Trwa ładowanie...
d1qtndm

Statua Wolności

Największe atrakcje
Statua Wolności
Region
Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: katjen

Statua Wolności jest posągiem znajdującym się na Liberty Island w Nowym Jorku; nieoficjalnie uznawana za symbol wolności, a także Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych. Należy do zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Statua Wolności – historia

Statua Wolności powstawała w latach 1884–1886. Została ofiarowana Stanom Zjednoczonym przez Francję z okazji stulecia podpisania Deklaracji niepodległości. Miała stanowić symbol upamiętniający przymierze zawarte między tymi krajami w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość. Pomnik wybudowano we Francji, a następnie przesłano do USA – jego oficjalne odsłonięcie miało miejsce 28 października 1886 roku. Statuę Wolności zaprojektował Frédéric Auguste Bartholdi, za konstrukcję odpowiadał Gustaw Eiffel, a za postument Richard Morris Hunt.

Statua Wolności – charakterystyka

Statua Wolności to pomnik reprezentujący neoklasycyzm realistyczny. Przedstawia kobietę, która w prawej dłoni trzyma płonącą pochodnię, a w lewej tablicę, na której widnieje napis z datą uzyskania przez USA niepodległości – 4 lipca 1776. Konstrukcja pomnika wykonana jest z miedzi i stali.

Zewnętrza powłoka Statuy Wolności stopniowo utraciła swój oryginalny kolor w wyniku działania czynników atmosferycznych – z miedzianego stała się zielonkawa. Wewnątrz budowli znajdują się schody, które prowadzą do punktu widokowego. Pomnik od podstawy postumentu ma całkowitą wysokość 93 metrów, a sama figura kobiety do zwieńczenia pochodni 46,5 metra.

Statua Wolności uznawana jest za narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych od 1924 roku, widnieje w rejestrze National Register of Historic Places (od 1966 roku) oraz znajduje się na liście UNESCO (od 1984 roku).

Statua Wolności – położenie

Statua Wolności znajduje się na Liberty Island, wyspie leżącej u ujścia rzeki Hudson, w zachodniej części Nowego Jorku, w połowie drogi między Brooklynem a Manhattanem. Liberty Island podlega jurysdykcji Nowego Jorku i ma charakter turystyczny, dlatego nikt na niej nie mieszka.

Statua Wolności – zwiedzanie

Żeby dostać się na Liberty Island, gdzie znajduje się pomnik, trzeba skorzystać z promu. Wstęp na Statuę Wolności możliwy jest codziennie poza 25 grudnia, a godziny zależą od pory roku (przykładowe godziny otwarcia: 9:30–15:30) w cenie $20 za bilet normalny, $10 za bilet dziecięcy, $16 za bilet dla seniora. Za wejście na koronę dopłaca się $3 i trzeba je wcześniej rezerwować. Ze względu duże kolejki na prom, warto również i tutaj wcześniej pomyśleć o zarezerwowaniu biletów.

Zamiast podchodzić bezpośrednio pod Statuę Wolności, można skorzystać z różnych opcji rejsów promami. Przykładowo można skorzystać z darmowego promu, który oferuje bardzo dobry widok z dystansu zarówno na pomnik, jak i na most Brookliński, most Verrazo i dolny Manhattan. Prom odpływa z Whitehall (Manhattan), a rejs trwa około 30 minut.

Statua Wolności
Czas lotu / jazdy samochodem

9 h

Strefa czasowa

UTC-5:00 / UTC-4:00

Waluta

dolar amerykański (USD)

Godziny otwarcia

Zależne od pory roku. Orientacyjnie: 9:30–15:30.

Ceny biletów

- $20 za bilet normalny
- $10 za bilet ulgowy

Orientacyjna odległość

6 862 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm
d1qtndm
d1qtndm
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj