8 najgorętszych miejsc na Ziemi

8 najgorętszych miejsc na Ziemi
Źródło zdjęć: © Martchan/Shutterstock.com

Lubisz ciepło, a może czujesz się wręcz idealnie, kiedy temperatura szybuje ostro w górę? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś pozytywnie, mamy dla ciebie kilka propozycji miejsc, w których upał nigdy nie odpuszcza, a temperatury w granicach 35 st. C to przyjemny chłód. W Europie najwyższą temperaturę zarejestrowano w Sewilli i wyniosła ona równe 50 st. C. Na świecie bywa jednak jeszcze cieplej. Oto 10 miejsc, w których zanotowano najwyższe na globie temperatury powietrza (w stopniach Celsjusza) - tu wartości z "piątką z przodu" zdarzają się dość często.

Lubisz ciepło, a może czujesz się wręcz idealnie, kiedy temperatura szybuje ostro w górę? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś pozytywnie, mamy dla ciebie kilka propozycji miejsc, w których upał nigdy nie odpuszcza, a temperatury w granicach 35 st. C to przyjemny chłód. W Europie najwyższą temperaturę zarejestrowano w Sewilli i wyniosła ona równe 50 st. C. Na świecie bywa jednak jeszcze cieplej. Oto 10 miejsc, w których zanotowano najwyższe na globie temperatury powietrza (w stopniach Celsjusza) - tu wartości z "piątką z przodu" zdarzają się dość często.

Z falą gorąca mierzą się ludzie na całym świecie. Trudno jednak wyobrazić sobie wypoczynek w miejscu, w którym temperatura w cieniu przekracza 50 st. C. W Wadi Halfie (co w języku arabskim oznacza suchą i gorącą dolinę), niewielkim mieście położonym w północnej części Sudanu, na prawym brzegu Nilu, upał nikogo nie zaskakuje. Inaczej było, gdy w kwietniu 1967 r. temperatura w miejscowości, utytułowanej nad wielkim Jeziorem Nasera, wzrosła do 52,7 stopni Celsjusza. Rekord ten do dziś nie został tam pobity.

ml

1 / 7

Najwyższe temperatury na świecie - Aghadżri i Ahwaz, Iran

Obraz
© flickr.com by Danial Chitnis, licencja CC BY-SA 3.0

W dwóch miejscach w Iranie zanotowano równie wysokie temperatury (53,3 st. C), dzięki czemu Aghadżri i Ahwaz zajęły tę samą pozycję. Oba miasta położone są w południowo-zachodniej części kraju, przez co klimat niewiele się tam różni. Każdego roku w regionie spada zaledwie 10 mm deszczu. Nie dziwi więc, że brak wody i upał potrafią być prawdziwym utrapieniem nie tylko dla przyjezdnych, ale też dla miejscowych.

2 / 7

Najwyższe temperatury na świecie - Tirat Cewi, Izrael

Obraz
© wikipedia.org by

Chętnie odwiedzany przez Polaków Izrael jest jak do tej pory na siódmym miejscu w rankingu miejsc, w których zanotowano najwyższe temperatury na świecie. W niewielkiej miejscowości Tirat Cewi, położonej w północnej części Doliny Jordanu, 21 czerwca 1942 r. termometry wskazały aż 53,6 st. C w cieniu. Jest to rekord temperatury powietrza na kontynencie azjatyckim. Mimo niesprzyjającego klimatu, miasto warto odwiedzić. Poza bogatą historią, którą z dumą prezentuje, są tu największe na świecie uprawy drzew daktylowych.

