Swoszowice. Malownicze uzdrowisko w południowej Polsce
Swoszowice to dawna podkrakowska wieś leżąca w dolinie Wilgi w najbardziej na północ wysuniętej części Pogórza Wielickiego. Kiedyś przechodził tędy handlowy szlak solny z Wieliczki w kierunku Śląska. Na początku XV wieku w Swoszowicach odkryto złoża siarki.
W 1422 roku powstały tu pierwsze królewskie kopalnie tego minerału. Później kopalnie przechodziły w ręce innych właścicieli, np. kazimierskiego klasztoru Bożego Ciała. Wydobycia zaniechano dopiero w 1882 roku. Złożom siarki towarzyszyły wycieki wód siarkowych, których lecznicze właściwości opisał w pracy O gorących źródłach Wojciech Oczko, lekarz króla Stefana Batorego.
Wykorzystanie wód w celach leczniczych rozpoczęło się w 1796 roku. Wybudowano pierwsze budynki będące zalążkiem przyszłego uzdrowiska. W 1811 roku Feliks Radwański, nowy właściciel wsi i zdroju, wybudował zachowany do dzisiaj dom zdrojowy. Swoszowice dzięki położeniu w sąsiedztwie Krakowa stały się niezwykle popularne. Po powstaniu listopadowym niestety przyszły złe czasy i dopiero Spółka Uzdrowisk Krajowych założona z inicjatywy Józefa Dietla w 2. połowie XIX wieku przywróciła Swoszowicom ich dawną świetność.
Wokół rozbudowanych „Łazienek” założony został park zdrojowy. Po zniszczenach I wojny światowej uzdrowisko zostało odbudowane, ale straciło popularność na rzecz uzdrowisk położonych w górach. Zespół uzdrowiskowy, usytuowany w 13-hektarowym parku, składa się z dwóch domów sanatoryjnych – „Słońce” i „Szwajcarka”, oraz centrum zabiegowego „Łazienki”. Z usług sanatorium korzystają pacjenci przyjeżdżający na 24-dniowe turnusy oraz pacjenci przyjeżdżający tutaj tylko na zabiegi.
W „Łazienkach” czynnych jest 45 wanien do hydromasażu, 2 leżalnie do wypoczynku po zabiegach oraz gabinety, w których dokonuje się okładów borowinowych i masażu leczniczego. Swoszowickie wody mineralne porównywane są składem z wodami mineralnymi słynnego na całym świecie uzdrowiska w Pieszczanach. Z dwóch ujęć wody – „Napoleon” (wypływ z dawnego wyrobiska kopalni siarki) i „Główny”, do celów leczniczych wykorzystywane jest to ostatnie o wydajności 7,2 m3/h. Wyjątkowy skład siarkowo-węglowo-wapniowo-magnezowego źródła wykorzystywany jest w leczeniu chorób układu ruchu i chorób reumatycznych.
Zabiegi w postaci kąpieli siarczanowych i błotnych, podwodnych masaży wirowych, masaży strumieniowych (bicze szkockie) wspomagane są przez naświetlania oraz gimnastykę rehabilitacyjną. Malownicza pofałdowana wzniesieniami i poprzecinana dolinami potoków okolica zachęca do spacerów. Ze szczytów okolicznych pagórków otwierają się w pogodne dni widoki na Kraków i Beskidy.
INFO
Zespół Uzdrowisk Krakowskich Rydlówka 8 tel. 012 656 01 20. Szpital Uzdrowiskowy Kraków-Swoszowice Kąpielowa 70 tel. 012 654 71 33.
Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Kraków
Autor: Dariusz Jędrzejewski