Trwa ładowanie...
d14hwq0

Berno

Największe atrakcje
Położenie:

W centrum kraju, nad rzeką Aare, w Alpach

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Frank szwajcarski [1 CHF (100 centymów) = 3,85 zł]

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Berno jest stolicą Szwajcarii i kantonu Berno. To region głównie protestancki. Obie części miasta łączą liczne mosty, a centrum z trzech stron chroni zakole rzeki Aare, tworzące naturalną fosę. Urok prowincjonalnego, górzystego miasteczka nie przeszkadza władzom, które mają tu swoje siedziby.

Berno – historia i atrakcje

Berno powstało w 1191 roku. Książę Bertold V von Zähringen zabił na polowaniu w Bernie niedźwiedzia brunatnego, stąd nazwa miasta. Zwierzak to dziś lokalna maskotka, którą można znaleźć zarówno w herbie Berna, jak i na nadrzecznym ogrodzonym wybiegu w jaskini (dozwolone jest karmienie niedźwiedzi marchewką), dostępnym już od ponad 150 lat.

Szwajcarski rząd rezyduje w Bernie nieprzerwanie od 1848 roku. Jego członkowie stanowią częsty widok w lokalnych knajpkach, chociażby w Cafe Federal.

Rzeka Aare to inspiracja do rożnego rodzaju zabaw, zarówno dla mieszkańców Berna, jak i dla turystów. Słynny jest przykładowo spływ w dół tą czystą rzeką rozpoczynający się w Sandrain, a kończący w Marzili przy odkrytych basenach.

Berno – pogoda i temperatury

Kiedy jechać do Berna? Berno jest dosyć drogim miastem. Ceny dodatkowo wzrastają tam tuż przed letnimi miesiącami, kiedy wszędzie aż roi się od turystów. Obiekty do zwiedzania są dostępne przez cały rok. Od maja do września w Bernie warto wybrać się na piesze wycieczki górskie, rowerowe, wspinaczkę czy spacery z nordic walking. Dobre warunki do uprawiania sportów zimowych panują w okolicy Berna pomiędzy końcem listopada a kwietniem, czasami nawet w maju da się bezpiecznie jeździć na nartach na lodowcu. W październiku i listopadzie dzieje się w Bernie najmniej.

W Bernie najczęściej pada od maja do października. Od czerwca do września temperatury w ciągu dnia przekraczają zazwyczaj 20° Celsjusza, a niekiedy nawet 26°C. Najwięcej godzin słonecznych przypada na maj oraz wrzesień. Co ciekawe, na terenie Szwajcarii znajduje się około 350 plaż, które uznawane są za własność prywatną i za wejście na każdą z nich należy uiścić opłatę.

Zimy w Bernie są raczej chłodne i suche, z temperaturami niewiele poniżej 0° Celsjusza. Wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada, a ryzyko opadów rośnie.

Berno – zabytki

W pięknym *centrum Berna *ekskluzywne butiki oraz sklepy usytuowane są w podcieniach kamienic na odcinku 6 kilometrów, co stanowi ładny widok. Arkady te stanowią najdłuższą europejską promenadę handlowa, całkowicie zadaszoną. W czwarty poniedziałek listopada w Bernie odbywa się słynny Zibelemärit, Targ Cebulowy.

Co warto zobaczyć w Bernie?

 • Średniowieczne Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, bardzo dobrze zachowane. Do 1405 roku było w całości drewniane i po wielkim pożarze zostało odbudowane już jako solidne wewnętrzne miasto z piaskowca z czerwoną dachówką. Znajduje się tu późnogotycka Katedra Św. Wincentego (Berner Munster) ze sceną Sądu Ostatecznego, witrażami ze scenami ze Starego Testamentu i stumetrową wieżą.
 • Mini zoo z niedźwiedziami (Niedźwiedzie Jamy) nad rzeką Aare, z rozległymi terenami zielonymi, stawem rybnym i ściankami wspinaczkowymi.
 • Ogród Różany, Rozarium, z 200 gatunkami kwiatów i wspaniałą panoramą Berna.
 • Punkt widokowy na platformie wieży katedralnej, z 344 schodami.
 • 11 fontann z figurami z XVI wieku, przy ulicach Marktgasse i Kramgasse, na odcinku 150 metrów. Najsłynniejsza z nich przedstawia zjadającego dzieci Wielkoluda.
 • Zeitglockenturm, wieża zegarowa z 1530 roku, dawny element jednej z bram miejskich. Czterominutowy ruch figurek odbywa się tuż przed każdą pełną godziną, a mini show jest chętnie obserwowany przez turystów.
 • Muzea: Zentrum Paul Klee, Sztuk Pięknych, Berneńskie Historyczne, Szwajcarskie Alpejskie, Komunikacji.
 • Dom Alberta Einsteina – w rzeczywistości to dwupokojowe mieszkanie przy zabytkowej Kramgasse 49 – które stanowiło tło powstania teorii względności (1905 rok).
 • Siedziba Zgromadzenia Federalnego (wstęp jest bezpłatny), malowniczo podświetlona po zmroku.

Berno – lokalne potrawy

Na terenie Szwajcarii woda w kranach nadaje się do picia bez konieczności jej przegotowywania. Co zjeść w Bernie?

 • Maluns, tradycyjne danie z odsmażanych resztek po obiedzie, którego bazą są tarte ziemniaki i mąka oraz mleko lub śmietana bądź mięso, ser, mus owocowy.
 • Czekoladki najbardziej znanych szwajcarskich firm: Sprungli i Teuscher.
 • Czekoladowe oraz serowe fondue.
 • Sery: Shrinz, przypominający parmezan, Appenzeller, do spróbowania w prawie każdym daniu narodowym, Tilsiter, typowo śmietankowy i dość twardy gatunek, Schabziger, stożkowaty ser ziołowy.
 • Rost, placki z grubo tartych ziemniaków, podawane z rozpuszczonym serem, kiełbasą, jajkiem sadzonym.
 • Szwajcarskie grzanki z serem, a często także z wędliną i warzywami.
 • Brazeli, szwajcarskie andruty, dodawane do różnego rodzaju kremów, bitej śmietany bądź lodów.
Berno
Przykładowe ceny

- Paliwo: 8,70 zł/litr;
- bilet jednorazowy (na każdy rodzaj środków transportu): 15 zł;
- wino szwajcarskie w sklepie: od 27 zł;
- małe piwo: od 10,40 zł;
- danie dnia w knajpce z dala od centrum: od 38,50 zł;
- cheeseburger lub frytki w fast foodzie: 17 zł;
- kawa cappuccino: od 18 zł;
- chleb: od 11 zł.

Komunikacja

Doskonale i sprawnie funkcjonująca kolej publiczna, szybka kolej podmiejska (S-Bahn); instytucja autostopu nie istnieje w Szwajcarii

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1140 km samolotem, 1445 km samochodem, 1598 km pociągiem

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14hwq0
d14hwq0
d14hwq0