Najkrwawsza kraina w Europie

Najkrwawsza kraina w Europie

Fortyfikacje obronne, wieże strażnicze, zwodzone mosty, średniowieczne mury miasteczek i imponujące zamki ? to wszystko czeka na nas w Rumunii. Transylwania - kraina legendarnego Drakuli - do dziś pozostaje tajemnicza i dzika. Wyprawa śladami słynnego hrabiego pozwoli przenieść się w czasy krwawego średniowiecza.

Fortyfikacje obronne, wieże strażnicze, zwodzone mosty, średniowieczne mury miasteczek i imponujące zamki – to wszystko czeka na nas w Rumunii. Transylwania – kraina legendarnego Drakuli – do dziś pozostaje tajemnicza i dzika. Wyprawa śladami słynnego hrabiego pozwoli przenieść się w czasy krwawego średniowiecza.

Małe miasteczko w sercu Transylwanii - Sighisoara (na zdjęciu) jest miejscem narodzin legendarnego Włada Palownika, znanego bardziej jako hrabia Drakula, który przyszedł na świat w 1431 roku. Podczas spaceru wąskimi przesmykami późnym wieczorem można odnieść wrażenie, że skrada się za nami wampir.

if/sc/pw

1 / 6

Najkrwawsza kraina w Europie

Obraz
© JupiterImages

Do dziś przetrwały kilkunastowieczne ulice i fortyfikacje, które tworzą iście filmową scenerię. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Wschodniej i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2 / 6

Najkrwawsza kraina w Europie

Obraz
© sxc.hu

Obowiązkowym punktem każdej zorganizowanej wycieczki jest zamek w Branie (na zdjęciu), który dzięki książce Brama Stokera mylnie uchodzi za siedzibę wampira Drakuli. Prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał.

3 / 6

Najkrwawsza kraina w Europie

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: saragoldsmith

Malownicza gotycka twierdza z pewnością warta jest odwiedzenia, ale jeśli chcemy zobaczyć prawdziwą siedzibę Włada musimy udać się do doliny uformowanej przez rzekę Ardżesz, blisko Gór Fogaraskich.

4 / 6

Najkrwawsza kraina w Europie

Obraz
© Bogdan Toderas/Wikipedia

To właśnie tu, w miejscowość Poenari, znajdują się ruiny zamku słynnego Włada Palownika. Przydomek hrabiego wziął się od jego specyficznego upodobania do wbijania swych wrogów na pal. Choć o jego naturze wampira nie wiemy nic, ale postać Włada stała się inspiracją dla postaci książkowego i filmowego Drakuli. Żeby dostać się na teren zamku należy pokonać schody liczące 1500 stopni. Na końcu przechodzi się przez wąski drewniany most.

5 / 6

Najkrwawsza kraina w Europie

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: fusion-of-horizons

Podczas podróży po Transylwanii warto także odwiedzić miejscowość Curtea de Arges. Nie wiąże się ona z postacią krwawego Draculi, ale przebywając w tutejszej cerkwi także poczujemy dreszcz emocji. Miejscowa legenda głosi, iż architekt - mistrz Manolo - w celu zapewnienia powodzenia budowy zobowiązał się zamurować w jej ścianach pierwszą osobę którą ujrzy. Pech chciał, że była to jego własna żona, co jednak nie zdołało powstrzymać artysty przed tym drastycznym czynem. Ponoć w świątyni do dziś wyczuwa się obecność ducha zamurowanej żywcem kobiety.

6 / 6

Najkrwawsza kraina w Europie

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: cod_gabriel

Do Transylwanii najlepiej jest wybrać się własnym samochodem. Kraina hrabiego Drakuli pełna jest wyjątkowych miejsc i czasami dobrze jest zboczyć z utartego szlaku, zatrzymując się w małym miasteczku czy przy zagadkowo wyglądających ruinach. Warto wejść do niepozornej cerkwi, której wnętrze odkryje przed nami wspaniałe malowidła. Dajmy sobie czas i chłońmy atmosferę tajemniczego średniowiecza, wędrując wąskimi uliczkami rumuńskich miejscowości.

if/sc/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)