Trwa ładowanie...

Wyspa owiana tajemnicą. Jedno z najbardziej intrygujących miejsc na świecie

Niewiele jest miejsc równie mistycznych i owianych tajemnicą, co położona na Pacyfiku Wyspa Wielkanocna. Ten nieco zapomniany, ale jakże intrygujący kawałek lądu do dziś spędza sen z powiek badaczom i rozbudza wyobraźnię podróżników na całym świecie.

Wyspa Wielkanocna to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecieWyspa Wielkanocna to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecieŹródło: Adobe Stock, fot: Jesse Kraft
dljqdgw
dljqdgw

Wyspa Wielkanocna lub w języku tubylców po prostu Rapa Nui została odkryta przez holenderskiego podróżnika, Jacoba Roggeveena 5 kwietnia 1772 roku, dokładnie w Niedzielę Wielkanocną. Właśnie temu zbiegowi okoliczności wyspa zawdzięcza dziś swoją nazwę.

Rapa Nui - wyspa, której nikt nie chciał kupić

Niepozorny kawałek lądu nie zachwycił jednak przybyłych, którzy spędzili tam zaledwie kilka dni. Co ciekawe, w dzienniku podróży załoga, oprócz zdawkowych informacji o klimacie panującym na wyspie, umieściła krótką notatkę o "kamiennych posągach, mierzących nawet 30 stóp". To pierwsze, oficjalne doniesienia o tajemniczych Moai, które z czasem stały się wizytówką Rapa Nui.

Wyspa Wielkanocna stanowi jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na ziemi Adobe Stock
Wyspa Wielkanocna stanowi jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na ziemiŹródło: Adobe Stock

Pół wieku po odkryciu dokonanym przez holenderskiego podróżnika, wyspa znalazła się w hiszpańskich rękach, zaś w 1888 roku została oficjalnie przyłączona do Chile, którego częścią pozostaje do dziś. W 1929 roku, w obliczu kryzysu ekonomicznego, władze próbowały najpierw sprzedać, a potem wymienić Wyspę Wielkanocną na sprzęt wojskowy. Transakcji odmówiły kolejno Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Japonia.

dljqdgw

O całkowitym braku zainteresowania perełką polinezyjskiej kultury zadecydowało najprawdopodobniej jej niekorzystne położenie - to jedno z najbardziej odosobnionych miejsc na świecie.

Rzeczywiście, Wyspa Wielkanocna, która liczy sobie zaledwie 15 km długości i około 20 km szerokości, jest oddalona od stałego lądu o niemal 4000 km. Ten położony z dala od cywilizacji zakątek, jest dziś zamieszkały przez niewiele ponad 7 tys. mieszkańców, wśród których dominującą grupę stanowią Polinezyjczycy. Na wyspie znajduje się tylko jedna miejscowość stolica Hanga Roa. Pomimo tego Wyspę Wielkanocną co roku odwiedza ponad 30 tys turystów. 

Rocznie na Wyspę Wielkanocną przybywa ok. 30 tys. turystów Adobe Stock
Rocznie na Wyspę Wielkanocną przybywa ok. 30 tys. turystówŹródło: Adobe Stock

Co ciekawe sami mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej nie identyfikują się zupełnie z nazwą nadaną jej przez Europejczyków. Między sobą nazywają ją po prostu Rapa Nui, co oznacza "Wielką Skałę". Nazwa ta nie jest zresztą jedyną, w przekazach wielu archeologów Wyspa Wielkanocna funkcjonuje również jako "Te Pito O Te Henua", czyli Pępek Świata.

dljqdgw

Posągi Moai to prawdziwy symbol Wyspy Wielkanocnej

Tajemnicze, według niektórych budzące grozę, posągi Moai to nie tylko wizytówka, ale też prawdziwy symbol Wyspy Wielkanocnej. Do dzisiaj zachowało się ich aż 887, a zdecydowana większość jest wyrzeźbiona w skałach z tufu wulkanicznego.

Moai słyną ze swoich charakterystycznych twarzy, z szerokimi nosami oraz mocno zarysowanymi, szpiczastymi podbródkami. Uwagę przykłuwają ich głęboko osadzone oczy i długie uszy, kształtem przypominające prostokąty.

Kogo przedstawiają posągi? Opinie są podzielone, jednak część głosów skłania się ku teorii, że posągi zostały wykonane na podobieństwo wojowników, którzy przybyli na wyspę wraz z wodzem Hotu Matuą. Z postacią samego wodza związanych jest zresztą bardzo wiele miejscowych legend.

