Najlepsze muzea świata

WP | dodane 2009-05-07 (09:30) 7 lat 5 miesięcy 17 dni 23 godziny i 13 minut temu | 8 opinii
 
British Museum British Museum (fot. sxc.hu)

Najważniejsza uwaga na początek: najmniej przytłaczającym sposobem zwiedzania muzeum jest wzięcie mapy przy wejściu i zobaczenie eksponatów tylko tych, które nas interesują. Nie da się wszystkiego "zaliczyć" w pośpiechu w jeden dzień.


1. Luwr w Paryżu

Spośród wszystkich eksponatów zgromadzonych w przebogatych kolekcjach Luwru nawięcej zwiedzających przyciąga Mona Lisa Leonarda da Vinci i rzeźba "Wenus z Milo" twórcy ze szkoły rodyjskiej.
Kiedy dziś spoglądamy na elegancki, wytworny gmach muzeum, trudno sobie wyobrazić, że dawniej - jeszcze przed pałacem - była to warownia, zbudowana w XII wieku za panowania Filipa II.
Luwr został założony 1793r. i jest jednym z najstarszych muzeów na świecie. Położony na jednej linii z Champs-Élysées wchodzi w skład tzw. osi historycznej Paryża i jest obowiązkowym punktem programu każdego turysty. Jest co ogladać, w sumie muzeum prezentuje gościom 35 tysięcy dzieł. Są to pochodzące z okresu od starożytności do XIX wieku obrazy, rysunki, rzeźby, mumie oraz naczynia. Luwr bije rekordy pod względem liczby odwiedzin: 8 milionów ludzi z całego świata - robi wrażenie.
W latach 80-tych na dziedzińcu wybudowano wielką, szklaną Piramidę, wpuszczającą światło do podziemnej hali wejściowej, z której rozchodzą się wejścia do sal muzealnych. Stąd pada odpowiednie światło na takie arcydzieła jak: obrazy Rubensa, rzeźby Michała Anioła, czy "Autoportret" Albrechta Durera. Na dokładne obejrzenie podczas pojedynczej wizyty z pewnością nie wystarczy sił i czasu. warto więc wrócić.

Louvre Museum
Quai du Louvre 34
Paryż
www.louvre.fr
www.paris-france-vacation.com/louvre-museum.html

2. Muzeum Brytyjskie w Londynie

British Museum to kopalnia wiedzy o historii starożytnej. Jego kolekcja sztuki starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu nie ma w sobie równych.
Powstało z inicjatywy sir Hansa Sloane'a, lekarza, przyrodnika i kolekcjonera. Znane jest głównie ze znalezisk archeologicznych i wyjątkowych greckich, rzymskich, a także egipskich antyków. British Museum kryje rekordowe liczby: aż 7 mln eksponatów i 5 mln zwiedzających. Najsłynniejsze ze zbiorów to: rzeźby z ateńskiego Partenonu, mumie egipskie i prehistoryczny człowiek z Lidow - bagienne zwłoki z 1 wieku p.n.e.
Warto też wspomnieć o otwartym w 2000 roku Great Court - największym krytytm dziedzińcu w Europie.

Great Russell Street
London WCIB 3DG
tel. +44 (0) 20 7323 8299
www.therbritishmuseum.ac.uk
www.britishmuseum.org

3. Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie

Madame Tussauds przyciąga tłumy od 1802 roku, gdy zacna madame przybyła do Anglii z Paryża z odlewami głów zgilotynowanych arystokratów. Sama ledwo uniknęła tego losu.
Krótkie spojrzenie w przeszłość: Marie Tussaud (właściwe nazwisko to Marie Grosholtz) przybyła do Londynu po rewolucji francuskiej. Owe odlewy stały się zalążkiem olbrzymiej kolekcji figur woskowych prezentujących znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia.
Mocne wrażenia budziła wówczas tzw. Komnata Horrorów, przedstawiająca twarze ofiar francuskiej rewolucji oraz twarze ówczesnych morderców.
Dziś w Muzeum Madame Tussauds prezentowane są naturalnej wielkości figury gwiazd filmu, muzyki czy sławnych osobistości. Gdyby w woskowe rzeźby tchnąć jeszcze ducha... Znajdziemy tu m.in. Szekspira, Darwina, królową Matkę, Marilyn Monroe, The Beatles, Davida Beckhama, Britney Spears, Seana Connery’ego, Michael Jacksona, Keylie Minogue, Elvisa Presleya, Pavarottiego, Madonnę, Spice Girls, Angelinę Jolie, Van Gogha, Picasso, Dalajlamę, Pelego...
Zwiedzający muzeum Polacy mają satysfakcję, widząc noblistę Lecha Wałęsę i papieża Jana Pawła II.
Niedawno kolekcja wzbogaciła się o figurę nowego prezydenta USA - Baracka Obamy.
Mimo że - bilety są drogie, kukły staroświeckie, a ich podobieństwo wątpliwe - to przed galerią ustawiają się najdłuższe kolejki w Londynie.

Luwr
(fot. sxc.hu)
Galeria Uffizi
(fot. sxc.hu)
Ermitaż
(fot. sxc.hu)
Prado
(fot. Jupiterimages)

Madame Tussauds
Marylebone Road, London
tel. +44 870 400 3000
www.madametussauds.com

Polub WP Turystyka na Facebooku

‹ poprzednia 1 2 3
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (8)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~minia 2009-11-23 (13:50) 6 lat 11 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 53 minuty temu

moje marzenie się spełni
A mnie się uda spełnić moje marzenie o Luwrze, bo udało mi się w lotowskiej promocji dla studentów kupić za 500 zł bilet lotniczy do Paryża. I za dwa tygodnie lecę :))

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Teoligia 2009-10-18 (21:02) 7 lat 6 dni 11 godzin i 41 minut temu

Marzenie
Za kazdym razem keidy tu wchodze marze aby jakies z tych mieisc choc raz zobaczyc.nie moge powiedziec,ze malo widzialam, ale jest takich cudow tyle a tu albo pieniedzy brakuje albo czasu na taka wycieczke.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~pajchiwo 2009-11-23 (14:08) 6 lat 11 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 35 minut temu

moje marzenie się spełni
Hm, mam wrażenie, że gdzieś mi wcięło moją opinię.Ale jeszcze raz się pochwalę, że za dwa tygodnie czeka mnie zwiedzanie Luwru, bo znalazłam tanią ofertę lotowską na bilety po Europie dla studentów. No to śmigam do Paryża :))

odpowiedz

  • wycieczki
pokaż więcej