MiastaZakopane – zimowa stolica Polski na przedwojennych zdjęciach

Zakopane – zimowa stolica Polski na przedwojennych zdjęciach

Zakopane – zimowa stolica Polski na przedwojennych zdjęciach
Źródło zdjęć: © NAC

Tak samo jak dziś, także przed wojną Zakopane tętniło życiem i przyjeżdżały tu tłumy turystów i kuracjuszy – zwłaszcza latem i zimą. Przetrwało wiele zdjęć z tamtego okresu, na których można zobaczyć, jak w nie tak dalekiej przeszłości wyglądała stolica Tatr oraz jak spędzano tu czas. Wybraliśmy kilka, które pozwolą wam wczuć się w klimat dawnego Zakopanego.

Mówi się, że miłość do Tatr przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Są rodziny, które od kilkudziesięciu lat odwiedzają Zakopane, zatrzymują się w tych samych pensjonatach, chatach, hotelach oraz sanatoriach, biesiadują, jeżdżą na nartach i wracają, by znów zakosztować góralskiej gościnności. Przyjeżdżając tu co roku trudno dostrzec zmiany. Jednak jeśli spojrzeć na Zakopane z perspektywy prawie stu lat, różnice będą mocno zauważalne. Tyczy się to nie tylko miasta, ale i samych ludzi. Zobaczcie niesamowite zdjęcia sprzed lat.

1 / 7

Zakopane panorama

Obraz
© NAC

Zakopane przestało być wsią na początku XX w. i stało się miasteczkiem. W 1933 r. nadano mu prawa miejskie. W szybkim tempie zaczęły powstawać hotele i pensjonaty, a dzięki doprowadzonej linii kolejowej docierało tu coraz więcej turystów. Jeszcze w 1910 r. wieś liczyła niemal 8 tys. osób, dziś jest ich ok. 27, 5 tys.
Na zdjęciu widok ośnieżonego miasta i Tatr ze zbocza jednego z pagórków.

2 / 7

Krupówki zimą 1926 roku

Obraz
© NAC

Położone w centrum miasta Krupówki, także przed wojną były reprezentacyjną ulicą w Zakopanem. Swoją nazwę zawdzięczają polanie, na miejscu której powstały. Zaczynają się na skrzyżowaniu z Nowotarską i ciągną się ponad kilometrowym deptakiem na południe.
Na zdjęciu z 1926 r. widok na fragment ulicy; po obu stronach liczne sklepy i punkty usługowe. Widoczne m.in. szyldy sklepowe: "Antoni Krzyżak", "Andrzej Góraś".

3 / 7

Międzynarodowe Zawody Narciarskie o Mistrzostwo Polski

Obraz
© NAC

Narty są nieodłącznym elementem zimowej stolicy Polski od prawie stu lat. Skoczkowie uczestniczą w zawodach narciarskich w Zakopanem od lat 20 XX wieku.
Powyższe zdjęcie zostało wykonane podczas Międzynarodowowych Zawodów Narciarskich o Mistrzostwo Polski. Osoba wjeżdżająca na metę, to Anton Barton z Czechosłowacji (rok 1933).

4 / 7

Listonosz na nartach

Obraz
© NAC

Mieszkańcy Zakopanego musieli radzić sobie zimą w niesprzyjających warunkach - gdy miasto przykrywała gruba wartwa śniegu, listonosze niekiedy, aby dotrzeć do odbiorców paczek i listów, musieli drogę pokonywać na nartach. Zdjęcie wykonane w lutym 1939 r.

5 / 7

Kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę

Obraz
© NAC

Kolej linowo-terenowa „Gubałówka” zbudowana została na zlecenie Ligi Popierania Turystyki, jako druga w Polsce po kolei w Krynicy-Zdroju. Budowę rozpoczęto w lipcu, a uruchomiono 20 grudnia 1938 r., po zaledwie 168 dniach budowy. Producentem pierwszych wagonów był Von Roll Berno ze Szwajcarii.
Na zdjęciu kolejka w dniu otwarcia.

6 / 7

Hotel Bristol w Zakopanem

Obraz
© NAC

Zakopane kojarzy się z hotelami i uzdrowiskami. Nic w tym dziwnego - już przed wojną powstawały ośrodki, do których przyjeżdżali turyści z całego kraju.
Na zdjęciu hotel Bristol i - widoczne przed budynkiem - rzeźby lodowe.

7 / 7

Prezydent Ignacy Mościcki w Zakopanem

Obraz
© NAC

Do Zakopanego już przed wojną przyjeżdżało wielu artystów, aktorów czy polityków. Chętnie spędzał tu czas prezydent RP Ignacy Mościcki, który upodobał sobie zjeżdżanie na nartach.
Powyższe zdjęcie wykonano w styczniu 1929 r.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)