Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
18-11-2015 14:09

Szwajcaria – kraj tysiąca atrakcji

Ośnieżone stoki narciarskie i malownicze, alpejskie krajobrazy, to tylko część atrakcji, jakie oferuje Szwajcaria. Piękno tego kraju można odkrywać na różne sposoby – szalejąc na nartach, ale także zwiedzając liczne muzea, urokliwe starówki miast czy biorąc udział w licznych imprezach organizowanych zimą.

Szwajcaria – kraj tysiąca atrakcjiŹródło: swiss-image.ch/Jan Geerk
d3e5ed8
d3e5ed8

Dane OECD Tourism Trends and Policies 2014 wskazują, że w 2012 roku liczba przyjazdów w celach turystycznych do Szwajcarii przekroczyła osiem milionów sześćset tysięcy. Szwajcaria jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków podróży w Europie. Taki stan rzeczy kraj ten zawdzięcza nie tylko sprzyjającym warunkom naturalnym – Alpom, licznym jeziorom, klimatowi zapewniającemu zimą śnieg w górach – ale także odpowiedniej infrastrukturze, dostosowanej do wymagań różnych grup zwiedzających oraz takim atrakcjom jak muzea, kolejki panoramiczne czy jarmarki.

Białe szaleństwo
Klimat i ukształtowanie terenu Szwajcarii sprzyjają sportom zimowym, w szczególności jeździe na snowboardzie i nartach. Alpy (Berneńskie, Glarneńskie, Lepontyńskie, Pennińskie, Retyckie) zajmują ponad połowę powierzchni kraju, a znajdujący się w nich szczyt Matterhorn znany jest na całym świecie. Umiarkowany klimat i wysokość szczytów, z których znaczna część sięga ponad 4000 metrów, gwarantują brak problemów ze śniegiem topniejącym podczas sezonu. Pierwsze areny narciarskie otwierane są już w październiku i listopadzie, a niektóre działają aż do maja. Szwajcarzy dobrze wiedzą, że samo istnienie malowniczych gór i gwarancja śniegu to o wiele za mało, by przyciągnąć podróżnych. Infrastruktura Szwajcarii jest więc doskonale rozwinięta i dostosowana do wysublimowanych potrzeb turystów. W Alpach wytyczono tysiące kilometrów tras narciarskich różnego rodzaju – możliwe są i długie, trudne zjazdy dla zaawansowanych, i wyprawy na stoki, na których dadzą sobie radę również początkujący. Na niektórych terenach
istnieją trasy saneczkowe – świetna atrakcja dla najmłodszych, oraz trasy dostosowane do biegów narciarskich. W Szwajcarii wzniesiono dziesiątki ośrodków zimowych – szukać ich można na przykład w regionach: Wallis (Valais), Gryzonia, Berneński Oberland. Wysoko rozwinięta sieć komunikacyjna umożliwia sprawne poruszanie się po kraju.

fot. swiss-image.ch/Christof Sonderegger
fot. swiss-image.ch/Christof Sonderegger

Zimowe królestwo Raport „Analiza rynku turystycznego w Szwajcarii” z 2013 roku opracowany na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie informuje, że największą liczbę gości odnotowują hotele w kantonie Gryzonia, Szwajcarii Środkowej oraz Wallis. Warto zwrócić szczególną uwagę na Davos (leżące w kantonie Gryzonia), będące najwyżej położonym miastem w Alpach. Taka lokacja sprawia, że śnieg leży tu przynajmniej przez pół roku, przyciągając narciarzy z całego świata. 320 kilometrów tras zjazdowych, 54 kolejki i wyciągi, 5 torów saneczkowych, sztuczne lodowiska – to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez Davos. Decydując się na region Wallis, można rozważyć wyprawę do słonecznego Nendaz. To miejsce zachwyci narciarzy (szczyt Mont Fort, 412 różnych tras, 92 wyciągi, pewny śnieg), jak i osoby złaknione innych atrakcji. Nendaz oferuje ponad 100 kilometrów szlaków pieszych, trasy dla rowerzystów, wjazd kolejką na lodowiec. Popularną miejscowością narciarską jest także Saas-Fee. Ta otoczona
aż trzynastoma szczytami o wysokości przekraczającej 4000 m n.p.m. (wśród nich jest najwyższy w kraju Dom – 4545 m n.p.m.) osada to prawdziwa perełka. Czekają tam na narciarzy malownicze krajobrazy, 145 km tras, 46 wyciągów, a nawet zjazdy dostępne jedynie po dotarciu do nich… helikopterem. Znacznie więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie www.MojaSzwajcaria.pl.

