Trwa ładowanie...
d4dn8fn

13 piątek. Kiedy wypada i dlaczego jest taki pechowy?

To dzień, na który wielu czeka, a inni się go boją. 13 piątek uznawany jest w wielu krajach świata za pechowy, dlatego, gdy wypada w kalendarzu niektóre osoby w ogóle nie wychodzą z domu. Kiedy wypada w 2020 r.?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
13 piątek wypada w tym roku w marcu i listopadzie
13 piątek wypada w tym roku w marcu i listopadzie (Getty Images, Fot: sb-borg)
d4dn8fn

Piątek trzynastego to przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca. Wówczas, zdaniem przesądnych osób, dzieją się rzeczy pechowe. W tym roku to już drugi taki przypadek. 13 piątek był już w marcu, teraz wypada w listopadzie.

Piątek 13-ego w 2020 r.

Poza Polską przesąd ten popularny jest także w Estonii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Danii, Słowacji, Czechach, Norwegii, Bułgarii, Słowenii, a nawet na Filipinach.

d4dn8fn

Z racji, że ten rok uważa się za pechowy, ze względu na pandemię koronawirusa, to w sieci pojawiła się masa memów na temat piątku 13-ego. "Kiedy jest twój dzień na zabijanie, a i tak wszyscy boją się wirusa" - głosi jeden z nich z podobizną mordercy z jednego z filmów grozy. Internauci udostępniają też zdjęcia z filmów, na których aktorzy płaczą na widok piątku 13-ego w tym roku. Jeden z popularniejszych memów w mediach społecznościowych to zdjęcie Joey'a z serialu "Przyjaciele", który w piątek 13 co roku jest uśmiechnięty, a w 2020 r. przerażony.

Piątek 13-ego
 memezila.com
Piątek 13-ego (memezila.com)

13 piątek - przesąd

Niektóre źródła podają, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

d4dn8fn

Inni uważają, że początki pechowego piątku 13-go sięgają czasów babilońskich i Kodeksu Hammurabiego. Starożytni wierzyli, że na tablicach brakuje trzynastego paragrafu.

Wikingowie zaś bali się tej liczby, ponieważ podczas mitologicznej uczty, na której bawili się bogowie, trzynastym biesiadnikiem okazał się Loki, który doprowadził do śmierci Baldura – patrona radości.

W średniowieczu panowało także przekonanie, że 13-go dnia miesiąca odbywają się sabaty czarownic.

Ostatnia z teorii, to ta, w której za trzynastego gościa podczas Ostatniej Wieczerzy uznaje się Judasza. A piątek 13-go przyjmuje się za dzień śmierci Jezusa Chrystusa.

d4dn8fn

Zobacz też: Polacy mają sposoby na zamknięte hotele

Pechowe dni na świecie

Piątek 13-ego musi w ciągu jednego roku przypaść co najmniej jeden raz, ale maksymalnie trzy razy. W 2021 r. wypadnie tylko raz - w sierpniu. Strachliwi mogą zatem odetchnąć z ulgą.

Zobacz też: Dzik surfer na polskim jeziorze

d4dn8fn

Co ciekawe, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Z 13-tką wiąże się także wiele podróżniczych przesądów. W niektórych hotelach nie ma pokoi czy nawet pięter z numerem 13, a w samolotach czasem brak takiego miejsca.

Źródło: Wikipedia, Empik

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4dn8fn

Pościg w Ząbkowicach Śląskich. Chciał uciec policji, uderzył w mur i zgubił swoje dokumenty

d4dn8fn

Podziel się opinią

Share
d4dn8fn
d4dn8fn