Trwa ładowanie...
09-08-2012 15:48

Wielcy badacze w grobowcach faraonów

„Zabiję każdego, kto przekroczy próg do świętego królewskiego terenu" - tak miała brzmieć inskrypcja na grobie faraona Tutenchamona.

Wielcy badacze w grobowcach faraonówŹródło: Discovery
de45wa1
de45wa1

„Zabiję każdego, kto przekroczy próg do świętego królewskiego terenu" - tak miała brzmieć inskrypcja na grobie faraona Tutenchamona.

To jednak tylko wymyślona przez prasę legenda. Prawdziwą klątwą rzuconą na egiptologów była bowiem obsesja, w jaką zmieniła się chęć odkrycia tajemnic starożytnej cywilizacji. Właśnie o nich, o trzech największych poszukiwaczach skarbów i naukowcach, autorach największych odkryć archeologicznych – Jean Francois Champollionie, Giovannim Belzonim i Howardzie Carterze, opowiada fabularyzowany dokument „Tajemnice Egiptu" na kanale Discovery Historia.

Czasy, w które przeniosą się widzowie programu to okres fascynacji Orientem, jaką od początku XIX w. przeżywały zachodnie społeczeństwa. Żądza wiedzy i pragnienie zapisania się w historii nauki, chęć przeżycia wielkiej przygody, ale też zdobycia majątku i sławy to motywy, jakie przyświecały pionierom archeologii. Dla wspierających ich badania mocarstw - Anglii i Francji, badanie starożytności było areną prestiżowej rywalizacji oraz sposobem lepszego poznania podbitych państw. Na śmiałków, którzy podjęli wyzwanie, czekały lata wyczerpującej pracy, bezwzględne współzawodnictwo z innymi badaczami, tropikalne choroby a nawet śmierć. Nagrodą, która rekompensowała wszystkie trudy, była możliwość ujrzenia, po raz pierwszy od tysiącleci, skrywanych w piaskach pustyni skarbów starożytnego Egiptu.

Trzej badacze - bohaterowie "Tajemnic Egiptu" to niezwykłe osobowości. Champollion był geniuszem (jako dziecko napisał swoją pierwszą książkę naukową, mówił szesnastoma językami), który poświęcił życie rozwikłaniu zagadki, jaką dla współczesnych stanowiły hieroglify. Dzięki pokrytemu inskrypcjami kamieniowi z Rossetty i biegłej znajomości greki oraz języka koptyjskiego, udało mu się w 1822 r. odszyfrować znaczenie i zasady rządzące pismem starożytnych Egipcjan.

de45wa1

Historia działającego sto lat później Cartera, przeciętnego angielskiego malarza-akwarelisty, to opowieść o człowieku, którego determinacja i upór doprowadziły do największego odkrycia archeologicznego XX wieku: znalezienia grobowca faraona Tutenchamona w Dolinie Królów. Korzystając ze wsparcia bogatego Lorda Carnavona, a później również z własnych środków, po ponad dwudziestu latach prac Anglik dopiął swego i w listopadzie 1922 r. wypowiedział wreszcie słynną kwestię: "Widzę wspaniałe rzeczy!".

Najbarwniejszą z przedstawionych w "Tajemnicach Egiptu" postaci jest Włoch Belzoni. Zanim wyruszył do Egiptu, przemierzył Europę jako atleta i gwiazda cyrku. Nad Nilem znalazł się przypadkiem u schyłku epoki napoleońskiej, ale zafascynowany starożytną cywilizacją stał się jednym z pierwszych i najsłynniejszych poszukiwaczy skarbów. Serial przybliży szczegóły jego wyprawy po ogromne popiersie Ramzesa II, do którego transportu użył metod stosowanych przez budowniczych piramid, a także odkrycia grobowca Setiego I w Dolinie Królów.

Serial dokumentalny *"Tajemnice Egiptu" *nakręcony został według najlepszych wzorców gatunku. W rolach słynnych archeologów występują uznani brytyjscy aktorzy teatralni i filmowi, a scenografia oddaje realia epoki z dbałością o najmniejszy szczegół. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika przygód i zagadek starożytności.

de45wa1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de45wa1