Palestyna - ten skarb może zginąć
Ziemia Święta od niemal 2000 lat jest areną krwawych wojen, terroru i konfliktów. Ziemie, które dla trzech religii stanowią esencję wiary i cel pielgrzymek zostały podzielone przez dwa narody między siebie, co znacząco utrudniło turystykę. Oto miejsca na Zachodnim Brzegu Jordanu, które warto zobaczyć, bo ze względu na ciągłe konflikty zbrojne są szczególnie narażone na zagładę.
Ziemia Święta od niemal 2000 lat jest areną krwawych wojen, terroru i konfliktów. Zewnętrzni wrogowie, którzy od lat walczyli o wpływy w tym szczególnym zakątku świata zostali w XX wieku zastąpieni przez wrogów wewnętrznych. Konflikt izraelsko-palestyński trwa niemal nieprzerwanie od 1948 roku, kiedy to z części ziem historycznej Palestyny powstało . Tereny zamieszkałe przez ludność arabską uzyskały formalny status dopiero w 1994 roku - wtedy to powstała Autonomia Palestyńska (właściwa nazwa: Palestyńskie Władze Narodowe).
at/udm/if
Polacy tam jeżdżą
Ziemie, które dla trzech religii stanowią esencję wiary i cel pielgrzymek, zostały podzielone przez dwa narody między siebie, co znacząco utrudniło turystykę, i to nie tylko tę religijną. Mimo przeszkód i konfliktów kraj po drugiej stronie muru dzielącego Jerozolimę jest popularny wśród naszych rodaków. Jak powiedziała minister turystyki i starożytności Palestyny Rula Maayah na targach Tour Salon 2012, w tym roku niemal 200 tysięcy Polaków odwiedziło Autonomię Palestyńską. Bo na Zachodnim Brzegu Jordanu są wciąż miejsca, które warto zobaczyć. Zwłaszcza, że ze względu na ciągłe konflikty zbrojne są one szczególnie narażone na zagładę.
Betlejem - tu narodził się Chrystus
Betlejem, leżące jedynie 10 km na południe od Jerozolimy to najpopularniejsze miasto w Autonomii Palestyńskiej i jej największa atrakcja. Obiektem, który wzbudza największe zainteresowanie jest Bazylika Narodzenia. W 2012 roku UNESCO objęło szczególną ochroną to miejsce, w którym jak się przypuszcza, narodził się Chrystus. To największy skarb Palestyny i miejsce pielgrzymek od ponad 1000 lat. Świątynia została wybudowana w IV w. n.e. na miejscu groty, w której miał przyjść na świat Jezus. Na listę UNESCO została także wpisana droga pielgrzymów prowadząca do bazyliki. Palestyńczycy liczą, że dzięki temu uda się także zdobyć pieniądze na odnowę całego centrum Betlejem.
Jerycho - najstarsze miasto świata
Miastem, które jest wyjątkowe na mapie nie tylko Palestyny, ale i świata jest Jerycho. Zostało ono założone ok. 11 000 lat temu, co czyni z niego najstarszą, nieprzerwanie zasiedloną osadę świata. Miasto, które dzieli od brzegów Morza Martwego 10 kilometrów jest położone około 270 metrów poniżej p.m. i uważane jest za najniżej położoną miejscowość na świecie. Obecnie znajdują się tu stanowiska archeologiczne oraz... gigantyczny hotel z kasynem, który przez kilka lat był największą prywatną inwestycją na Zachodnim Brzegu Jordanu. Obecnie zamknięty, jednak wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie wśród turystów.
Wzgórze Świątynne - Jerozolima
Przez Jerozolimę - Miasto Pokoju przebiega granica Izraela i Autonomii Palestyńskiej. To właśnie tu, w mieście trzech religii najczęściej zdarzają się zamachy bombowe, a z ulic izraelskiej części miasta nie znikają patrole wojskowe wyposażone w ostrą broń. Największą świętością dla Żydów z całego świata jest Ściana Płaczu, czyli pozostałości po Świątyni Jerozolimskiej. Przylega ona do Wzgórza Świątynnego, na które wstęp mają obecnie wyłącznie muzułmanie oraz... turyści. Na wzgórzu, gdzie według przekazów biblijnych i Koranu jest pochowana czaszka Adama, Abraham miał złożyć w ofierze swego syna Izaaka, a Mahomet wstąpić do nieba, znajduje się jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków islamu - Kopuła na Skale.
Wstęp dla niewiernych
Obok sanktuarium, które ma chronić skałę uświęcona obecnością Proroka mieści się meczet Al-Aksa. Wejście na Wzgórze Świątynne jest bezpłatne, jednak trzeba pamiętać o odpowiednim skromnym ubraniu. Płatne jest natomiast zwiedzanie meczetu i sanktuarium. Wejście dla zwiedzających niebędących muzułmanami znajduje się od strony Bramy Gnojnej, po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Całe wzgórze można zwiedzać jedynie w godzinach rannych. Ograniczenia występują w czasie zaostrzających się konfliktów z Izraelem oraz podczas islamskiego postu - ramadanu.
Nabi Musa - grób proroka trzech religii
Dwadzieścia kilometrów na wschód od Jerozolimy znajduje się miejscowość Nabi Musa - (arab. prorok Mojżesz). To tu, według wierzeń muzułmanów znajduje się grób Mojżesza czczonego jako jednego z proroków zarówno w islamie, jak i w judaizmie oraz chrześcijaństwie. W Nabi Musa znajduje się duże sanktuarium z meczetem i grobem proroka pochodzące z XIII wieku. Wierni przybywający na coroczny festiwal mogą zatrzymać się w jednym ze 120 pokoi przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Dżanin - ruiny i trędowaci
Na wysokości 120 m n.p.m., w Samarii, na północy Autonomii Palestyńskiej znajduje się Dżanin, miasto które wyjątkowo ucierpiało w czasie drugiej intifady w 2000 roku. Większość miasta została wtedy zburzona. Jest to prawdopodobnie biblijne En Gannim, gdzie Chrystus uzdrowił 10 trędowatych. W czasie krucjat, gdy krzyżowcy zdobyli miasto, nadali mu właśnie tę biblijną nazwę.
Palestyna - jak dojechać
Osoby pragnące odwiedzić miasta znajdujące się w granicach Autonomii Palestyńskiej *powinny uprzednio skontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w *Tel Awiwie w celu upewnienia się, czy podróż ze względów bezpieczeństwa w danym czasie będzie możliwa. Najłatwiej jest dolecieć do Tel Awiwu, a następnie skorzystać z jednego z przejść granicznych z Palestyną. Zaleca się korzystanie z wycieczek zorganizowanych i bezwzględne stosowanie się do wymogów bezpieczeństwa.
at/udm/if