. Prawie dekadę po czasieŹródło: Shutterstock.com
d1p48p8
d1p48p8

Budowa nowego lotniska, finansowanego przez władze federalne, Berlina i Brandenburgii ruszyła w 2006 r. Pięć lat później miało być najbardziej zaawansowanym technologicznie portem lotniczym Europy i miały go zazdrościć naszym zachodnim sąsiadom takie kraje, jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Japonia. Tak się jednak nie stało. Przytłaczająca liczba problemów technicznych, niesprawna instalacja przeciwpożarowa oraz błędy konstrukcyjne spowodowały wielokrotne przesunięcia terminu, o czym już wcześniej informowaliśmy. Dyrekcja lotniska na grudniowym posiedzeniu z przedstawicielami władz zapewniła, że potrzebuje jeszcze "tylko" 2 lata, aby dokończyć pechową inwestycję.

Port lotniczy Berlin-Brandenburg (BER) im. Willy'ego Brandta (były kanclerz Niemiec), oddalony od miasta o 18 km. ma docelowo zastąpić trzy inne lotniska: Tempelhof, Tegel i Schönefeld. Pierwsze z nich zostało zamknięte 30 października 2008 r., drugie miało zakończyć obsługę dopiero po uruchomieniu nowego lotniska, ale wszystko wskazuje na to, że nadal będzie obsługiwać pasażerów. We wrześniowym referendum mieszkańcy Berlina zagłosowali za jego dalszym funkcjonowaniem.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Można powiedzieć, że to trafiona decyzja, ponieważ już teraz wiadomo, że w momencie uruchomienia nowego portu, nie będzie w pełni spełniać oczekiwań. Jego przepustowość jest przewidziana na 27 mln pasażerów rocznie, a tylko w zeszłym roku Tegel i Schonefeld odprawiły razem ok. 33 mln osób - o 11,4 proc. więcej niż w 2015 r. Po ewentualnej rozbudowie BER, zwiększy swe moce do 50 mln podróżnych.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Do terminala przewidziano dojazd podziemną linią kolejową o długości ponad 3 km i stację kolejową o trzech peronach i sześciu torach, dostępnych zarówno dla szybkiej kolei miejskiej S-Bahn, jak i pociągów InterCity.

d1p48p8

Lotnisko będzie funkcjonować pod nazwą Flughafen Berlin Brandenburg, a w ruchu międzynarodowym Berlin Brandenburg Airport. Koszt budowy miał wstępnie wynieść 2 mld euro, ale już teraz wydano 6,5 mld euro. Trzymamy kciuki za sukces.
Źródło: Pasazer.com

Zobacz też: Warszawskie lotnisko Chopina zostanie zamknięte

d1p48p8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p48p8