Trwa ładowanie...

Jedna z najlepszych lokalizacji w Bieszczadach. Poznaj Wetlinę

Wędrówki po Bieszczadach stały się jednym z ulubionych sposobów spędzania jesiennych weekendów. Lasy i połoniny zmieniają barwy, przez co okolica wydaje się w iście magiczną krainę. Turyści mają tu swoje ulubione miejsca wypadowe, a jednym z nich jest Wetlina.

Połonina Wetlińska Połonina Wetlińska Źródło: Adobe Stock, fot: ©K. Skubala - stock.adobe.com
d1hev73
d1hev73

Wetlina to typowo turystyczna wieś, położona na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Piękna lokalizacja oraz bliskość najsłynniejszych szlaków turystycznych przyciągają w te strony kolejne pokolenia osób zakochanych w Bieszczadach.

- Wetlina jest w tej chwili najczęściej wybieranym kierunkiem w województwie podkarpackim. Właśnie tam trafia najwięcej rezerwacji i zapytań o wolne noclegi, przez co wyprzedziła oblegane latem Solinę i Polańczyk. Na wyjazd w jej okolice decydują się ci turyści, którzy planują jesienne wędrówki po Bieszczadach - mówi PR Manager portalu Nocowanie.pl Kamila Miciuła-Szlachta.

Jesień to najpiękniejsza pora roku w Bieszczadach, co widać przede wszystkim na szlakach w parku narodowym. Po pierwszych przymrozkach rośliny zmieniają barwy, dzięki czemu krajobraz staje się jeszcze bardziej malowniczy.

Wetlina - wieś, która zniknęła

Pierwsze wzmianki o Wetlinie pochodzą z 1580 roku. Wtedy wieś miała zostać lokowana w dobrach, które należały do Kmitów. Wetlinę zamieszkiwała przede wszystkim ludność bojkowska. Działały tam folwark, młyny, karczma, kuźnia a także szkoła.

d1hev73

Wszystko zmienił wybuch drugiej wojny światowej oraz późniejsze wysiedlenia w ramach akcji Wisła. Zabudowania Wetliny spalono, a pozbawiona mieszkańców wieś opustoszała. Pod koniec lat 50. XX wieku w tę część Bieszczadów przywieziono pracowników leśnych. Powstały nowe domy, poprowadzono też linię kolejki wąskotorowej z Majdanu do Moczarnego.

Wetlina Adobe Stock
Wetlina Źródło: Adobe Stock, fot: Photographer: Przemyslaw Glowik

W tej chwili Wetlina jest typowo turystycznym ośrodkiem, który przyciąga atrakcyjną lokalizacją. Od północnej strony ciągnie się bowiem Połonina Wetlińska, natomiast na zachodzie i południu znajdują się szczyty Jawornik oraz Paportna.

d1hev73

Atrakcje Wetliny

Ze względu na to, że Wetlina została właściwie doszczętnie zniszczona, trudno odnaleźć tu ślady przeszłości. Zostały niemal całkowicie zatarte, a na ruinach wyrosły nowe zabudowania - tak jak w przypadku współczesnego wetlińskiego kościoła wzniesionego na fundamentach dawnej cerkwi.

Wetlina, kościoły Miłosierdzia Bożego (drewniany) i św. Jana Pawła II Wikimedia Commons
Wetlina, kościoły Miłosierdzia Bożego (drewniany) i św. Jana Pawła IIŹródło: Wikimedia Commons, fot: Henryk Bielamowicz

Ciekawym punktem wsi jest Stare Sioło, gdzie znajduje się wodospad nazywany Siklawą Ostrowskich. Ma pięć metrów wysokości i powstał w pobliżu miejsca, w którym potok Słowiański wpada do rzeki Wetliny. Bez wątpienia stanowi przyrodniczą atrakcję, wartą zobaczenia podczas wypoczynku we wsi.

Siklawa Ostrowskich Adobe Stock
Siklawa Ostrowskich Źródło: Adobe Stock, fot: ©ukasz - stock.adobe.com

Jednak turyści, którzy przyjeżdżają na wczasy do Wetliny, wybierają ją ze względu na bliskość najważniejszych szlaków turystycznych. "Fajne miejsce na wyjazd", "Jest rewelacyjnie" - takie słowa najczęściej czytamy na forach i portalach takich jak Nocowanie.pl.

d1hev73

Szlaki turystyczne w Wetlinie

Najchętniej eksplorowaną trasą jest szlak prowadzący na Połoninę Wetlińską. Chociaż nie ma tam takich tłumów jak w Tatrach, turyści mogą być pewni, że podczas wędrówki nie zaznają samotności. Wszystkich kusi możliwość podziwiania pięknych panoram i wyjątkowego morza traw.

Na wschodnim krańcu połoniny do niedawna znajdowała się kultowa Chatka Puchatka. Teraz jedno z najsłynniejszych polskich schronisk turystycznych jest przebudowywane, a szlaki poprowadzono tak, by omijały plac budowy.

Połonina Wetlińska Adobe Stock
Połonina Wetlińska Źródło: Adobe Stock, fot: ©SebekPL - stock.adobe.com

Szukając pięknych widoków warto udać się na Smerek. Szlak rozpoczyna się co prawda w Kalnicy, ale wieś ma dobre połączenie z Wetliną. Szczyt Smreka to znakomity punkt obserwacyjny, a wprawne oko od razu wyłowi z morza zieleni lśniącą taflę Jeziora Solińskiego.

Smerek Adobe Stock
Smerek Źródło: Adobe Stock, fot: ©Angel-a - stock.adobe.com

Z Wetliny można też wejść na szlaki wiodące pasmem granicznym. To jednak propozycja dla osób z lepszą kondycją, ponieważ trasa jest bardzo długa i dość wymagająca - dzięki temu turyści naprawdę mogą doświadczyć samotnych wędrówek po Bieszczadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Niezwykłe drzewa na szczycie Bieszczad. Nagranie z Nadleśnictwa Baligród

d1hev73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hev73