Puszcza Knyszyńska - jedna z najpiękniejszych w Polsce
Nie jest tak rozpoznawalna jak Białowieska, ale należy do najpiękniejszych w kraju. Puszcza Knyszyńska to rejon o pięknej przyrodzie i barwnej historii. Na jej terenie, i w bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się ponad 50 szlaków turystycznych: pieszych, kajakowych, rowerowych, konnych i samochodowych. Turyści przybywają tu z różnych stron Polski. Naprawdę warto!
Nie jest tak rozpoznawalna, jak ta w Białowieży, ale należy do najpiękniejszych w kraju. Puszcza Knyszyńska to rejon o zachwycającej przyrodzie i barwnej historii. Na jej terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się ponad 50 szlaków turystycznych: pieszych, kajakowych, rowerowych, konnych i samochodowych. Turyści przybywają tu z różnych stron Polski. Naprawdę warto!
Puszczę Knyszyńską zamieszkuje ok. 150 gatunków ptaków. Wśród zwierząt sprytne oko turysty bez problemu wypatrzy: żubry, jelenie, dziki, sarny, wilki, lisy, jenoty, kuny, łasice i gronostaje oraz rysie. Nad brzegami rzek oraz strumieni bytują piżmaki i bobry, a na obrzeżach lasów – zające. Kilka dni temu z Puszczy Białowieskiej do nadleśnictwa Żednia przewieziono osiem żubrów, które mają pomóc w odtworzeniu populacji tych zwierząt w Puszczy Knyszyńskiej.
Ale te tereny to nie tylko bogata fauna. Znajdziemy tu także piękne i rozległe lasy sosnowo-świerkowe o wyjątkowym mikroklimacie, a malownicze trasy widokowe uzupełnia sieć licznych strumyczków i rzek.
W samym sercu Puszczy Knyszyńskiej mieści się Arboretum w Kopnej Górze. W tym ogrodzie dendrologicznym można zobaczyć fragmenty lasu o zróżnicowanym charakterze, a także obejrzeć obce gatunki drzew i krzewów oraz rośliny ozdobne. Niedaleko znajduje się także Silvarium w Poczopku - leśny ogród, w którym poza leczniczymi roślinami można zobaczyć słoneczny zegar, park megalitów i minimuzeum historyczno-leśne.
Poprzez Puszczę Knyszyńską biegnie Podlaski Szlak Tatarski. Na jego terenie znajdują się najstarsze polskie meczety - w Bohonikach i Kruszynianach. Jest tu także Szlak Rękodzieła Ludowego opracowany przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. 53 km trasy wypełniają liczne atrakcje, m.in.: pracownie garncarskie, kuźnia w Czarnej Wsi Kościelnej, warsztaty tradycyjnego wyrobu drewnianych łyżek w Zamczysku, pracownie unikatowego tkactwa dwuosnowowego w Janowie oraz pracownia tkaniny dwuosnowowej w Lipsku nad Biebrzą.
Fot. Artur Reszko/PAP
Co ciekawe kilka dni temu w Puszczy Knyszyńskiej leśnicy zaznaczyli przebieg 53. równoleżnika. - Znajduje się on w Nadleśnictwie Żednia, na gruntowej drodze leśnej, będącej też szlakiem rowerowym z Michałowa do Zalewu Siemianówka. Stanowi doskonałe miejsce edukacyjne, ale i ciekawostkę turystyczną – informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy RDLP w Białymstoku. - Prowadzą do niego strzałki kierunkowe, na miejscu ustawiono tablicę informacyjną, a nadleśnictwo planuje zbudować tam ławki z zadaszeniem. Miejsce w sam raz na edukacyjny piknik rowerowy - dodaje.
Ilona Raczyńska/udm