Wyspa Wielkanocna do dziś owiana jest legendami Adobe Stock
Wyspa Wielkanocna do dziś owiana jest legendamiŹródło: Adobe Stock, fot: Michael Bernhart

Inne przekazy sugerują, że Moai przedstawiają po prostu reprezentantów klanu "długouchych", klasę uprzywilejowaną, czyli dawnych władców Wyspy Wielkanocnej i potomków królów.

dljqdgw

Niewątpliwie Moai są w dalszym ciągu dla mieszkańców przedmiotem szczególnego kultu. Ich niszczenie jest surowo zabronione. Co ciekawe, tylko połowa z 887 posągów znajduje się w pobliżu kamieniołomu przy kraterze Rano Raraku, gdzie najprawdopodobniej zostały wykonane. Reszta została przed wiekami przetransportowane w inne, bardziej odległe zakątki wyspy.

Fenomen "chodzących" posągów Moai w końcu wyjaśniony?

Historycy od stuleci próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób te ogromne, ważące nawet kilkanaście ton kolosy znalazły się na brzegu wyspy. W rozwiązaniu zagadki pomocni bynajmniej nie okazali się mieszkańcy, którzy do dzisiaj uparcie twierdzą, że posągi przeszły tam same. Jak to możliwe?

dljqdgw

Fenomen chodzących posągów w 2012 r. próbowało ostatecznie wyjaśnić dwóch amerykańskich archeologów. Przy pomocy eksperymentu postanowili sprawdzić, czy posągi zostały wyrzeźbione w taki sposób, aby można je było transportować kołyszącymi ruchami, używając jedynie siły ludzkich rąk i lin.

W swoich obserwacjach naukowcy odnotowali, że wydatne korpusy posągów rzeczywiście pozwalają łatwo przechylać je do przodu, a ich ciężkie podstawy, przypominające kształtem literę D umożliwiają kołysanie nimi na boki, dzięki czemu Moai wykonują ruchy, które imitują chodzenie.

Posągi na Wyspie Wielkanocnej zwrócone są w stronę lądu Adobe Stock
Posągi na Wyspie Wielkanocnej zwrócone są w stronę ląduŹródło: Adobe Stock

Jak na te rewelacje zareagowali mieszkańcy? Absolutnie nic sobie z nich nie robią. Z ust lokalnych przewodników, turyści nadal mogą usłyszeć tajemniczą legendę o chodzących posągach.

dljqdgw

Wiele aspektów związanych z historią Wyspy Wielkanocnej nadal owianych jest tajemnicą. Wciąż nie wiadomo, dlaczego tak wiele posągów pozostało niedokończonych i porzuconych w kamieniołomie czy z jakiego powodu twarze Moai, które stoją dziś na brzegu wyspy, są skierowane w głąb lądu. To tylko niektóre pytania, na które nadal nikt nie zna odpowiedzi.

Obszar 71 km kw, na którym znajdują się posągi Moai, wchodzi dziś w skład Parku Narodowego Rapa Nui, który w 1995 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyspa Wielkanocna. Jak dotrzeć i co zobaczyć na wyspie?

Wbrew pozorom niewielka Wyspa Wielkanocna ma turystom całkiem sporo do zaoferowania. Na pewno główną atrakcją i miejscem, do którego należy się udać, jest Ahu Tongariki, gdzie na własne oczy można podziwiać piętnaście najlepiej zachowanych posągów, usytuowanych tuż nad brzegiem oceanu. To wyjątkowe i najbardziej charakterystyczne miejsce na wyspie.

dljqdgw

Miłośnicy trekkingu odkryją tu sporo szlaków, m.in. szlak rytualny oraz szlaki prowadzące wzdłuż klifów i na liczne, nieaktywne dziś już wulkany. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy snorkelingu oraz nurkowania.

Wyspa Wielkanocna to nie tylko słynne posągi Adobe Stock
Wyspa Wielkanocna to nie tylko słynne posągiŹródło: Adobe Stock

Jak dotrzeć na Wyspę Wielkanocną? Podróż do tego położonego z dala od cywilizacji zakątka na pewno nie należy do najłatwiejszych. Jedyną linią lotniczą, która regularnie obsługuje loty na miejscowe lotnisko Mataveri, są chilijskie linie lotnicze LATAM. Można tam dolecieć ze stolicy Chile, Santiago.

Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, od marca 2020 loty na wyspę zostały bezterminowo zawieszone. W marcu 2022 roku linie lotnicze poinformowały, że data wznowienia lotów na wyspę nadal nie jest znana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zbadali DNA mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Oniemieli, gdy zobaczyli wyniki

dljqdgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dljqdgw