Nie tylko Ciechocinek. Dolnośląskie uzdrowiska, które warto zobaczyć
Większość turystów za najpopularniejsze uzdrowisko uważa Ciechocinek, ale w Polsce nie brakuje innych miast ze zdrowotnymi walorami. Na Dolnym Śląsku jest ich naprawdę wiele. Wyróżniają się przepiękną lokalizacją, ciekawą architekturą oraz oczywiście walorami klimatycznymi.
Uzdrowiska na Dolnym Śląsku to fantastyczne miejsca na całoroczny wypoczynek. Zimową porą można tam korzystać z oferty ośrodków narciarskich, natomiast wiosną, latem czy jesienią cieszyć się urokami kolorowych ogrodów i zadbanych parków.
Nie można też zapomnieć o dostępności bogactw naturalnych, którymi są źródła wód mineralnych i zasoby borowiny oraz czystego powietrza, które pozwala nam odetchnąć pełną piersią.
- W tej chwili widzimy dużą popularność miejscowości położonych na południu kraju. Jesienią turyści chętnie wyjeżdżają w góry. Są to nie tylko kurorty, ale także uzdrowiska takie jak Kudowa-Zdrój oraz Świeradów-Zdrój, które znajdują się na liście dziesięciu najchętniej wybieranych kierunków na tę porę roku - mówi Kamila Miciuła-Szlachta, PR Manager portalu Nocowanie.pl.
Które uzdrowisko na Dolnym Śląsku wybrać? Świeradów-Zdrój zaprasza
Świeradów-Zdrój to jedno z najpiękniejszych i jednocześnie najspokojniejszych uzdrowisk Dolnego Śląska. Stanowi też znakomitą bazę wypadową w Góry Izerskie, w których zakochają się amatorzy długich, pieszych wędrówek. Znajdujące się tam szlaki nie są trudne technicznie, ale dzięki temu, że ciągną się kilometrami, można się na nich porządnie zmęczyć.
Góry Izerskie słyną ze źródeł wód mineralnych. W okolicach Świeradowa-Zdroju występują radoczynne szczawy, które stanowią w Polsce rzadkość. Na dużą skalę zaczęto je wykorzystywać w XVIII stuleciu.
Do dzisiaj miasto szczyci się wyjątkową uzdrowiskową zabudową. Na szczególną uwagę zasługuje stary Dom Zdrojowy, otoczony parkiem łączącym się z lasem na Stogu Izerskim. Jego przedłużenie stanowi mająca 80 m długości hala spacerowa, ozdobiona pięknymi witrażami i roślinną polichromią. Natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się pijalnia wód mineralnych.
Atrakcją Świeradowa-Zdroju jest również Czarci Młyn. Obecnie znajduje się tam Muzeum Chleba, gdzie jest on wypiekany według dokładnie odtworzonego dawnego procesu.
Jedną z nowości dla turystów jest ścieżka w chmurach. Sky Walk w Świeradowie-Zdroju wznosi się na wysokość ponad 60 m. Na szczyt prowadzi kręta kładka, a po drodze na gości czeka wiele ekstremalnych atrakcji.
Duszniki-Zdrój jedno z najpiękniejszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku
Duszniki-Zdrój położone są w dolinie Bystrzycy Orlickiej. Rzeka stanowi naturalną granicę pomiędzy Górami Orlickimi a Górami Bystrzyckimi. Panuje tam silnie bodźcowy klimat, który pobudza organizm do produkcji czerwonych krwinek. Miejscowe sanatoria i ośrodki spa wykorzystują też lecznicze właściwości wód mineralnych.
To miasto - podobnie jak Świeradów-Zdrój - jest uzdrowiskiem z długimi tradycjami. Swoje zdrowie w Dusznikach-Zdroju ratowało wiele znanych osobistości, w tym młody Fryderyk Chopin. Kompozytor odbywał swoją kurację w sierpniu 1826 roku. Pamiątką jego pobytu jest międzynarodowy Festiwal Chopinowski, przyciągający na Dolny Śląsk najlepszych pianistów.
Atutem Dusznik-Zdroju jest nie tylko dzielnica uzdrowiskowa z zabytkową zabudową, ale też jeden z największych w regionie ośrodków narciarskich. Jest nią Zieleniec, gdzie panują niemal alpejskie warunki.
Jedlina-Zdrój, czyli uzdrowisko w Górach Sowich
Miasto położone jest pomiędzy pasmami Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich. Jedlinę-Zdrój otaczają lasy iglaste, a drzewa mają duży wpływ na jakość powietrza w tym mieście. Wspaniały klimat to niejedyne naturalne bogactwo uzdrowiska - drugim są wody mineralne, odkryte w XVI wieku.
Najpiękniejszym miejscem w Jedlinie-Zdroju są okolice Placu Zdrojowego, gdzie wzrok spacerowiczów przyciąga okazały budynek Domu Zdrojowego i Pijalni Wód Mineralnych.
Kolejnym atutem miasta są atrakcje dla aktywnych. Należy do nich kompleks Active Jedlina z siłowniami i placami zabaw na świeżym powietrzu oraz wieżowa widokowa na górze Borowa. Przy dobrej pogodzie z jej szczytu widoczna jest strzelista Sky Tower we Wrocławiu.