Trwa ładowanie...

Pokazali nagranie z lasu. "Może śmiało zagrać w mrocznym skandynawskim thrillerze"

Uwielbiamy ciekawostki, którymi Lasy Państwowe raczą swoich obserwatorów w mediach społecznościowych. Uwielbiają je także internauci. "Pierwszy raz takie coś widzę" - skomentowała internautka post na temat nietypowych grzybów.

Pawężnica psiaPawężnica psiaŹródło: Adobe Stock
dh7drd2
dh7drd2

Choć jest grzybem, to ze względu na współżycie z glonami zalicza się go do porostów. Mowa o pawężnicy psiej. To właśnie tego gatunku dotyczy jeden z ostatnich postów na Twitterze Lasów Państwowych.

Porost rodem z thrillera

"Porost pawężnica psia może śmiało zagrać w mrocznym skandynawskim thrillerze. Ma właściwości lecznicze i jest gatunkiem chronionym" - czytamy w poście. Na nagraniu widać ogromne połacie tych grzybów w warmińskich lasach.

"Ło Panie", "pierwszy raz takie coś widzę" - komentują internauci, którzy przyznają, że grzyb nadawałby się do mrocznej scenerii.

Plecha tych porostów jest duża i listkowata. Osiąga szerokość do 20 cm. Ma postać rozetek, ale najczęściej rośnie nieregularnie i składa się z wielu miękkich odcinków o szerokości kilku cm. Górna powierzchnia jest gładka gładka i ma barwę w odcieniach szarości lub brązu. Brzegi plechy są pokryte pilśniowatymi włoskami. Dolna powierzchnia jest biaława z widocznymi żyłkami oraz chwytnikami.

dh7drd2

Porost, który leczy

Innych obserwatorów LP zaintrygowała szczególnie informacja o właściwościach leczniczych. Dopytują o konkrety. Okazuje się, że ten gatunek używany jest np. do leczenia ran, ale wykorzystuje się go także w leczeniu dróg moczowych, grzybicy, gruźlicy i wścieklizny. Jest też używany jako barwnik. Warto jednak dodać, że gatunek ten objęty jest ochroną częściową na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r.

Pawężnica psia - gdzie występuje?

Pawężnica psia występuje niemal na wszystkich kontynentach. Nie znajdzie się tego grzyba tylko tylko na Antarktydzie, ale za to występuje na należących do Antarktyki wyspach, a także na wielu innych wyspach na całym świecie oraz w Arktyce.

dh7drd2

W Polsce występuje zarówno na niżu, jak i w niższych partiach gór, ale jest niezwykle rzadki - narażony na wymarcie. Nie ma się co dziwić, że wideo opublikowane przez LP wzbudziło takie zainteresowanie.

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Halo Polacy". Podróżują w nietypowy sposób. "To nie jest dla każdego"

dh7drd2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh7drd2