Trwa ładowanie...
29-10-2013 11:44

Nazare. Największe fale na świecie. Wybierz się do Portugalii

Orkan św. Judy, który przeszedł nad Europą Zachodnią i Północną, dotkliwie spustoszył Wielką Brytanię, Francję, Holandię, Niemcy czy Skandynawię. Porywy wiatru dochodziły miejscami nawet do 130 km/h. Jednak, jak się okazuje, tak silna wichura to także idealna okazja, by złapać największe fale na świecie - Nazare.

Nazare. Największe fale na świecie. Wybierz się do PortugaliiŹródło: FRANCISCO LEONG/AFP
d2vjat8
d2vjat8

W środkowej części atlantyckiego wybrzeża Portugalii, w Praia do Norte, niedaleko miasteczka rybackiego Nazaré wiatr utworzył fale sięgające ponad 30 metrów wysokości. Tak gigantyczne fale to prawdziwa rzadkość i tym samym nie lada gratka dla surferów, którzy specjalnie w tym czasie zjeżdżają do tej części Portugalii. W zeszłym roku słynnemu amerykańskiemu surferowi Garretowi McNamara właśnie tutaj udało się złapać mierzącą ponad 30 metrów wysokości falę i tym samym ustanowić światowy rekord.

W tym roku, 28 października, Brazylijczykowi Carlosowi Burle udało się utrzymać na mierzącej ponad 100 stóp, czyli ponad 30,5 metra fali. Tym samym najprawdopodobniej pobił wyczyn McNamary. Na ostateczne wyniki trzeba jednak poczekać, gdyż wciąż trwają pomiary wysokości fali.

Tegoroczne zawody bicia rekordu w ujeżdżaniu największych na świecie fal nie obyły się bez wypadku. Pochodząca z Brazylii 26-letnia Maya Gabeira, w trakcie surfowania na sięgającej 18-25 metrów wysokości fali straciła równowagę i została pochłonięta przez spiętrzone fale Oceanu Atlantyckiego. Na szczęście w miarę szybko ekipie ratunkowej udało się do niej dotrzeć i wyciągnąć z wody. Światowej klasy sportsmenka po resuscytacji została odwieziona do szpitala i jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zobacz wypadek surferki:

Praia do Norte, położona niedaleko Nazaré, to idealne miejsce do uprawiania surfingu. W niedużej odległości od brzegu dno opada tworząc tzw. kanion Nazaré o głębokości 5 km i szerokości 230 km. Dzięki właśnie takiemu ukształtowaniu dna tutejsze fale są dodatkowo spiętrzane osiągając monstrualne rozmiary i są jednymi z największych na świecie.

pw/if

d2vjat8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vjat8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj