Szwajcaria – kraj tysiąca atrakcji
Ośnieżone stoki narciarskie i malownicze, alpejskie krajobrazy, to tylko część atrakcji, jakie oferuje Szwajcaria. Piękno tego kraju można odkrywać na różne sposoby – szalejąc na nartach, ale także zwiedzając liczne muzea, urokliwe starówki miast czy biorąc udział w licznych imprezach organizowanych zimą.
18.11.2015 14:09
Dane OECD Tourism Trends and Policies 2014 wskazują, że w 2012 roku liczba przyjazdów w celach turystycznych do Szwajcarii przekroczyła osiem milionów sześćset tysięcy. Szwajcaria jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków podróży w Europie. Taki stan rzeczy kraj ten zawdzięcza nie tylko sprzyjającym warunkom naturalnym – Alpom, licznym jeziorom, klimatowi zapewniającemu zimą śnieg w górach – ale także odpowiedniej infrastrukturze, dostosowanej do wymagań różnych grup zwiedzających oraz takim atrakcjom jak muzea, kolejki panoramiczne czy jarmarki.
Białe szaleństwo
Klimat i ukształtowanie terenu Szwajcarii sprzyjają sportom zimowym, w szczególności jeździe na snowboardzie i nartach. Alpy (Berneńskie, Glarneńskie, Lepontyńskie, Pennińskie, Retyckie) zajmują ponad połowę powierzchni kraju, a znajdujący się w nich szczyt Matterhorn znany jest na całym świecie. Umiarkowany klimat i wysokość szczytów, z których znaczna część sięga ponad 4000 metrów, gwarantują brak problemów ze śniegiem topniejącym podczas sezonu. Pierwsze areny narciarskie otwierane są już w październiku i listopadzie, a niektóre działają aż do maja. Szwajcarzy dobrze wiedzą, że samo istnienie malowniczych gór i gwarancja śniegu to o wiele za mało, by przyciągnąć podróżnych. Infrastruktura Szwajcarii jest więc doskonale rozwinięta i dostosowana do wysublimowanych potrzeb turystów. W Alpach wytyczono tysiące kilometrów tras narciarskich różnego rodzaju – możliwe są i długie, trudne zjazdy dla zaawansowanych, i wyprawy na stoki, na których dadzą sobie radę również początkujący. Na niektórych terenach
istnieją trasy saneczkowe – świetna atrakcja dla najmłodszych, oraz trasy dostosowane do biegów narciarskich. W Szwajcarii wzniesiono dziesiątki ośrodków zimowych – szukać ich można na przykład w regionach: Wallis (Valais), Gryzonia, Berneński Oberland. Wysoko rozwinięta sieć komunikacyjna umożliwia sprawne poruszanie się po kraju.
Zimowe królestwo Raport „Analiza rynku turystycznego w Szwajcarii” z 2013 roku opracowany na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie informuje, że największą liczbę gości odnotowują hotele w kantonie Gryzonia, Szwajcarii Środkowej oraz Wallis. Warto zwrócić szczególną uwagę na Davos (leżące w kantonie Gryzonia), będące najwyżej położonym miastem w Alpach. Taka lokacja sprawia, że śnieg leży tu przynajmniej przez pół roku, przyciągając narciarzy z całego świata. 320 kilometrów tras zjazdowych, 54 kolejki i wyciągi, 5 torów saneczkowych, sztuczne lodowiska – to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez Davos. Decydując się na region Wallis, można rozważyć wyprawę do słonecznego Nendaz. To miejsce zachwyci narciarzy (szczyt Mont Fort, 412 różnych tras, 92 wyciągi, pewny śnieg), jak i osoby złaknione innych atrakcji. Nendaz oferuje ponad 100 kilometrów szlaków pieszych, trasy dla rowerzystów, wjazd kolejką na lodowiec. Popularną miejscowością narciarską jest także Saas-Fee. Ta otoczona
aż trzynastoma szczytami o wysokości przekraczającej 4000 m n.p.m. (wśród nich jest najwyższy w kraju Dom – 4545 m n.p.m.) osada to prawdziwa perełka. Czekają tam na narciarzy malownicze krajobrazy, 145 km tras, 46 wyciągów, a nawet zjazdy dostępne jedynie po dotarciu do nich… helikopterem. Znacznie więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie www.MojaSzwajcaria.pl.
