Rumunia - co warto zobaczyć?
Pierwsze skojarzenie z Rumunia? Zapewne większość z nas pomyśli o Transylwanii ? krainie legendarnego Drakuli, która do dziś pozostaje tajemnicza i dzika. To głównie Sighisoara (na zdjęciu), czyli średniowieczne miasteczko, w którym urodził się Wład Palownik, znany bardziej jako hrabia Drakula czy miejscowość Poenari z ruinami zamku należącego niegdyś do przerażającego hrabiego przyciągają turystów do Rumunii. Fortyfikacje obronne, wieże strażnicze, zwodzone mosty, wzmacniane mury kościołów i imponujące zamki to jednak tylko część atrakcji tego zaskakująco różnorodnego kraju. Zapraszamy dziś do mniej mrocznej, a równie pięknej i fascynującej Rumunii!
Pierwsze skojarzenie z Rumunią? Zapewne większość z nas pomyśli o Transylwanii – krainie legendarnego Drakuli, która do dziś pozostaje tajemnicza i dzika. Turystów przyciąga tu głównie Sighisoara (na zdjęciu), czyli średniowieczne miasteczko, w którym urodził się Wład Palownik, znany bardziej jako Drakula czy miejscowość Poenari z ruinami zamku należącego niegdyś do przerażającego hrabiego. Fortyfikacje obronne, wieże strażnicze, zwodzone mosty, wzmacniane mury kościołów i imponujące zamki to jednak tylko część atrakcji tego zaskakująco różnorodnego kraju. Zapraszamy dziś do poznania jego mniej mrocznej, ale równie pięknej i fascynującej strony!
if/pw
Retezat
Retezat, będący częścią Karpat Południowych, to jeden z najwyższych masywów górskich na terenie Rumunii. Znajduje się tu pierwszy park narodowy w kraju. Obszar jest wyjątkowo malowniczy ze względu na liczne jeziora polodowcowe. Najwyższy szczyt to Vârful Peleaga (2509 m n.p.m.).
Scărişoara
Scărişoara to jedna z największych i najbardziej imponujących jaskiń lodowych na terenie Gór Zachodniorumuńskich, będących częścią Karpat. Położona jest na wysokości 1165 m n.p.m. i ma 750 metrów długości. Temperatura w jej wnętrzu latem wynosi około 1 st. Celsjusza, natomiast zimą nie więcej niż – 7 st. Celsjusza. Jedna z komnat udostępnionych turystom nosi nazwę „Kościół”, a w jej wnętrzu można podziwiać imponującą liczbę ponad 100 stalagmitów i stalaktytów.
Błotne wulkany
We wschodniej części kraju można zaobserwować rzadki na terenie Europy fenomen natury – wulkany błotne. Widoczny jest w dwóch miejscach – w okolicy miejscowości Berca i Scortoasa, położonych w wyżynnym okręgu Buzău, w dolinie rzeki o tej samej nazwie. Wulkany błotne związane są z erupcją gazów, które unoszą się w kierunku powierzchni ziemi z głębokości nawet 3000 metrów, o ile po drodze natrafią na wody podziemne. Porywają wówczas ze sobą piasek, muł, a czasami także odłamki skalne i wyrzucają to wszystko z ogromną siłą.
Riwiera
Riwiera rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego nie jest tak popularna jak choćby bułgarska, ale dobrze zagospodarowana, a nawet miejscami luksusowa. Najbardziej znane są kurorty wokół Konstancy: Eforie Nord, w którym można sobie zafundować terapię z leczniczego czarnego błota, Olimp popularny za czasów komunistycznych i Neptun – najdroższy i najbardziej ekskluzywny. Na osobną uwagę zasługuje Mamaia, najstarszy i wciąż uważany za najlepszy kurort rumuński. Hotele i promenady ciągną się na wąskim pasie lądu między morzem a jeziorem Siutghiol.
Bicaz
Okolice kanionu Bicaz, czyli Cheile Bicazului, należą do najpiękniejszych miejsc w Rumunii. Kanion został wyrzeźbiony przez wody rzeki Bicaz (na zdjęciu), a biegnąca nim droga łączy Mołdawię (krainę) z Transylwanią. Kanion ma jedynie 6 kilometrów długości, a wysokość jego stromych ścian sięga 300 metrów.
Bukowina
W Rumunii leży także południowa część Bukowiny. Piękne krajobrazy i spokój zachęcają do pieszych wędrówek. Na specjalną uwagę zasługują XVI-wieczne monastyry. To prawdziwe cuda architektury. Zewnętrzne mury są malowane w obrazy nawiązujące do Biblii, legend i wydarzeń historycznych.
Zamek Peleş
Ta idylliczna, neorenesansowa budowla znajduje się 135 kilometrów od Bukaresztu. Rumuński zamek Peleş został zbudowany pod koniec XIX wieku dla króla Karola I. Pierwotnym projektem zajmował się wiedeński architekt Carl Wilhelm Christian Ritter von Doderer, budowla była jednak wielokrotnie przebudowywana. Do śmierci Karola I w 1914 roku zamek służył mu za letnią rezydencję. Obecnie znajduje się tu muzeum.
Drumul National 7C - Szosa Transfogaraska
Na koniec coś dla fanów mocnych wrażeń - ta serpentyna mierzy 151 kilometrów długości i ma ogromną liczbę zakrętów. Przecina z północy na południe Góry Fogaraskie – najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Położona jest pomiędzy Moldoveanu, będącym najwyższym szczytem Karpat Południowych liczącym 2544 m.n.p.m., a Negoiu wznoszącym się na wysokość 2535 m n.p.m. Szosa Transfogaraska została zbudowana za czasów Nicolae Ceauşescu w latach 1970-74. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Przejażdżka tą trasą po prostu zapiera dech w piersiach – widoki są niezapomniane!
Rumunia - co warto zobaczyć?
Do Rumunii najlepiej jest wybrać się własnym samochodem. Kraj pełen jest wyjątkowych miejsc i czasami dobrze jest zboczyć z utartego szlaku, zatrzymując się w małym miasteczku czy przy zagadkowo wyglądających ruinach. Warto wejść do niepozornej cerkwi, której wnętrze odkryje przed nami wspaniałe malowidła. Dajmy sobie czas i chłońmy atmosferę tajemniczego średniowiecza, wędrując wąskimi uliczkami rumuńskich miejscowości.
if/pw