Miasta10 najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce

10 najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce

10 najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce
Źródło zdjęć: © Fotolia.com

Nasz kraj może poszczycić się obiektami, które kojarzy każdy. Niektórzy widzieli je na własne oczy, inni o nich tylko słyszeli, jednak i tak wiedzą, gdzie owe budynki się znajdują. Dziś postanowiliśmy zebrać te najbardziej rozpoznawalne wśrod rodaków. Oto 10 najbardziej charakterystycznych budynków w różnych zakątkach Polski. Kolejność wymienionych obiektów jest zupełnie przypadkowa. Zobacz, czy twoje miasto jest na liście!

Nasz kraj może poszczycić się obiektami, które kojarzy każdy. Niektórzy widzieli je na własne oczy, inni o nich tylko słyszeli, jednak i tak wiedzą, gdzie owe budynki się znajdują. Dziś postanowiliśmy zebrać te najbardziej rozpoznawalne wśrod rodaków. Oto 10 najbardziej charakterystycznych budynków w różnych zakątkach Polski. Kolejność wymienionych obiektów jest zupełnie przypadkowa. Zobacz, czy twoje miasto jest na liście!

O Sea Towers, najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce, słyszał chyba każdy. Wieżowiec położony jest nad samą Zatoką Gdańską w Gdyni. To prawdziwy rekordzista. Wznosi się na wysokość 141,6 metra (125,4 m bez iglicy) i tym samym stanowi nie tylko najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, a także najwyższy wieżowiec wybudowany poza Warszawą.

pw/if

1 / 9

Sukiennice, Kraków

Obraz
© Fotolia.com

Słynny nie tylko w Polsce, ale i także na świecie Kraków, oprócz pocztówkowego widoku na Wawel od strony rzeki, kojarzy się głównie z Rynkiem i słynnymi Sukiennicami. Niegdyś były one miejscem, gdzie jak sama nazwa wskazuje handlowano suknem. Pierwotnie była to uliczka (na noc zamykana kratami), wzdłuż której ulokowały się drewniane kramy. Aby uniezależnić handel od kaprysów pogodowych w XIV wieku wybudowano gotycki gmach, który po pożarze w 1555 roku ostał odbudowany w stylu renesansowym. Obecnie na dole Sukiennic mieszczą się sklepy, na górze zaś Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku.

2 / 9

Żuraw w Gdańsku

Obraz
© Š jurand/Fotolia.com

Z kolei Gdańsk to przede wszystkim Żuraw. To jedna z najsłynniejszych gdańskich bram i prawdziwy symbol miasta. Charakterystyczny Żuraw jest również najstarszym dźwigiem, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Powstał w połowie XV wieku i służył miastu jeszcze w wieku XIX. Jako dźwig stoczniowy podnosił kadłuby statków. Dziś mieści się tu oddział Centralnego Muzeum Morskiego, które może poszczycić się jedną z najznakomitszych kolekcji łodzi i przedmiotów o tematyce marynistycznej na świecie.

3 / 9

Falowce w Gdańsku

Obraz
© UPS nie udało się wyświetlić źródła obrazka

Gdańsk słynie także z falowców znajdujących się na osiedlu Przymorze, Niegdyś będące symbolem PRL-u, dziś są jednym z najbardziej rozpoznawalnych zakątków miasta. Zostały wzniesione z powodu braku mieszkań i w założeniu miały być rozwiązaniem tylko przejściowym, gdy Polacy na swoje własne "M" czekali nawet po kilkanaście lat. Dziś, po przeszło 40 latach, bloki wciąż tętnią życiem i są domem dla wielu gdańszczan. Wśród 7 falujących budynków jest jeden rekordowy - najdłuższy blok mieszkalny w Polsce. Ma 11 kondygnacji, 16 klatek schodowych, 1792 mieszkania i rozciąga się na długości aż 860 metrów! Położony przy ul. Obrońców Wybrzeża, z roku na rok staje się coraz większą atrakcją turystyczną.

4 / 9

Ratusz w Poznaniu

Obraz
© Fotolia.com

Najsłynniejszym budynkiem Poznania jest Ratusz, uważany przez większość za najpiękniejszy tego typu obiekt w Polsce. Turyści przybywają tu, aby na własne oczy obejrzeć słynne poznańskie koziołki, których historia należy do kanonu polskich legend. W południe trudno jest się przecisnąć przez tłum gapiów, stojących z zadartymi głowami pod ratuszowym zegarem i czekających na ukazanie się dwóch trykających się koziołków. Ich pojawieniu się towarzyszy hejnał poznański, odgrywany z wieży ratuszowej.

5 / 9

Jasna Góra w Częstochowa

Obraz
© Flickr.com by Flickr.com by Rafael Gomez - http://micamara.es Licencja CC

Częstochowa, jeden z największych ośrodków pielgrzymkowych w Europie, który rokrocznie odwiedza około 5 mln pielgrzymów, słynie z Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Cały zespół klasztorny na Jasnej Górze stanowi rodzaj muzeum, które trudno zwiedzić w ciągu jednego dnia. Podziwiać tu można architekturę obiektu ukształtowaną w różnych epokach. Biblioteka klasztorna zawiera ponad 13 tys. pozycji, w tym średniowieczne iluminowane rękopisy. Skarbiec kryje bogate zbiory militariów, szat, narzędzi liturgicznych, obrazów, biżuterii, odznaczeń, monet, medali, darów królewskich. W Sali Rycerskiej XVIII-wieczne obrazy ilustrują historię powstania klasztoru oraz ważne wydarzenia z jego dziejów. W barokowej bazylice są freski Karola Dankwarta z końca XVII wieku i XVIII-wieczny ołtarz. Wokół klasztoru wzniesiono stacje Męki Pańskiej, według projektu Piusa Welońskiego, a na współczesną Golgotę jasnogórską składa się 18 obrazów Jerzego Dudy-Gracza.

6 / 9

Krzywy Domek w Sopocie

Obraz
© Thinkstock

Na liście najbardziej charakterystycznych budynków naszego kraju nie mogło zabraknąć Krzywego Domku w Sopocie. Ten bajkowy dom został zaprojektowany przez architektów Szotyńskich i Zaleskiego. Inspiracją były rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. Wybudowany w 2004 roku, praktycznie natychmiast zyskał ogromną sławę, stając się wizytówką miasta.

7 / 9

Zamek w Malborku

Obraz
© Š Laimonas Ciunys/Fotolia.com

W Polsce nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Malborku. Gotycki zamek, wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457, jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy. Powierzchnia jaką zajmują wszystkie zamkowe zabudowania i dziedzińce wynosi ponad 143 tys. m kw. W latach 1309-1457 obiekt był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. Później, aż do roku 1772 z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy. W 1961 roku powstało tu Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku twierdza została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

8 / 9

Spodek w Katowicach

Obraz
© Fotolia.com

Hala widowiskowo-sportowa Spodek to z kolei wizytówka Katowic. Ten kosmicznie wyglądający budynek od lat gości najpopularniejsze na świecie zespoły. Obiekt został otwarty w 1972 roku, a koszt budowy wyniósł ok. 800 mln zł.

9 / 9

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Obraz
© Š laurent dambies/Fotolia.com

Pałac Kultury i Nauki, mający 42 piętra i 230,68 m wysokości, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy stolicy kraju. Ogromny wieżowiec został wzniesiony w czasach socrealizmu jako prezent Związku Radzieckiego dla Warszawy oraz symbol radzieckiej dominacji w Polsce. Choć jego uroda jest bardzo dyskusyjna, budowla oferuje jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy - taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękna panorama na miasto.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)