Trwa ładowanie...

Zmiany w miejscowości z najdłuższą nazwą. Jest decyzja

Miejscowość o najdłuższej na świecie nazwie znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii. Miejsce w najbliższym czasie czekają jednak zmiany. Mieszkańcy będą ingerować w zmianę losów tabliczki.

Tabliczka z najdłuższą nazwą miejscowości znajduje się w Nowej ZelandiiTabliczka z najdłuższą nazwą miejscowości znajduje się w Nowej ZelandiiŹródło: Adobe Stock, fot: Martin Capek
d1zoluj
d1zoluj

Taumatawhakatangi­hangakoauauotamatea­urehaeaturipukakapikimaunga­horonukupokaiwhen­uakitanatahu - tak brzmi najdłuższa nazwa miejscowości na świecie. Liczy ona aż 92 litery, a przetłumaczona na język polski miałaby ich jeszcze więcej, bo aż 119. Nazwa została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Mieszkańcy chcą usunąć słynną tabliczkę z najdłuższą nazwą miejscowości

Co właściwie oznacza ta nietypowa nazwa? Mniej więcej: "szczyt wzgórza, gdzie Tamatea, mężczyzna o wielkich kolanach, zdobywca gór, pożeracz ziemi i podróżnik grał na flecie dla swojej ukochanej". Lokalni mieszkańcy na co dzień nie posługują się jednak tak skomplikowaną nazwą. Mówią po prostu "Taumata".

Prywatna ziemia, na której znajduje się słynne wzgórze należy do rodziny Peggy Scott. Właścicielka przekazała, że zamierza usunąć znak w najbliższym czasie i zastąpić go nowym, który zostanie odsłonięty na prywatnym terenie w niewielkiej odległości, wzdłuż ulicy Wimbledon.

d1zoluj

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Polka o tym, co najlepsze w USA. "Tą opowieścią zachwycił się cały świat"

Nowa tabliczka ma stanąć tuż przy wejściu na posesję

Nowy znak ma zostać umieszczony przy wejściu na prywatny teren, co ma wskazywać rzeczywiste miejsce, którego dotyczy. Obecny znak, zdaniem właścicieli posesji, znajduje się na poboczu i nie jest odpowiednio widoczny z drogi.

Nowa tabliczka ma zostać umieszczona bliżej wzgórza Adobe Stock
Nowa tabliczka ma zostać umieszczona bliżej wzgórzaŹródło: Adobe Stock, fot: Roberto Dani

- Zamierzamy udostępnić ten znak dla opinii publicznej, abyśmy mogli odpowiednio edkukować ludzi na temat historii oraz tego, co naprawdę oznacza ta nazwa - wyjaśniła Peggy, cytowana przez portal "Stuff". Jak twierdzi, wszystko sprowadza się do ochrony mienia i integralności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zoluj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zoluj