Trasa na lodowcu Morteratschgletscher, fot. swiss-image.ch/Andrea Badrutt
Trasa na lodowcu Morteratschgletscher, fot. swiss-image.ch/Andrea Badrutt

Nie tylko sportem…
Choć stoki narciarskie są tym, co przyciąga każdego roku do Szwajcarii miliony turystów, nie jest to kraj, o którego pięknie decydują jedynie góry. Znajdują się w nim także liczne jeziora, z których największym jest Jezioro Genewskie. Nad jego brzegami leżą między innymi Genewa i Lozanna. W Lozannie ulokowana jest siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w której znajduje się muzeum poświęcone historii sportu. Ciągnące się nad Jeziorem Genewskim promenady i pełna uroku starówka Lozanny zachęcają do długich wędrówek. W Bernie z kolei, siedzibie szwajcarskiego rządu, trzeba zobaczyć średniowieczne stare miasto i największą katedrę w kraju – wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie jest to jedyne miejsce w Szwajcarii znajdujące się na zacnej liście. Uzupełniają ją między innymi zamki w Bellinzonie w Ticino, rezerwat biosfery Entlebuch w Centralnej Szwajcarii, teren uprawy winorośli Lavaux nad Jeziorem Genewskim. W Szwajcarii znajduje się ponad 900 różnych muzeów – zarówno dużych, cieszących
się światową sławą, jak i tych mniejszych, regionalnych. W wielu miastach zachowały się historyczne budowle (jak zamek Chillon, najstarszy zadaszony most drewniany w Europie, kościół Madonna del Sallaso). Przyjeżdżając na urlop do Szwajcarii trzeba koniecznie rozeznać się, jakie zabytki znaleźć można w wybranym przez nas regionie – a w każdym znajduje się coś wartego zobaczenia. Na terenie kraju organizowane są liczne jarmarki adwentowe, z których niektóre trwają nawet tydzień – na przykład w Bazylei, Bernie, Montreux czy Lugano. W drewnianych domkach oferowane jest jedzenie, ciekawe upominki, gra muzyka. Nie brak jednak także imprez innego rodzaju: w Engadin Samnaun na przykład w listopadzie odbywa się Clau Wau Santa Claus – mistrzostwa świętych Mikołajów. Niezapomnianych wrażeń w Szwajcarii dostarczyć mogą więc nie tylko stoki. Zapewnią je też zwiedzanie urokliwych miast, udział w różnych wydarzeniach czy przejażdżki kolejami panoramicznymi, podczas których, siedząc wygodnie w fotelu, mamy szansę podziwiać
alpejskie krajobrazy.

fot. swiss-image.ch
fot. swiss-image.ch

Zabawa dla całej rodziny
Szwajcaria jest świetnym celem podróży dla rodzin z dziećmi. W niektórych regionach można znaleźć różnego rodzaju zniżki dla najmłodszych czy atrakcyjne cenowo karnety dla całych rodzin. Przykładowo, w okolicach Jeziora Genewskiego istnieją stoki, na których dzieci do dziewiątego roku życia jeżdżą za darmo, a rodzinne karnety dostępne są choćby we wspomnianym już wcześniej Nendaz. Ośrodki i hotele sygnujące się znakiem „Families welcome” przygotowują specjalną ofertę dla maluchów. Oprócz możliwości wynajęcia odpowiedniego sprzętu zapewniają także imprezy i opiekę nad dziećmi, gdy rodzice chcą spędzić trochę czasu sami. W niektórych miastach istnieją też parki urządzane specjalnie z myślą o najmłodszych.

d3e5ed8

Aplikacje mobilne
Aby ułatwić sobie wyprawę do Szwajcarii, warto zainteresować się aplikacjami mobilnymi. Na stronie internetowej www.MojaSzwajcaria.pl można znaleźć takie aplikacje jak „Wędrówki w Szwajcarii” (zawierająca propozycję szlaków, ich opis, czasem potrzebnym na przejście i informacjami o możliwości zakwaterowania po drodze) czy „Rodzinne wycieczki po Szwajcarii” (dostarczające ponad tysiąc propozycji rodzinnych wypraw). Dostępne są też bezpłatne aplikacje, które umożliwiają dostęp online do informacji na każdy temat – na przykład „Snow Report” (warunki śniegowe i pogodowe dla danych tras konkretnego dnia), czy „Swiss Events” (zapewniająca informacje o takich atrakcjach jak aktualne koncerty, wystawy, festiwale i imprezy sportowe, wraz z rysunkami, adresem i mapkami Google).

Możliwości dla każdego
„Analiza rynku turystycznego w Szwajcarii” wskazuje na duże i elastyczne finansowo zaplecze hotelowe. Można wybrać ofertę dostosowaną do każdej kieszeni. Co więcej, szwajcarskie hotele niezależnie od ceny zapewniają wysoki standard. Dostępne są liczne karnety i zniżki, w Internecie pojawia się wiele ofert promocyjnych i tanie bilety lotnicze. Podczas rezerwowania noclegów w niektórych miejscowościach można skorzystać z opcji „Skipass wliczony w cenę”. Jeśli rozważymy wcześniej, jaki sposób podróżowania i jakie atrakcje nas interesują, możemy wybrać bilet optymalnie dostosowany do naszych potrzeb. Warto tu zwrócić uwagę na Swiss Travel System, oferujący różnego rodzaju bilety i zniżki w zależności od indywidualnych planów podróży – STS umożliwia korzystanie ze środków transportu poruszających się po szynach, wodzie i drogach. Przy odpowiednim planowaniu każdy znajdzie w Szwajcarii ofertę idealną dla siebie.

d3e5ed8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e5ed8