10 podróżniczych wydarzeń 2013 roku
Kończący się właśnie 2013 rok przyniósł wiele wydarzeń, które wpłynęły na podróżniczy świat. Niestety nie wszystkie były pozytywne. Prezentujemy te, które naszym zdaniem warto przypomnieć w ostatni dzień roku.
Kończący się właśnie 2013 rok przyniósł wiele wydarzeń, które wpłynęły na podróżniczy świat. Niestety nie wszystkie były pozytywne. Prezentujemy te, które naszym zdaniem warto przypomnieć w ostatni dzień roku.
Zaczynamy od radosnej informacji dotyczącej jednego z polskich miast. Przemyśl zwyciężył w konkursie Komisji Europejskiej na "Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne - EDEN 2013". EDEN to tytuł przyznawany przez KE mało znanym europejskim ośrodkom turystycznym. W tym roku tytuł taki przyznano 19 miejscom, wśród nich - jako jedyne miasto w Polsce - wyróżniony został Przemyśl. Władze Przemyśla planują wykorzystać przyznany tytuł do promocji miasta.
Więcej na ten temat tutaj: Przemyśl wśród najlepszych europejskich kierunków!
udm/at
Zniszczone atrakcje turystyczne
Rok 2013 przyniósł niestety również zniszczenia kilku wartościowych miejsc i budowli na świecie. Ucierpiały m.in.: Rafa Tubbataha na Filipinach, geoglify na płaskowyżu Nazca w Peru, szlak do Morskiego Oka w Tatrach czy zamek Crac des Chevaliers w Syrii. Niestety w większości przypadków zniszczenia to wandalizm lub skutek bezmyślności człowieka.
Więcej na ten temat tutaj: Atrakcje turystyczne zniszczone w 2013 roku
Krzywy Domek najdziwniejszym budynkiem świata
W styczniu stacja CNN przedstawiła listę 11 najdziwniejszych budynków na świecie. Wśród wymienionych znalazł się polski obiekt - Krzywy Domek z sopockiego Monciaka. Ten bajkowy dom został zaprojektowany przez architektów Szotyńskich i Zaleskiego. Inspiracją były rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga.
Więcej na ten temat tutaj: Sopot - Krzywy Domek najdziwniejszym budynkiem świata
Polskie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
W kończącym się właśnie roku trzy atrakcje turystyczne Polski zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - drewniane cerkwie w Karpatach (wraz z Ukrainą), kopalnia soli w Bochni i wielicki Zamek Żupny. Decyzję o rozszerzeniu listy o kolejne polskie zabytki podjął Komitet ds. Światowego Dziedzictwa na posiedzeniu w Phnom Penh w Kambodży. Tym samym na liście polskich atrakcji znajduje się już 14 pozycji. Ostatnio polski zabytek pojawił się na niej w 2006 r. - wyróżniono wówczas Halę Stulecia we Wrocławiu.
Więcej na temat kopalni w Bochni tutaj: Bochnia - niezwykłe podziemne miasto
Więcej na temat drewnianych cerkwi w Karpatach tutaj: Cerkwie w Karpatach na liście UNESCO
LOT kasuje połączenia z lotnisk regionalnych
Polskie Linie Lotnicze LOT zaprezentowały na początku grudnia uaktualniony letni rozkład lotów na rok 2014. Przewoźnik kasuje wszystkie europejskie połączenia z portów regionalnych. Z rozkładu z końcem marca znikną po łączenia Gdańsk - Frankfurt, Katowice - Monachium, Katowice - Frankfurt, Kraków - Wiedeń, Wrocław - Frankfurt i Wrocław - Monachium. W porównaniu do rozkładu letniego z tego roku, latem 2014 pojawi się natomiast "druga fala" popołudniowych wylotów z Warszawy.
Więcej na ten temat tutaj: LOT kasuje połączenia z lotnisk regionalnych
Bilety na połączenia krajowe Ryanair
5 grudnia 2013 r. rozpoczęła się sprzedaż biletów na loty krajowe Ryanair. Będą to zapowiadane już wcześniej dwa połączenia: Warszawa Modlin - Wrocław oraz Warszawa Modlin - Gdańsk. Pierwsze przeloty odbędą się w marcu 2014 r. Pojawienie się nowych połączeń pokrywa się z wyrzuconymi z rozkładu połączeniami regionalnymi LOTu
Więcej na ten temat tutaj: Krajowe połączenia Ryanair od marca 2014 r.
W Dubaju otwarto najwyższy hotel na świecie
W Dubaju otwarto najwyższy hotel na świecie. 355-metrowy JW Marriott Marquis górowałby nad panoramą większości miast, ale w Dubaju znajduje się w cieniu swojego ponad dwa razy wyższego sąsiada - wieży Burdż Chalifa. 72-piętrowy hotel działa już od listopada 2012 r., ale oficjalne otwarcie jednej z dwóch wież odbyło się dopiero w lutym 2013 r.
Więcej na ten temat tutaj: Dubaj: otwarto najwyższy hotel na świecie
TUI Poland usunięte z listy PIT
W październiku Polska Izba Turystyki wykluczyła biuro podróży TUI Poland z grona swoich członków. Jako powód podano m.in. nieetyczne działania biura wobec agentów turystycznych. W ocenie Izby, działania TUI Poland podejmowane od 2012 r. zniweczyły kilkanaście lat wspólnej pracy na polskim rynku. Biuro TUI uznawane jest za jednego z najsolidniejszych organizatorów turystyki na świecie.
Więcej na ten temat tutaj: PIT wykreśliła TUI Poland z listy członków
Wielkie otwarcie tunelu pod cieśniną Bosfor
29 października Turcja uroczyście otworzyła tunel kolejowy pod cieśniną Bosfor w Stambule, który połączył europejską i azjatycką część kraju. Tunel ma prawie 14 km długości, z czego odcinek pod Bosforem - prawie półtora kilometra. Znajduje się na głębokości ponad 55 metrów i jest najgłębszym tunelem kolejowym tego typu na świecie.
Więcej na ten temat tutaj: Turcja - wielkie otwarcie tunelu
Polka wygrała międzynarodowy konkurs fotograficzny
Mieszkająca w Szwecji Polka, Dominika Wypych wygrała międzynarodowy konkurs fotograficzny "Metro Photo Challenge". Zdjęcie przedstawiające psa wybrano spośród 119 514 propozycji nadesłanych z całego świata. Zdjęcie autorstwa Dominiki Wypych nadesłane w kategorii "szósty zmysł" przedstawia jej psa, suczkę Salsę podczas spaceru w lesie. Wokół unosi się mgła, a zwierzę patrzy niespokojnie, jakby coś przeczuwało. Dzień później chora na nowotwór Salsa przeszła operację.
Więcej na ten temat tutaj: Polka wygrała międzynarodowy konkurs!
udm/at