Związek Radziecki i jego architektoniczne wynalazki
Związek Radziecki był krajem opętanym zbrodniczą ideologią, która znalazła swoje nie mniej koszmarne odzwierciedlenie w architekturze. Powstawały wtedy budynki użyteczności publicznej, których forma do dzisiaj wzbudza zdziwienie lub śmiech. Nowoczesne, "kosmiczne" muzea, szpecące okolicę hotele czy restauracje w kształcie gigantycznych owoców morza to tylko niektóre osiągnięcia sowieckiej myśli technicznej. Oto miejsca, w których zadziwiające wynalazki radzieckich architektów wciąż nadają ton całym miastom.
Związek Radziecki był krajem opętanym zbrodniczą ideologią, która znalazła swoje nie mniej koszmarne odzwierciedlenie w architekturze. Powstawały wtedy budynki użyteczności publicznej, których forma do dzisiaj wzbudza zdziwienie lub śmiech. Nowoczesne, "kosmiczne" muzea, szpecące okolicę hotele czy restauracje w kształcie gigantycznych owoców morza to tylko niektóre osiągnięcia sowieckiej myśli technicznej. Oto miejsca, w których zadziwiające wynalazki radzieckich architektów wciąż nadają ton całym miastom.
W czasach komunistycznych Jałta na Krymie była mekką kacyków republik radzieckich i niedoścignionym marzeniem zwykłych śmiertelników. W czarnomorskim kurorcie jak grzyby po deszczu wyrastały kolejne hotele, których wątpliwą urodę możemy podziwiać nawet obecnie. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest nadmorski hotel "Przyjaźń". Obiekt zaprojektowany przez radzieckich i czechosłowackich architektów może pomieścić 400 gości, a widok z każdego pokoju zapiera dech w piersiach. Z zewnątrz wygląda jak rozbity statek kosmiczny, co zapewne wpłynęło na uwiecznienie go w filmie _ Resident Evil: Retrybucja _ z 2012 roku.
at/if
Petersburg, Rosja - Centralny Instytut Badań nad Robotyką i Cybernetyką
Centralny Instytut badań nad robotyką i cybernetyką w Petersburgu to jeden z najsłynniejszych "kosmicznych" budynków byłego Związku Radzieckiego. Jego charakterystyczną cechą jest zębata wieża centrum eksperymentów, która stoi na czterokondygnacyjnej platformie, w której znajdują się laboratoria.
Szepetówka, Ukraina - Muzeum Nikołaja Ostrowskiego
Ten moloch powstał na Ukrainie, w mieście Szepetówka. Muzeum Nikołaja Ostrowskiego, kultowego w czasach komunistycznych pisarza ma formę gigantycznego czerwonego pierścienia, który symbolizuje gniew. Jest on oparty na pięciu filarach, które mają przedstawiać ręce tych, którzy uwielbiali talent pisarza. Przed muzeum na betonowej kolumnie znajduje się ... niewielka lokomotywa.
Dubulti, Łotwa - stacja kolejowa
W środkowej części Łotwy, pod Rygą, w kurorcie Jurmała możemy znaleźć kolejną architektoniczną perełkę. To stacja kolejowa Dubulti, która powstała w 1977 roku, by uczcić 100-lecie miasta. Twórca postanowił nadać stacji formę fali mającej nawiązywać do wypoczynkowego charakteru miasta.
Baku, Azerbejdżan - kawiarnia "Perła"
Baku w Azerbejdżanie malowniczo położone nad Morzem Kaspijskim to starożytna metropolia o burzliwej historii. Niestety i tutaj trafili sowieccy wizjonerzy, którym udało się zrealizować kilka projektów. Jednym z bardziej spektakularnych jest restauracja "Perła". Obiekt powstał w latach 60. i zrobił taką furorę, że 10 lat później skopiowano go we Frunze, w Kirgizji.
Kvareli, Gruzja - Muzeum Ilii Czawczawadze
Muzeum poety Ilii Czawczawadze w gruzińskiej Kvareli zostało zaprojektowane przez jednego z najsłynniejszych sowieckich architektów - Wiktora Georvenadze. W 1979 roku obok XI-wiecznego kościółka (zdjęcie poniżej) wyrósł futurystyczny spiralny budynek, którego faktura przypomina styropian.
fot. www.englishrussia.com
Tallinn, Estonia - hotel
Ten hotel dla sportowców w Tallinnie powstał w 1980 roku. Mieszkali tu uczestnicy igrzysk olimpijskich (w stolicy Estonii odbywały się zawody żeglarskie), a także goście pragnących podziwia ć olimpijskie zmagania. Według projektu, hotel miał przypominać... statek.
Osz, Kirgizja - Muzeum Sułajmana Too
W miejscowości Osz w Kirgizji znajduje się święta góra Sułajmana Too, miejsce wpisane na listę UNESCO. To właśnie u jej stóp w 1978 roku zbudowano muzeum historyczo-etnograficzne, nad którym góruje umieszczono dość osobliwie wyglądające okno. Maskuje ono wejście do jaskini, w której miała powstać restauracja. Projektu nie zrealizowano, ale krajobraz sielskiej okolicy został i tak bezpowrotnie zrujnowany.
Hawana, Kuba - ambasada Rosji
Macki Związku Radzieckiego sięgały daleko poza jego granice. Budynki nawiązujące do monumentalnej architektury z ojczyzny Lenina i Stalina wciąż możemy spotkać w krajach, które do lat 90. pozostawały za żelazną kurtyną. Nawet w tak odległym miejscu jak Kuba znajdziemy betonowy mega-koszmar. Szpeci on Hawanę i obecnie jest siedzibą ambasady Rosji. Konstrukcja powstała w 1987 roku i mieściła sowiecką placówkę dyplomatyczną. Budynek, który wygląda niczym forteca-widmo niezmiennie wzbudza zainteresowanie wśród turystów.
Warszawa - Pałac Kultury i Nauki
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków naszego kraju - Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ogromny wieżowiec mierzący 42 piętra i 230,68 m wysokości został wzniesiony w czasach socrealizmu jako prezent Związku Radzieckiego dla Warszawy oraz symbol radzieckiej dominacji w Polsce. Choć jego uroda jest bardzo dyskusyjna, budowla oferuje jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy - taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękna panorama na miasto. Porównując go z innymi dziełami socrealizmu musimy jednak przyznać - nie wygląda on aż tak źle.
at/if