3 / 7

Najwyższe temperatury na świecie - Arawan i Timbuktu, Mali

Obraz
© Quick Shot/Shutterstock.com

To tu przez lata zatrzymywały się karawany w drodze z Maroka do Timbuktu. W czasach największego rozkwitu, czyli w XIV wieku przez Arawan płynęło złoto, kość słoniowa, niewolnicy. Dziś niewielką saharyjską wioskę zamieszkuje około 300 rodzin, które muszą wytrwać w niezwykle gorącym i suchym klimacie. Ich spokój zakłócają często burze piaskowe, przechodzące nad regionem. Trudno walczyć z wysoką temperaturą, która osiągnęła tu 54,4 st. C. Taką samą wartość odnotowano również w Timbuktu.

4 / 7

Najwyższe temperatury na świecie - Kibili, Tunezja

Obraz
© wikipedia.org by Madhif, licencja CC BY-SA 3.0

O tym, że w Tunezji temperatury rozpieszczają turystów, nie trzeba nikogo przekonywać. Jest jednak miejsce, w którym latem notuje się wyjątkowo wysokie wskazania termometrów, zwykle ok. 50 st. C - Kibili. Był jednak moment, gdy wartość skoczyła tu kilka oczek w górę i w kulminacyjnym momencie osiągnęła 55 st. C. Miejscowość i saharyjska oaza, w środkowo-zachodniej Tunezji słynie z czegoś jeszcze - to stąd pochodzi najlepszy gatunek tunezyjskich daktyli _ deglet nour _ (palce światła). Koniec roku to pora zbiorów, dlatego od wielu lat organizuje się wokół tego wydarzenia festiwal.

5 / 7

Najwyższe temperatury na świecie - Ghadamis, Libia

Obraz
© Pascal RATEAU/Shutterstock.com

Na podium, obok Kibili usadowiła się też miejscowość Ghadames, leżąca w zachodniej Libii, w oazie na Saharze, przy granicy z Algierią i Tunezją. I tu z powodu temperatur trudno o przyjemny chłód. Zwykle w regionie osiągają one ok. 50 st. C., choć w Ghadames, zwanym klejnotem Sahary, temperatura poszybowała aż do 55 st. C. W takich upałach trudno zwiedzać to największe i najlepiej zachowane na Saharze stare arabskie miasto, mimo że powodów do tego nie brakuje. Wspomnieć warto, że w 1985 roku zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

6 / 7

Najwyższe temperatury na świecie - Dolina Śmierci, Mojave, USA

Obraz
© Vezzani Photography/Shutterstock.com

Dolina Śmierci w Stanach Zjednoczonych uznawana jest za najcieplejszy i najsuchszy region na Ziemi, choć światowe pomiary przekonują, że jest inaczej. W położonej na pustyni Mojave kalifornijskiej dolinie rekord ciepła padł 10 lipca 1913 roku. Stacja meteorologiczna w Furnace Creek zanotowała wówczas 56,7 st. C. W Dolinie Śmierci znajduje się *największa depresja *w Ameryce Północnej - najniżej położony punkt osiąga 86 m p.p.m. Od 1994 r. jest ona parkiem narodowym. Dolinę otacza potężne pasmo górskie Panamint, z najwyższym szczytem Telescope Peak (3368 m n.p.m.).

7 / 7

Najwyższe temperatury na świecie - Al-Azizijja, Libia

Obraz
© sims975/Shutterstock.com

Najwyższą temperaturę na Ziemi zmierzono 13 września 1922 roku w miasteczku Al-Azizijja koło Trypolisu w Libii. Tego dnia wartość na termometrze wzrosła do 57,7 st. C w cieniu. Liczba jest wysoka, choć wielu meteorologów spiera się dziś o to, czy jest prawdziwa. Problem bowiem w tym, że przyrządy do pomiaru mogły być ustawione w miejscu zakłamującym pomiar, czyli na betonie. Jeśli tak było, palmę pierwszeństwa zdobyłaby Dolina Śmierci w USA. Spór wydaje się nie do rozstrzygnięcia, choć jedno wiadomo z całą pewnością - kiedy temperatura przekracza 50 st. C w cieniu, trudno normalnie funkcjonować.

ml

  • dane za NOAA, World Meteorological Organization

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)