Toruń - Perła Północy
"Perła Północy" - tak nazywany jest Toruń, jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytkowych miast w Polsce. Kameralne, pełne zieleni i oryginalnych zabytków - słynie jako miejsce urodzenia wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika i znany od średniowiecza hanzeatycki ośrodek handlowo-rzemieślniczy nad Wisłą. Przyciąga autentyzmem gotyckiej i renesansowej niezniszczonej przez ponad 700 lat starówki, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do odwiedzenia Torunia zachęca świetnie rozwinięta baza hotelowa - wiele urokliwych hotelików i pensjonatów ulokowało się w zabytkowych kamienicach na starówce. Turyści wyjeżdżają stąd z paczkami najsłynniejszych polskich ciastek - toruńskich pierników, których tradycja wypiekania sięga XIV wieku. W związku z 15. rocznicą wpisania Średniowiecznego Zespołu Staromiejskiego Torunia na listę UNESCO postanowiliśmy przybliżyć wam jego największe atrakcje. Oto one!
"Perła Północy" - tak nazywany jest Toruń, jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytkowych miast w Polsce. Kameralne, pełne zieleni i oryginalnych zabytków - słynie jako miejsce urodzenia wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika i znany od średniowiecza hanzeatycki ośrodek handlowo-rzemieślniczy nad Wisłą. Przyciąga autentyzmem gotyckiej i renesansowej niezniszczonej przez ponad 700 lat starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do odwiedzenia Torunia zachęca świetnie rozwinięta baza hotelowa - wiele urokliwych hotelików i pensjonatów ulokowało się w zabytkowych kamienicach na starówce. Turyści wyjeżdżają stąd z paczkami najsłynniejszych polskich ciastek - toruńskich pierników, których tradycja wypiekania sięga XIV wieku. W związku z 15. rocznicą wpisania Średniowiecznego Zespołu Staromiejskiego Torunia na listę UNESCO postanowiliśmy przybliżyć wam jego największe atrakcje. Oto one!
pw/if
Polskie miasto UNESCO
Ozdobą miasta jest położony w centrum Ratusz Staromiejski zbudowany na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem - jedna z najpiękniejszych budowli tego typu w Europie. To symbol dawnej świetności miasta. Wzniesiono go pod koniec XIV wieku za zgodą Konrada Wallenroda - wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Ratusz był dawniej siedzibą władz miasta i sądu. W jego reprezentacyjnych salach goszczono polskich królów. Mieściły się tu również kramy, ławy chlebowe oraz waga miejska. Warto zwiedzić ratuszowe muzeum z bogatymi zbiorami sztuki gotyckiej i sakralnej, dawnego rzemiosła oraz malarstwa polskiego. Można także wspiąć się na 40-metrową wieżę, z której rozciąga się malowniczy widok na całą starówkę.
Polskie miasto UNESCO
Klimat dawnych wieków tworzą trzy monumentalne kościoły średniowieczne: katedra śś. Janów (na zdjęciu), kościół św. Jakuba i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, oryginalne kamienice i pałace, w tym dom Mikołaja Kopernika i Kamienica Pod Gwiazdą, liczne spichlerze zbożowe, a także ceglane mury obronne, w których wyróżniają się średniowieczne bramy miejskie: Klasztorna, Żeglarska i Mostowa.
Polskie miasto UNESCO
Wszyscy turyści obowiązkowo badają stan odchylenia od pionu Krzywej Wieży. Przekrzywiająca si ę o 1,5 metra budowla stanowiła niegdyś część systemu obronnego dawnego Torunia. Gdy utraciła swe militarne znaczenie pełniła funkcję więzienia, a potem kuźni. Dziś Krzywa Wieża to jeden z najbardziej charakterystycznych toruńskich symboli.
Polskie miasto UNESCO
Warto także zobaczyć tu pomnik Mikołaja Kopernika znajdujący się w południowo-wschodnim narożniku staromiejskiego rynku. Odlany w pracowni znanego berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Tiecka, został ustawiony w obecnym miejscu w 1853 roku. Spiżowy pomnik przedstawia astronoma jako postać ubraną w profesorską togę i trzymającą w lewej ręce narzędzie astronomiczne zwane sferą armilarną (astrolabium sferyczne). Inaczej niż na większości innych pomników i portretów, młodzieńcza twarz Kopernika ozdobiona jest delikatnym, widocznym z bliska wąsem. Łaciński napis na cokole informuje, że upamiętnioną osobą jest Mikołaj Kopernik, torunianin, który ruszył Ziemię a zatrzymał Słońce i niebo.
Polskie miasto UNESCO
Toruń to nie tylko przepiękna zabytkowa starówka, ale także unikatowe wydarzenia kulturalne i sportowe o randze międzynarodowej. Miejscem, które z pewnością znają turyści, zwłaszcza fani żużla jest Motoarena, jeden z najnowocześniejszych stadionów żużlowych na świecie. W tym roku po raz kolejny odbył się tu Speedway Grand Prix. Motoarena to również doskonałe miejsce do organizacji dużych koncertów. Zaśpiewali tu już Jose Carreras oraz Rod Stewart, przyciągając kilkunastotysięczne tłumy.
pw/if
Źródło: www.it.torun.pl