EgzotykaTa Prohm - potęga przyrody

Ta Prohm - potęga przyrody

Ta Prohm - potęga przyrody

Turyści odwiedzający Kambodżę najczęściej kierują swoje kroki ku północy kraju, do prowincji Siem Ream, gdzie znajduje się monumentalny kompleks Angkor z najsłynniejszą budowlą - Angkor Wat. Nie mniejszą popularnością cieszy się świątynia Ta Prohm, miejsce które jest żywym dowodem na to, że z naturą nie warto walczyć.

Turyści odwiedzający Kambodżę najczęściej kierują swoje kroki ku północy kraju, do prowincji Siem Ream, gdzie znajduje się monumentalny kompleks Angkor z najsłynniejszą budowlą - Angkor Wat. Nie mniejszą popularnością cieszy się Ta Prohm, miejsce które jest żywym dowodem na to, że z naturą nie warto walczyć.

Budowle, które również należą do kompleksu Angkor, powstały na przełomie XII i XIII wieku i były zadedykowane matce króla Dżajawarmana VII. Znajdowały się tu buddyjski klasztor i szkoła, które działały nieprzerwanie do XV wieku, kiedy to upadło Imperium Khmerów.

at/if

1 / 7

800 lat walki

Obraz
© saturn, Licencja Creative Commons, flickr.com

Na początku XX wieku odkryto największy kompleks, Angkor Wat i podjęto starania o jego ocalenie i renowację. Kiedy francuscy archeolodzy dotarli do ruin Ta Prohm, ich oczom ukazała się świątynia zawłaszczona przez dżunglę.

2 / 7

Tu rządzą puchowce i figowce

Obraz
© Henry Flower, Licencja Creative Commons, flickr.com

Podjęto wtedy decyzję o pozostawieniu całego kompleksu w takiej formie - budynków oplecionych przez korzenie puchowców i liany drzew figowych. Umocniono tylko niektóre elementy grożące zawaleniem.

3 / 7

Zaplątane budynki

Obraz
© HeyItsWilliam, Licencja Creative Commons, flickr.com

Od tamtego czasu zwiedzający mogą podziwiać niezwykłą walkę lasu z architekturą. Gałęzie i korzenie drzew stały się częścią korytarzy i komnat Ta Prohm, tworząc niesamowity spektakl na wpół żyjącej konstrukcji.

4 / 7

Mądrość królowej

Obraz
© Damien @ Flickr, Licencja Creative Commons, flickr.com

Budowla ma schodkową formę tradycyjnych khmerskich konstrukcji, z których największy pierścień murów ma wymiary 1000 na 650 metrów. Sanktuarium zostało zbudowane dookoła gigantycznej rzeźby, będącej personifikacją mądrości zawartej w najstarszych buddyjskich tekstach. Podobno to twarz matki króla posłużyła za wzór dla posągu.

5 / 7

Były tu dinozaury?

Obraz
© yeowatzup, Licencja Creative Commons, flickr.com

Na ocalałych ścianach, których jeszcze nie pokryły korzenie puchowców i figowców znajdują się przepiękne reliefy. Wśród nich można dostrzec wyobrażenia zwierząt, a niektóre z nich przypominają nawet dinozaury! Niestety niektóre z elementów Ta Prohm nie są dostępne dla zwiedzających, ze względu na kruchość 800-letniej konstrukcji.

6 / 7

Filmowy raj

Obraz
© ronancrowley, Licencja Creative Commons, flickr.com

Tak fantastyczne i zjawiskowe miejsce od dłuższego czasu inspiruje twórców filmowych. Kręcono tutaj m.in. _ Lara Croft: Tomb Raider _ z Angeliną Jolie, tu także zawędrował filmowy Indiana Jones.

7 / 7

Autobusem i pociągiem

Obraz
© RobAbroad, Licencja Creative Commons, flickr.com

Jak dojechać?

Do Angkor Wat i pobliskiego Ta Prohm najszybciej dotrzemy pociągiem lub bezpośrednim autobusem z Bangkoku. Jadąc do Tajlandii nie potrzebujemy wizy, jednak przy wjeździe do Kambodży jest ona niezbędna. Można ją uzyskać na lotnisku lub przekraczając granicę lądową wypełniając formularz i załączając dwa zdjęcia. Na miejscu znajduje się dość duża baza noclegowa, a akceptowaną walutą jest dolar amerykański.

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)