Nie tylko sportem…
Choć stoki narciarskie są tym, co przyciąga każdego roku do Szwajcarii miliony turystów, nie jest to kraj, o którego pięknie decydują jedynie góry. Znajdują się w nim także liczne jeziora, z których największym jest Jezioro Genewskie. Nad jego brzegami leżą między innymi Genewa i Lozanna. W Lozannie ulokowana jest siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w której znajduje się muzeum poświęcone historii sportu. Ciągnące się nad Jeziorem Genewskim promenady i pełna uroku starówka Lozanny zachęcają do długich wędrówek. W Bernie z kolei, siedzibie szwajcarskiego rządu, trzeba zobaczyć średniowieczne stare miasto i największą katedrę w kraju – wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie jest to jedyne miejsce w Szwajcarii znajdujące się na zacnej liście. Uzupełniają ją między innymi zamki w Bellinzonie w Ticino, rezerwat biosfery Entlebuch w Centralnej Szwajcarii, teren uprawy winorośli Lavaux nad Jeziorem Genewskim. W Szwajcarii znajduje się ponad 900 różnych muzeów – zarówno dużych, cieszących
się światową sławą, jak i tych mniejszych, regionalnych. W wielu miastach zachowały się historyczne budowle (jak zamek Chillon, najstarszy zadaszony most drewniany w Europie, kościół Madonna del Sallaso). Przyjeżdżając na urlop do Szwajcarii trzeba koniecznie rozeznać się, jakie zabytki znaleźć można w wybranym przez nas regionie – a w każdym znajduje się coś wartego zobaczenia. Na terenie kraju organizowane są liczne jarmarki adwentowe, z których niektóre trwają nawet tydzień – na przykład w Bazylei, Bernie, Montreux czy Lugano. W drewnianych domkach oferowane jest jedzenie, ciekawe upominki, gra muzyka. Nie brak jednak także imprez innego rodzaju: w Engadin Samnaun na przykład w listopadzie odbywa się Clau Wau Santa Claus – mistrzostwa świętych Mikołajów. Niezapomnianych wrażeń w Szwajcarii dostarczyć mogą więc nie tylko stoki. Zapewnią je też zwiedzanie urokliwych miast, udział w różnych wydarzeniach czy przejażdżki kolejami panoramicznymi, podczas których, siedząc wygodnie w fotelu, mamy szansę podziwiać
alpejskie krajobrazy.
Zabawa dla całej rodziny
Szwajcaria jest świetnym celem podróży dla rodzin z dziećmi. W niektórych regionach można znaleźć różnego rodzaju zniżki dla najmłodszych czy atrakcyjne cenowo karnety dla całych rodzin. Przykładowo, w okolicach Jeziora Genewskiego istnieją stoki, na których dzieci do dziewiątego roku życia jeżdżą za darmo, a rodzinne karnety dostępne są choćby we wspomnianym już wcześniej Nendaz. Ośrodki i hotele sygnujące się znakiem „Families welcome” przygotowują specjalną ofertę dla maluchów. Oprócz możliwości wynajęcia odpowiedniego sprzętu zapewniają także imprezy i opiekę nad dziećmi, gdy rodzice chcą spędzić trochę czasu sami. W niektórych miastach istnieją też parki urządzane specjalnie z myślą o najmłodszych.
Aplikacje mobilne
Aby ułatwić sobie wyprawę do Szwajcarii, warto zainteresować się aplikacjami mobilnymi. Na stronie internetowej www.MojaSzwajcaria.pl można znaleźć takie aplikacje jak „Wędrówki w Szwajcarii” (zawierająca propozycję szlaków, ich opis, czasem potrzebnym na przejście i informacjami o możliwości zakwaterowania po drodze) czy „Rodzinne wycieczki po Szwajcarii” (dostarczające ponad tysiąc propozycji rodzinnych wypraw). Dostępne są też bezpłatne aplikacje, które umożliwiają dostęp online do informacji na każdy temat – na przykład „Snow Report” (warunki śniegowe i pogodowe dla danych tras konkretnego dnia), czy „Swiss Events” (zapewniająca informacje o takich atrakcjach jak aktualne koncerty, wystawy, festiwale i imprezy sportowe, wraz z rysunkami, adresem i mapkami Google).
Możliwości dla każdego
„Analiza rynku turystycznego w Szwajcarii” wskazuje na duże i elastyczne finansowo zaplecze hotelowe. Można wybrać ofertę dostosowaną do każdej kieszeni. Co więcej, szwajcarskie hotele niezależnie od ceny zapewniają wysoki standard. Dostępne są liczne karnety i zniżki, w Internecie pojawia się wiele ofert promocyjnych i tanie bilety lotnicze. Podczas rezerwowania noclegów w niektórych miejscowościach można skorzystać z opcji „Skipass wliczony w cenę”. Jeśli rozważymy wcześniej, jaki sposób podróżowania i jakie atrakcje nas interesują, możemy wybrać bilet optymalnie dostosowany do naszych potrzeb. Warto tu zwrócić uwagę na Swiss Travel System, oferujący różnego rodzaju bilety i zniżki w zależności od indywidualnych planów podróży – STS umożliwia korzystanie ze środków transportu poruszających się po szynach, wodzie i drogach. Przy odpowiednim planowaniu każdy znajdzie w Szwajcarii ofertę idealną dla siebie.